Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva roky štěstí, a pak nekonečné trápení. Život jako velký karneval zničila paní Smrt. Tajnosti slavných

31.01.2022
Dva roky štěstí, a pak nekonečné trápení. Život jako velký karneval zničila paní Smrt. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Král hitů a muzikálů Karel Svoboda v hudebním dokumentu Kam zmizel ten starý song

VIDEO Několikrát soukromí legendárního hitmakera tvrdě zasáhla smrt nejbližších, nakonec ale dokázal znovu zmobilizovat síly. Pomáhala mu především hudba. V posledních letech to ale najednou fungovalo čím dál míň. (Pokračování z pátku 28. ledna.)

Po velkolepém úspěchu Lady Carneval v Rio de Janeiru znal oba Karly náhle celý svět. A Karlu Svobodovi se mimořádně dařilo i v soukromí. V roce 1969 si vzal svou krásnou přítelkyni, o jedenáct let mladší manekýnku Hanu Bohatovou, které přátelé přezdívali Šiška. Narodila se jim dcera Jana, pak přibyl do rodiny ještě syn Petr a středočeské Jevany se proměnily v malý soukromý ráj. Nejbližší přátelé Svoboda, Gott a Štaidl to měli k sobě coby kamenem dohodil, Karel si vybudoval ve své vile tvůrčí zázemí, žil obklopen láskou a hity z něj doslova padaly jeden za druhým. Před sebou měl krásných dvacet let života.

 

Noc na Karlštejně:

První krutá rána

V osmdesátých letech výrazně přispěl k úspěchu Petry Janů, skládal pro Ivetu Bartošovou a Dalibora Jandu. Na jeho duetech, zpívaných s Karlem Gottem, založila svou popularitu Marcela Holanová. Tvořil pro Evu Pilarovou, Milana Drobného, Waldemara Matušku, Jitku Zelenkovou, Naďu Urbánkovou či italskou zpěvačku Annu Rusticano. Stal se nejúspěšnějším skladatelem naší populární hudby, jeho kreativní melodie se vyznačovaly geniálně jednoduchými hudebními motivy a silnými refrény. Nelze sice popřít, že jeho tvorba občas sklouzávala k stereotypu a skladby byly snadno k poznání, udržoval si ale vysoký standard a držel krok s požadavky na moderní hudbu. Počátkem devadesátých let ale léta štěstí a pohody dramaticky ukončila tragédie. Krásné Haně lékaři neuměli pomoci, a když v roce 1993 zemřela na rakovinu, zůstal Karel najednou jako bezruký. Nikdy sice nebyl věrný manžel, koneckonců patřil k umělecké generaci, která bouřlivé oslavy každého úspěchu, doprovázené přízní půvabných fanynek, považovala za součást image. Přesto ho Hanina smrt v pouhých šestačtyřiceti letech doslova zdrtila. Jeho duši poprvé zachvátilo zoufalství, stesk a beznaděj, tenkrát se ale z nich ještě dokázal ,vypsat‘.

 

Včelka Mája:

Předem ztracený boj

Krátce poté, co ovdověl, mu osud přivedl do cesty dívku, jejímuž bezmeznému a naprosto nekritickému obdivu nedokázal odolat, o třicet čtyři let mladší Václavu Horovou, která začala pracovat pro jeho firmu jako asistentka. Okatá holka s rovnátky z něj byla úplně hotová a bláznivě se zamilovala. Vzhlížela k němu jako k oltáři a populární skladatel, zdrcený smrtí životní družky, nedokázal tak obrovské záplavě citů odolat. Jednoduchá civilní svatba se konala v roce 1995, o rok později se jim narodila dcera Klárka. Vendula ani nemohla tušit, jak obtížná role ji po Karlově boku čeká. Její předchůdkyni jeho přátelé a známí milovali a upřímně oplakávali, takže mladičkou holku nikdy nepřijali. Jedním z důvodů bylo i její přímé a jadrné vystupování. „Se smíchem a pohrdáním dokázala urazit jeho i ostatní. Karel byl vzdělaný člověk a estét. Když však někam přišla Vendula, tak často formálně, ať už oblečením, nebo chováním, neladila ani s událostí ani se společností. Poslední typickou situací byla její minisukně na pohřbu,“ vysvětlila po v jednom rozhovoru manželka Karlova nejlepšího přítele Michala Bufka. Nad mrtvou Hanou prostě Vendula neměla šanci vyhrát.

 

Tři oříšky pro Popelku:

Muzikál století

Jako jeden z mála našich skladatelů Karel pracoval a byl úspěšný na obou stranách tzv. železné opony. Přímo nesmrtelnou se stala v roce 1976 jeho ústřední melodie k animovanému seriálu Včelka Mája. Karlu Gottovi se do zpěvu písně k dětskému seriálu nejprve moc nechtělo, po velkolepém úspěchu v Německu pak ale nazpíval i českou verzi a po ní následovaly další v jiných jazycích. Pro německé televizní projekty skládal Svoboda velmi často, mimo jiné spolupracoval na mnoha seriálech s televizí ZDF. Například jeho píseň Two Hearts k seriálu Big Man nazpívala Suzi Quatro. Stále častěji skládal také pro české seriály či pohádky. Stal se dvorním skladatelem režiséra Václava Vorlíčka, od detektivky Smrt si vybírá z roku 1972 přes Tři oříšky pro Popelku až po seriál Létající Čestmír. A v polovině devadesátých let podkreslovala jeho hudba všechny znělky České televize. Hlavně ale také začal skládat svůj první muzikál. Jeho Dracula vznikl na námět románu Abrahama Stokera Drákula, jehož děje se ale drží jen velmi volně. A výsledek spolupráce s textařem Zdeňkem Borovcem a choreografem Richardem Hesem byl přímo velkolepý. Muzikál měl premiéru 13. října 1995 v pražském Kongresovém centru a téměř okamžitě byl nazván českým muzikálem století. Mimo jiné také napomohl k dočasné popularitě do té doby prakticky neznámého operního pěvce Daniela Hůlky.

 

Nespravedlivý bůh:

(Daniel Hůlka jako Dracula v roce 1996)

Doma jako na bojišti

Zatímco se mu jako skladateli mimořádně dařilo, v soukromí odstartovala druhá svatba sérii dramat a katastrof. Vendulina přímost mu zpočátku imponovala, později se za ni ale často styděl a cítil se s ní ve společnosti nesvůj. Navíc vytoužené štěstí vydrželo sotva dva roky. Pak Klárka onemocněla leukémií a boj o její život trval téměř dva roky. Poslední měsíce s ní strávila Vendula v nemocnici a Karel musel být už podruhé v životě tím, kdo všechno vydrží a o koho se ostatní opřou. Tu a tam se alespoň snažil vypovídat, obrovskou zátěž ze sebe ale setřást nedokázal. Objevily se u něj první vážné deprese a po Klárčině smrt trpěl pocitem, že život pro něj definitivně skončil. S Vendulou najednou nedokázali najít společnou řeč, v luxusní vile v Jevanech zavládla téměř nepřátelská atmosféra. Jedním z důvodů bylo údajně i to, že Karel chtěl dceři zaplatit velmi drahou léčbu v USA, jenže Vendula odmítla jet. Každý se snažil přežít po svém. On nemohl mluvit vůbec, ona ze sebe žal potřebovala dostat. Začalo se šuškat, že se až moc ráda napije, že se baví jako smyslů zbavená… že je jí snad všechno jedno. A svým způsobem také bylo. Dokonce došlo i na žádost o rozvod, Vendula ho ale milovala a rozhodla se o něj bojovat ze všech sil.

 

Ještě že Tě, lásko, mám:

(jeden z Karlových nejkrásnějších hitů přispěl k popularitě Petra Koláře)

Příliš mnoho ztrát

Další velkou ranou pro něj byla smrt bratra Jiřího, kterého v roce 2004 zabil v pouhých 59 letech těžký diabetes. A v přímém ohrožení života se dvakrát ocitl i on sám. Poprvé v roce 2002, když s kolegou Jiřím Paulů havaroval cestou do Mnichova. V nevlídném deštivém počasí dostal před Berounem smyk a auto skončilo na střeše v zatopeném příkopu. Oba se málem utopili, z auta je vytáhli na poslední chvíli hasiči. Podruhé ho málem připravila o život během vánočních svátků v roce 2004 vlna tsunami, která je zastihla na dovolené na Maledivách. Vendula tehdy byla v pátém měsíci těhotenství. Po narození syna Jakuba, kterého Vendula porodila 28. května 2005, se zdálo konečně zase vše v pořádku a jen málokdo věděl, že Karel stále častěji bojuje s těžkými depresemi. Ve společnosti jako by nasazoval masku, jen mezi čtyřma očima občas mluvil o tom, že marně hledá sílu žít dál. Měl pocit, že má kolem sebe jen neupřímné tváře, které mu závidí úspěch. Stále víc se uzavíral v jevanské samotě, která pro něj kdysi představovala ráj na Zemi. Jednou se mi zmínil, podobně jako houslovému virtuosovi Alexandru Shornetovi, že ho kdosi podvedl. Byl zklamaný, znechucený… podrobnosti ale prozradit odmítl.

 

Golemovo vyznání:

Nepochopila ani kritika

Při premiéře jeho muzikálu Golem v listopadu 2006 zažilo publikum šok. Jeho hudba nabrala nezvyklých hloubek a dramatičnosti, jakoby posluchače i zpěváky chtěla rozdrtit. Smutek, beznaděj a zoufalství z ní doslova tryskalo. Není divu, že většina diváků, těšících se na další zábavný odlehčený muzikál, prostě nepochopila, že jsou svědky obrovského dramatu, který se odehrává v autorově duši. A nepochopila bohužel ani kritika. Koncem roku 2006 Karel výrazně pohubl a byl neustále zasmušilý, spekulace o možné rakovině ale důrazně vyvracel. Po svátcích byl bez nálady, neměl na nic chuť, do telefonu působil otráveně. Přátelé to přičítali tomu, že se mu nedařilo navázat na lehkost, s níž dříve tvořil. Spíš ale znovu začaly naplno ,úřadovat‘ deprese. V neděli 28. ledna 2007 byl nalezen zastřelený před garáží v Jevanech. Jen v domácím oblečení, přestože mrzlo, což ani trošku neodpovídalo jeho povaze. Jako by jen šel komusi otevřít. Dopis na rozloučenou nenapsal, nebo nebyl nalezen. O dva dny později policie oficiálně potvrdila, že spáchal sebevraždu. Co se tenkrát v jevanské vile událo, se zřejmě nikdy nedozvíme, a řada lidí jeho dobrovolnému odchodu ze života nevěří. A přiznám, že se s ním nedokážu smířit ani já.

(zdroje: ČSFD, Wikipedia, Supraphon, FDB, Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská