StB vždy věděla, o čem se mluví v zákulisí Národního. Donášel jí ,správňák‘, do kterého by to nikdo neřekl. Tajnosti slavných
14.01.2022
Foto: Se svolením Česká televize - Miroslav Mirvald
Popisek: Jiří Vala jako Martin Nedobyl v seriálu Sňatky z rozumu
FTO / VIDEO Pohledný chlap, po němž toužila úplně každá. Napohled upřímný a rovný, s tmavou kšticí a sportovní postavou působil dobrosrdečně, ve skutečnosti to ale bylo složitější. S charakterem byl na štíru a kolegové prý dobře věděli, že na ně donáší.
Charismatický brunet s bohatou tmavou kšticí a postavou sportovce působil na ženy jako magnet a jejich přízeň si také rád naplno užíval. Díky svému vzhledu se Jiří Vala stal oblíbeným představitelem drsňáků a s přibývajícími roky zdrsněl ještě trochu víc, na přitažlivosti mu to ale rozhodně neubralo. S jeho duší už to bylo ale horší. Díky němu prý měla StB neustále dokonalý přehled, co se právě probírá v diskusích v zákulisí Národního divadla. Prototyp správného, vždy přímého a upřímného chlapa se o to snaživě staral. Do pohledného chlapa, který se stal idolem žen všech generací, by to nikdo z fanoušků neřekl, herečtí kolegové to ale věděli.
Touha:
Zpravodajství ze šaten
O kdysi mimořádně populárním Jiřím Valovi před pár lety deník Blesk vyšťoural informace, které by se mu nejspíš nelíbily. Stalo se tak ale až třináct let po jeho smrti, takže není divu, že někdejší kolegové neměli chuť vracet se k neblahé minulosti a komentovat ji. O jeho získání pro spolupráci prý StB usilovala už od padesátých let, k řízené činnosti ho ale nikdy nepřesvědčila, takže byla jeho složka už v šedesátých letech skartována, V evidenci ale zůstal jako kandidát na informátora a občas také nějakou informaci dodal. Svědčí dokument ministerstva vnitra z 22. května 1986. Tenkrát se stala žhavým tématem diskusí havárie jaderné elektrárny v Černobylu a podle Blesku měl Vala hlásit, kdo z kolegů a kolegyň podporuje protisovětské nálady. Zda to tak doopravdy bylo, ale není zcela ověřené, protože se jeho tehdejší kolegové už k tématu odmítli vracet.
Žižkovská romance:
Místo školy kulisákem
Narodil se 27. listopadu 1926 v slovenském Popradu do rodiny důstojníka z povolání a kvůli otcově profesi se často stěhovali. V dětství se chtěl stát popelářem, odradila ho ale představa časného vstávání. A stejně vždy odhalil nějaký nepřekonatelný problém i na všech dalších profesích, které ho zprvu zaujaly. Začal studovat reálné gymnázium, už v té době statoval v pražském divadle Uranie. V kvintě utekl ke kočovné divadelní společnosti, přísný otec ale rozhodl: Pokud chce dělat divadlo, musí být patřičně vzdělán. A tak Jiří přešel jako herec a stavěč kulis do Divadla pražských předměstí a v roce 1943 byl přijat na pražskou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1947.

S Josefem Abrhámem v televizní kriminálce Konfrontace, kterou natočil v roce 1971 Jiří Sequens st.; foto se svolením Česká televize
Hvězda Národního
Do prvního angažmá nastoupil v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, pak krátce působil v Ostravě. Vojnu prožil v řadách Armádního uměleckého souboru, z kterého přešel v roce 1951 do Divadla československé armády, pozdějšího Divadla na Vinohradech. O patnácti letech na jeho jevišti později říkával, že byly nejkrásnějším obdobím jeho divadelního života. V srpnu 1972 se stal členem činoherního souboru Národního divadla, účinkoval ve více než šedesáti inscenacích a setrval v něm až do oficiálního odchodu do penze v létě 1999. V letech 1972 až 1986 také vyučoval herectví na Pražské konzervatoři.
Král Šumavy:
Hrdina z románu
Ve filmu se poprvé objevil v roce 1952 jako Mirek v budovatelské hudební agitce Zítra se bude tančit všude. V padesátých a šedesátých letech hrál především mladé hrdiny, stal se hvězdou stříbrného plátna a idolem ženských srdcí. Časem přešel od milovníků a zapálených svazáků k moudrým soudruhům, navzdory tendenčnosti ale mají mnohé z jeho postav co říci i dnešním divákům, ať už je to strážmistr Karel Zeman v kriminálním dramatu Karla Kachyni Král Šumavy, populární kapitán Michal Exner či svérázný hrubián a lakomec Martin Nedobyl ze seriálu Sňatky z rozumu, natočeného podle stejnojmenného románu Vladimíra Neffa. V pokročilém věku se už objevoval před kamerou jen sporadicky, naposledy si zahrál v roce 1989 doktora Brouska v černé komedii Milana Šteindlera Vrať se do hrobu!.
(Pokračování v pondělí 17. ledna)
(zdroje: Blesk, ČSFD, FDB, Národní divadlo, Divadlo na Vinohradech)

Vložil: Adina Janovská