Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slibujeme před volbami, plníme po volbách. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.01.2022
Slibujeme před volbami, plníme po volbách. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Mariana Jurečky

Popisek: Marian Jurečka jako Přemysl Oráč

Řešit problémy zvyšováním daní nebudeme, znělo od pětikoaličních politiků před volbami. Po volbách, kdy jsou korýtka plná a mlaskání se začíná ozývat krajinou, přecházejí slova k činům. Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí, na Primě přiznal, že zatím začneme zvedat daně na tabák. Jen na tabák? Ale kdeže.

Oni jsou kuřáci taková dobrá oběť. Jenže umoří kuřáci státní dluh? Loni se také zvedala daň z tabáku. Tehdejší ministryně financí doufala za první dvě třetiny roku vybrat 67 miliard, vybrala ovšem jen 34 miliard. Jak je to možné? Petr Weikert z deníku Hrot poukázal v této souvislosti na takzvanou Lafferovu křivku, která říká, že když se výběr daní zvýší tak, že začne příliš okatě zatěžovat rozpočet domácností, začnou lidé takové zátěži unikat. Unikat do šedé zóny, na černý trh, za nákupy do zahraničí. Nákupy v Německu, v Polsku, na Slovensku, nebo v Rakousku? Proč ne, když to politici s výběrem daní přeženou. Přehnala to minulá vláda, vybrala méně, než před zvýšením daní, přežene to i nynější vláda. Ale tak co, vytvářejme si deprivované lidi.

Ono u tabáku, alkoholu a hazardu se daně zvedají pěkně. Většinou lidi nenadávají, jelikož za hříšnost se má platit. Ale ukazuje to na takové prazvláštní fungování politiky. Před volbami jsme kandidující politiky potkávali u metra, na náměstích, rozdávali zmrzlinu, nanuky, balónky a buřty s hořčicí, zvonili jako ztepilí jehovisti u dveří domovů voličů a spolu s nimi se rozčilovali nad poměry. Až se zdálo, že jsou to fakt dobří lidé, kterým nejde než věřit. Po volbách? Nanuky a buřty došly a doma člověku už zazvoní na zvonek jedině zřízenec, doručující obsílku s oznámením o snížení platu, zdražení energií, zvýšení spotřebních daní.

Šetřit se má na státu, nikoliv na lidech, zněl před volbami nejsilnější slogan pětikoalice. Po volbách to začíná znít jako nejsilnější obvinění již vládní pětikoalice. Obvinění z nesplnění slibu. Jak šetří naše koalice na státu? Přidala tři nové ministry. Z toho jsou tři úplně zbyteční. Přijala desítky nových elitních úředníků na ministerstva. No dobře, ne elitních, ale rozhodně elitně placených. Na ministerstvech se s příchodem nové vlády přemnožili náměstci, protože pět stran v jedné koalici, tam je potřeba uplatit velkou spoustu zákulisních dohod.

Jen připomenu, že celé Švýcarsko je řízeno sedmi ministry a veškerá ministerstva a jejich úředníci sídlí v jedné vládní budově. My máme osmnáct ministerských postů a k němu nepočítaně budov a úředníků. Já si dovolím tvrdit, že je tu velký prostor, kde se dá skutečně šetřit na státu, a citelně ušetřit. Ale touto cestou šetření nepůjdeme. To my ne. Že by to nešlo, protože Švýcarsko funguje na jiném systému? Ale nepovídejte. Kde chybí vůle, tam chybí činy. Nemlaskejte u těch koryt tolik.

Pro příklad si můžeme zaskočit i do již mimoparlamentní ČSSD. Její nový předseda, věčně usměvavý Michal Šmarda, po volebním debaklu a přijetí role předsedy oznámil, že strana musí začít šetřit. A prakticky celý Lidový dům se chystá pronajmout pro komerční využití, k tomu se chystá vyházet (ač nerad, jak říkal) většinu zaměstnanců, kteří v Lidovém domě kuli socialistické pikle. Důvod je jednoduchý, jak řekl Šmarda, ČSSD nemůže platit to, na co nemá.

Vláda tu má dva krásné příklady, jak skutečně šetřit. Švýcarsko, sestěhovat ten úřednický marast do jednoho baráku, a ti, co už se tam nevejdou a budou vypadávat z oken, propustit. Prázdné budovy pak prodat, nebo komerčně či kulturně zužitkovat. Podobnou metodu nabízí i Šmardova ČSSD. Nejsou prachy, tak to budeme muset šetřit sami na sobě.

Protože, ta otázka musí zaznít – skutečně zvyšování daní skončí u kuřáků? Opravdu ti nebozí milovníci dýmek míru umoří průšvihy, v kterých jsme? I kdyby se vybralo víc na daních, to riziko černých trhů a nákupů v zahraničí už teď státní kasa cítí víc, než by chtěla. Každé zvýšení daní vede u běžných uživatelů výhod státu k důkladné revizi těchto výhod a přesunutí svého kapitálu do krajin nebo trhů, kde vládu nepopadl takový chamtivý amok u koryt.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb