Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blbci se přestali stydět za to, že jsou blbí. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.02.2022
Blbci se přestali stydět za to, že jsou blbí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Milion chvilek pro demokracii

Popisek: Bohumil Kartous na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii. V podání Bohumila Kartouse pak milion minus x, přičemž za x si lze dosadit libovolné číslo do jednoho milionu.

Tak jsem se podíval na tříhodinovou konferenci o svobodě projevu na sociálních sítích, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost. Přítomen byl i mluvčí Českých elfů Bohumil Kartous, vedle něho pak František Vrábel, který se svou společností Semantic Vision spolupracuje se státem na odhalovaní hybridních hrozeb, jak tvrdí.

Bohumil Kartous, jak informoval na svém facebookovém profilu, byl na konferenci nesvůj. Připadal si jako v obležení příznivců ANO a SPD, kteří ho označovali za cenzora a hrozbu při omezování svobody slova. Na to konto byl pak konfrontován i v zákulisí konference, kde mu „tragikomicky vyhrožoval zfanatizovaný důchodce“ defenestrací. Předpokládám, že se nesnažil Kartouse popadnout za klopy a rovnou vyhodit z okna, ale jen utrousil, opět předpokládám, že v Čechách má defenestrace svou tradici a podobní ptáčkové, kteří by rádi umlčovali bujení veřejné diskuse, při defenestraci většinou plachtí první. Velmi nevhodný exkurz do historie, ale pochybuju, že se jednalo o vyhrožování, ale nejspíš o přátelské varování před možnými důsledky, když se bude jeden chovat jako ministr propagandy.

Pan Kartous okamžitě volal po spravedlnosti. „...bych rád znovu upozornil vládu, zejména Petra Fialu, Víta Rakušana, Janu Černochovou, ale také Mikuláše Beka, Martina Baxu, Petra Gazdíka, Ivana Bartoše, Jana Lipavského, Markétu Pekarovou Adamovou i další na kritický stav, v němž šibenice či defenestrace je považována za součást svobodného projevu a v němž si blbost nárokuje zrovnoprávnění ve smyslu ‘názor jako názor‘.“ Ano, měli bychom ty dezinformace zastavit, aby ministři propagandy celého světa měli klid na práci. Ach jé.

 

A co se urodilo na dezinformační scéně? Mnoho radosti. Klub skeptiků Sisyfos se dal na fact-checking. A prohnal přes své fact-checkingové síto Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, kteří se z odborného hlediska věnují stále ještě probíhající vlně covidu. A často poukazují na nesrovnalosti, které se tlačí jako oficiální, ale jejich pravdivost je sporná. O sdružení skeptici napsali, že bychom jejich výstupy neměli vůbec číst, protože jim sami skeptici nerozumí. No považte, oni tomu nerozumí, tak bychom to také neměli číst. Co kdyby tam nějaká dezinformace byla. No to by bylo strašné. Ona tam totiž, předpokládají skeptici, nějaká bude, jen ji neumí najít. Lepší je začíst se do facebookových statusů ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a k jakýmkoliv pochybám a kritickému myšlení být skeptický. To je návod skeptiků, ne můj.

Sisyfos napsal o sdružení následující: „V oblasti našeho zájmu se jako zvláště nebezpečná dezinformační organizace jeví jejich pobočný spolek SMIS, protože jejich členové mají formální erudici v dané problematice. Z toho důvodu jsou schopni snad neúmyslně, ale dost možná i úmyslně produkovat sofistikované dezinformace. Precizní ověřování (fact-checking) takových textů je mimořádně náročné, proto je vhodnou strategií k odfiltrovávání dezinformací obsah vytvořený spolkem SMIS ignorovat.“ V čem přesně se takové prohlášení liší od možného prohlášení náboženské inkvizice ve středověku? Jo, jasně, v tom, že ještě nestaví hranice a nehledají po kapsách troud a křesadlo. Ale nerýsuje se troud s křesadlem v kapsách Českých elfů?

A tak to vidíte, je to moc náročné. No tak to nečtěte. Další ministři propagandy, kteří by rádi určovali, co je, a co není pravda. Prostě to tady pofackovat, abychom se nenořili v dezinformacích a někdy nad ránem nezačali zpívat Kaťušu a vzdávat hold caru Putinovi. Kartous, Vrabel a ani klub skeptiků Sisyfos nepochopili, že se nesnaží sešněrovat hybridní hrozby a strašlivé dezinformace, ale že se snaží sešněrovat život.

A ano, tady přesně tkví problém Bohumila Kartouse. V blbosti. On nedůvěřuje lidské inteligenci. On prosazuje moderovanou diskusi, diskuzi monitorovanou a diskusi tedy i patřičně mrtvou. Však to sám napsal - „...v němž si blbost nárokuje zrovnoprávnění ve smyslu ‘názor jako názor‘.“ Tak to vidíte, diskuse je plná blbosti a názorů. Blbost budeme mazat, její nositele umlčovat. Ano, i to, že je pan Kartous cenzor a hrozba svobody slova, je názor. Podle Kartouse blbý. Ano, je blbý. Kdo? Kartous, nebo ten názor? To už si vyberte sami. Symbolické je, že Bohumil Kartous, tohoto času mluvčí Českých elfů, za které na konferenci i vystupoval a ke kterému se i vyjadřuji, pod svým statusem, kde volá po spravedlnosti na celou vládu, promazal diskusi. Nesouhlasné příspěvky prostě vyhodil. Symboly, to je něco.

A titulek tohoto textu? To jsem jen vytáhl jeden z příspěvků nějakého dařbujána v diskusi pod Kartousovým příspěvkem, který byl vymazání ušetřen. Takový názor Kartousovi konvenoval, s ním se ztotožnil. Paráda. Tak co, pane Kartousi, není na čase začít blbce házet z oken, zavírat je, zakazovat jim zasahovat do veřejné diskuse? Nehrajeme si tak trochu na samozvanou šlechtu? A ano, i já, blbec, jsem přesvědčen o tom, že Čeští elfové a jim podobné neviditelné spolky jsou mor této doby. Je to můj názor… z kterého okna mě ráčej vyhodit za roztáčení dezinformačního kola? A neunavujou se, já skočím sám, žít s takovým blbcem v jedné hlavě a na doživotí, to je otřesné.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb