Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lid si žádá půlku prasete, velkovezíre Fialo. Bude? Komentář Štěpána Chába

komentář 17.02.2022
Lid si žádá půlku prasete, velkovezíre Fialo. Bude? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala

Na Slovensku domácnostem zmrazili na tři roky ceny energií. Hezké gesto, které s sebou nese naději, že oko voličovo v budoucích volbách spočine na vládních potentátech alespoň trochu shovívavě. A v České republice lidé volají po podobném. Ulevit rodinnému rozpočtu od cen za energie, které si hrají na kosmonauty a kosí rekordy ve stoupání. Je to politická krize energetiky, která zařídila, že oproti začátku loňského roku máme dvaapůlkrát větší ceny za elektřinu. A co jsme dostali?

Nastoupil-li na trůn nový král nebo jiný velmož, bylo pravidlem, že rozdal část královských zásob a uspořádal pro dělný lid nějaké to povyražení. Jistě, nežijeme ve feudalismu, teď už se to nenosí. Ale přesto lidé už od října tak trochu očekávají, že nová vláda udělá vstřícné gesto, kterým bude chtít uvést éru své nadvlády. Čeho jsme se dočkali? Zatím jen navýšení dávek pro sociálně potřebné, aby jejich státem hrazený rodinný rozpočet zvládl složenky za energie bez zakoktání. Obyčejný člověk, který na úřad pro dávky prostě nechodí, ať se prohne.

Je to logické, vláda ODS totiž najela na politiku utahování opasků a pravila – pokud to dokážeš zaplatit, no tak si to také zaplať, teď dáváme dýchání z úst do úst státnímu rozpočtu a tam se s nějakými dárečky nepočítá. Rozhodně tedy ne pro ty, kterým v peněžence zbývá dost, aby sami platili dárečky státnímu rozpočtu. Podle logiky vlády ODS je to jednoduché. Na lidi musí být přísnost, abychom vyléčili churavějící ekonomiku, které se v minulých osmi letech stal Andrej Babiš. Jenže to, jak to tak bývá, dopadne jako v okamžiku, kdy tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek řešil ekonomickou krizi roku 2008/2009. Svými opatřeními nám tu krizi protáhl o několik pěkných let. Okolní státy už vesele prosperovaly, a my stále sbírali vajgly na nádraží a doufali v lepší zítřek.

A tak lidé sice budou víc platit za energie i za zboží vinou inflace, ale tím se stanou méně koupěschopní. A tak toho budou kupovat méně a méně, čímž vyrovnají vyšší výběr daní, kterým si naše vláda myslí, že zachrání naši dýchavičnou ekonomiku. Jenže nula z nuly pojde. Vláda víc vybere na daních, ale lidé budou méně kupovat a více šetřit. Vláda tudíž méně vybere na daních. A nevyhraje nikdo.

A ano, je to obdobné jako při Kalouskově ekonomické krizi. Okolní státy se krizí proinvestují, přičemž prioritou bude, aby se investice lily do lidí, kteří mají v rukou tu moc kola ekonomiky zase roztočit. A nejsou-li stresovaní nenažraným státem, ekonomiku skutečně roztočí. Takže až se okolním státům začne rozjíždět ekonomika, my začneme chápat pojem dno. Protože právě o něj budeme dřít. Lidé nebudou mít odvahu riskovat. Otvírat živnosti, investovat do živnosti, nebo si kupovat zboží, které není nezbytné pro život. Nemám tuhle politiku ODS rád, slibuje daleko víc hubených let, než kolik bychom jich měli prožít.

A energetika? Z úst Petra Fialy jsem ještě neslyšel vášnivý projev o tom, že zakročí proti růstu cen emisních povolenek. Nebo vůbec proti trhu s emisními povolenkami. Od té doby, do je premiérem země, stouply ceny povolenek z 64 na 90 euro. Neřekl popel. Jen krákorá, že dostaví Dukovany, aby splnil i nesplnitelné, které se na nás žene z unie a jejích ekologických plánů. Lidi plaťte.

A pozor, až se z daní obyvatel České republiky ty Dukovany dostaví (a jestli vůbec), co přijde? Začne být elektrická energie najednou levná? Nebo to dopadne stejně jako se současnou výrobou elektřiny? Elektrárny i rozvodovou síť jsme si také zaplatili ze svých daní , ale platíme nekřesťanské peníze bůh ví komu za bůh ví co, když výrobní náklady na u nás vyrobenou elektřinu jsou jen zlomkem ceny, kterou za tu elektřinu na složenskách potom platíme my jako cíloví spotřebitelé. Ale ne, o tom bude Fiala tuplem mlčet. Přece nebude kritizovat vlastní stranu. Tenhle stát je tak dokonale na hlavu, že to dál a víc nejde. 

 

Vložil: Štěpán Cháb