Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volání o pomoc, odpovědí je fronta na dávky. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.02.2022
Volání o pomoc, odpovědí je fronta na dávky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením ČEZ

Popisek: Temelín, energetický živitel náš, který to má beztak nakloněné. Opět rozhodnutím politiky

Nepřestává mě fascinovat opatření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, potažmo celé vlády, které má pomoci při zvyšování záloh na energie. A to jak elektřiny, tak plynu. Obé je v současné době na dvojnásobku ceny, kterou jsme platili loni. Jurečka vymyslel, že se zvýší doplatek na bydlení a lidé, kteří už výši záloh nezvládnou platit, si mají zaskočit na pracák pro dávku.

Současná vláda zároveň odmítla snížit nebo dočasně pozastavit výběr DPH na zvyšující se cenu energií, aby ulevila všem. Protože, což je zásadní poznatek, ceny energií stouply bez rozdílu všem. Někomu okamžitě, jinému při jarním vyúčtování, kdy mu se stoupajícími zálohami také patřičně stoupne tlak.

Neřekl bych popel, kdyby se jednalo o nějakou živelnou pohromu, kvůli které se snížila produkce energií, k tomu ovšem nedošlo. Zvýšení cen energií jdou čistě na hřbet politice. Pokud přestanete zvládat platit, zní z vlády, zaskočte si na Úřad práce, kde vám prolustrují veškerý majetek, veškeré příjmy a výdaje, kde bude muset státu sdělit, s kým bydlíte, kolik vydělává, co vlastní. A následně vám kapku příjmu do vašeho moře výdajů přidá. Kapičku.

A teď otázka. Proč to mají platit bez úlev ti, kteří na úřad pro žebračenku nevyrazí z přesvědčení, ze studu, z nechuti, nebo ti, kteří by po použití kalkulačky došli k tomu, že by jim úřad nic nedal, tedy takzvaná střední třída? Oni na podporu nemají nárok? I jim se z politického rozhodnutí a neschopnosti zvedly ceny za energie. Proč mají platit za špatná rozhodnutí a jednání politiků? Že to zvládnou? Ale jistě, zvládnou. Ovšem proč by měli? Je to účet nerozvážných kroků politiky, nikoliv dílo vyšší moci, se kterou nejde nic udělat.

A co živnostníci a firmy? Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák, kde sídlí srdce českého sklářství, napsal premiéru Fialovi otevřený dopis, kde se dovolává státní podpory pro sklářství. „Vlivem razantního zdražování energií se v posledních měsících dostávají místní sklářské provozy do velkých obtíží. S ohledem na to si Vás dovoluji požádat, abyste spolu s ostatními členy vlády zvážili cílenou pomoc sklářským provozům, která by jim pomohla překonat současnou nelehkou situaci,“ píše Dvořák.

Cílenou pomoc? Co si pod tím představit? To ministr Jurečka zaskočí ve svém osobním volnu točit sklářskou píšťalou do Nového Boru? Nebo si dá celá vláda ‘bramborářskou‘ brigádu v Novém Boru, aby se ten světový mír začal konečně mílovými kroky blížit? Co znamená cílená pomoc? No jistě, pan starosta Dvořák se dovolává toho, aby stát začal za sklárny platit alespoň část výdajů na energie. Z jeho pozice naprosto oprávněně, pod rukama se mu může složit průmysl s tradicí a světovou pověstí.

Ale je to na místě, když vezmeme v patrnost, že všechno to rakovinné bujení cen energií mají na triku politici, kteří mu nejenže nedokázali zabránit, ale kteří ho svým jednáním vyvolali? A když před politiky stojí průšvih obrovských rozměrů, oni se snaží procpat přes schvalovací procesy Poslanecké sněmovny korespondenční volby, tedy svoji malou Pandořinu skříňku, z které začnou časem vypadávat návazná shnilá opatření.

Takže ceny nám porostou. Ne tak v Polsku, kde se rozhodli v reakci na inflaci i zvyšování cen energií dočasně zrušit výběr DPH u základních potravin, razantně snížit daně u pohonných hmot i energií. Protože si nejspíš uvědomují, že peníze mají zůstat u lidí, aby se právě oni nedostali do problémů. A to u všech lidí, nikoliv selectivně jen u těch, které politici svým jednáním už dostali na kolena. Správně vedená státní kasa v krizi málo bere, v dobrých časech bere víc. Naše státní kasa žere jak protržená krize nekrize, a pak si stěžuje s tím, že tu nechce montovnu, ale mozkovnu. Jenže to by ta mozkovna nejdřív musela dorazit do Strakovky, aby se ozvěnou vrátila i do společnosti. Ale tam velmi citelně chybí.

 

Vložil: Štěpán Cháb