Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Notorický průšvihář okouzlil i ,Streisandku‘. Kam se ztratil kudrnatý kluk z Dívky na koštěti? Tajnosti slavných

19.01.2022
Notorický průšvihář okouzlil i ,Streisandku‘. Kam se ztratil kudrnatý kluk z Dívky na koštěti? Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov

Popisek: Michal Hejný jako Čenda Bujnoch v slavné hudební komedii Dívka na koštěti

Rousek, Bujnoch, Adámek! Kdo by si nepamatoval trojlístek expertů, kterému filmová čarodějnice Saxana přičarovala za trest králičí uši? Jeden má už léta populární talk show, druhý téměř nesleze z televizní obrazovky. Kam se ale poděl ten třetí?

Našli bychom je snad v každé školní třídě, většinou bývali do počtu jako Dumasovi mušketýři, a když se někde něco pokazilo, kantoři šli zpravidla najisto. Trojlístek pubertálních darebáků, jejichž kousky občas balancovaly až na hraně opravdového maléru, prostě k našemu školství tak nějak patřil, takže nemohl chybět ani v slavné hudební pohádce režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti. V reálném životě by se ale tihle tři v jedné třídě sotva sešli, protože přišli na svět vždy po roce. Z nejstaršího Mikyho Rouska je dnes nejpopulárnější a nejsarkastičtější moderátor vlastní show Jan Kraus, o rok mladší představitel Bohouše Adámka Vlastimil Zavřel patří k našim nejobsazovanějším hercům. Jen nejmladší, kudrnatý Michal Hejný alias Čenda Bujnoch, jako by se propadl pod zem.

Ze světa velkých vědců

Datum jeho příchodu na svět patří k těm magickým, temperamentní Michal se totiž narodil v Praze 25. 5. 1955 do rodiny, která s lehkými múzami neměla na první pohled pranic společného. Otec Slavomil Hejný byl jedním z nejvýznamnějších nejen našich, ale také evropských botaniků dvacátého století. Zabýval se ekologickou charakteristikou vodních a bažinných rostlin a synantropní botanikou, vědou o druzích rostlin, které se vyskytují poblíž lidských sídel, například uprostřed měst a vesnic. Dlouhá léta působil jako ředitel Botanického ústavu Československé akademie věd v Průhonicích. Velmi pohnutou životní dráhou prošla Michalova maminka Liselotte Teltscherová, která pocházela z rodiny židovského obchodníka s vínem. Narodila se sice ve Vídni, vyrůstala ale v jihomoravském Mikulově a rodina patřila k mecenášům tamní židovské obce. V roce 1940 se jim podařilo na poslední chvíli odjet do Itálie, všichni ostatní příbuzní zahynuli v nacistických koncentračních táborech. Vystudovala botaniku, zoologii a biochemii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Do Československa se vrátila až v roce 1947, její vědeckou kariéru ale ukončila normalizace. Pracovala pak jako tlumočnice, překladatelka a učitelka němčiny a angličtiny.

Neřízená střela

Divoký Michal působil v rodině zapálených vědců jako kukaččí mládě. Odmalička nechyběl u žádného klučičího průšvihu, bylo ho všude plno a měl mimořádný smysl pro humor a recesi. Také ale krásně zpíval, suverénně dokázal ,vystřihnout‘ i hity Barbry Streisand, kterou velmi miloval a snil o tom, že by se s ní chtěl setkat. Talent měl po kom dědit, byl totiž synovcem scenáristy a režiséra Radúze Činčery, jehož nejznámějším dílem je legendární Kinoautomat ze světové výstavy Expo '67 v kanadském Montrealu a pamětníci si ho možná vybaví i z populárních Hovorů H Miroslava Horníčka. Není divu, že se v patnácti letech Michal přihlásil k přijímačkám na hudebně-dramatický obor na pražskou konzervatoř a krátce nato se zúčastnil i velkého konkurzu, v němž Václav Vorlíček hledal své tři ,vejlupky‘ pro film Dívka na koštěti. Neomylný režisér jako vždy vybral opravdu ty nejlepší a díky tomu si Michal zapsal do své filmografie první a bohužel i poslední filmovou roli, postavu Čendy Bujnocha.

Nový Hrzán?

Učitelé mu předpovídali velkou budoucnost, kdekdo přirovnával jeho talent k mimořádnému komikovi Jiřímu Hrzánovi. I konzervatoř mu byla malá, takže po dvou letech přešel rovnou na DAMU stejně jako spolužačka Simona Stašová. Ke zkouškám ho připravoval režisér Jaroslav Dudek a Michal tehdy pořádal Simoninu maminku Jiřinu Bohdalovou, jestli by se na něj nepodívala. „Když ho máma uviděla, hned mu přisoudila roli Chlestakova z Gogolovy komedie Revizor. Smály jsme se s mámou od srdce, když nám předváděl celý monolog, a věděly jsme, že zkoušky udělá, protože byl moc dobrý,“ zavzpomínala Simona před deseti lety pro deník Blesk. Jenže i když o něm kdekdo říkal, že vychází nová hvězda, před kameru ho nikdo nezval. V roce 1972 si zahrál v televizní inscenaci Věry Jordánové V těžkých dnech a mihl se v seriálech Žena za pultem a Třicet případů majora Zemana, v obou případech ale dostal tak maličké ,čudly‘, že jeho jméno ani nebylo uvedeno v titulkách.

Nadšená Funny Girl

Studium nakonec nedokončil, proč ho vlastně z DAMU vyloučili, není přesně známo, údajně se kvůli své rebelantské povaze dostal do sporu s jednou z vyučujících, komunistkou Světlou Amortovou. Dva roky pak hrál v Severomoravském divadle v Šumperku, o slušnou nabídku ale nezavadil, takže se nakonec rozhodl jít za svým snem. V třiadvaceti letech vycestoval na devizový příslib do Itálie, kde měl přátele, a po krátkém pobytu v Římě emigroval do Spojených států. Cestu do světa mu usnadnil další talent od pánaboha, snadno se totiž učil cizí jazyky, bez problémů se domluvil šesti. V USA byl dokonce přijat na slavnou hereckou školu Lee Strasberga, ani tentokrát ale studium nedokončil, čímž se definitivně vzdal herecké kariéry. Velký sen se mu ale přece jen splnil. Vystoupil před svým idolem, jedinečnou herečkou a zpěvačkou Barbrou Streisand. Zazpíval její vlastní píseň People z muzikálu Funny Girl, Barbra z něj prý byla přímo nadšená a také mu předpovídala velkou kariéru. Jenže zasáhl osud.

Touha po svobodě

Ta prý byla hlavním důvodem jeho emigrace, protože kvůli odlišné sexuální orientaci to doma neměl vůbec snadné. Bohužel se ale nakazil virem HIV. Počátkem devadesátých let se ještě párkrát vrátil do vlasti a podílel se na tuzemské produkci několika amerických muzikálů. Zdálo se mu, že konečně našel nové uplatnění, jenže opět narazil. Lidé, kteří se tvářili jako kamarádi, nakonec nejen jaksi zapomněli uvést jeho jméno jako překladatele, ale dokonce ho ani nepozvali na premiéru. Kvůli nemoci prožíval jedno zklamání za druhým, někteří dřívější přátelé se mu začali vyhýbat, leckdo se prý zdráhal podat mu i ruku. Lidský strach o život prostě bohužel často vytěsní racionální myšlení. Během virového onemocnění se pak nákaza naplno rozvinula v AIDS. Mimořádný multitalent Michal Hejný, který měl všechny předpoklady stát se velkou hvězdou, zemřel úplně opuštěný 22. října 1996 v Oneontě ve státě New York.

(zdroje: Wikipedia, FDB, ČSFD, Blesk, TV Guru)


 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská