Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Každá čtvrtá žena čelí sexuální agresi, často od blízké osoby! Mezinárodní konference se zúčastnila i oběť, herečka Kristýna Leichtová

20.09.2013
Každá čtvrtá žena čelí sexuální agresi, často od blízké osoby! Mezinárodní konference se zúčastnila i oběť, herečka Kristýna Leichtová

Foto: TV Nova

Popisek: Kristýna Leichtová hraje v seriálu Gympl, známe ji i z Comebacku

Podle zahraničních odhadů během svého života zažije sexuální napadení jedna ze čtyř žen a jeden z šesti mužů. Nahlášeno je však pouze minimum případů. Odborníci promluvili o sexuálním násilí v Čechách. Proč je tohle téma stále tabu?

Oproti zažitým představám neprobíhá většina znásilnění přepadením cizí osobou na ulici či v parku, ale odehrává se v soukromí a je páchána osobou blízkou – příbuzným, manželem, druhem či parterem.

Uzel: panují zde četné mýty

Fakt, že téma sexuálního násilí je v ČR opomíjeno a tabuizováno nejen mezi oběťmi, ale také mezi pomáhajícími profesemi, potvrdily výstupy z mezinárodní konference a workshopu z minulého týdne. Na ní se sešli na pozvání občanského sdružení In IUSTITIA odborníci a odbornice z České republiky i ze zahraničí.

Odbornou část zahájil MUDr. Radim Uzel, který kromě jiného uvedl: „Nejen v laické, ale občas i v odborné veřejnosti panují např. v oblasti znásilnění četné mýty a přetrvávající falešné představy. Tyto mohou mít nezanedbatelný vliv na rozhodnutí oběti čin nahlásit.“  Známý odborník také rozptýlil představy o tom, že znásilnění se oběti líbí a často o něm sní či dokonce k němu provokují svým oblečením: „Za násilný akt nese zodpovědnost vždy sexuálně agresivní jedinec.“

Nejde jen o znásilnění

Anja Hareskov Jensen z dánského Centra pro sexuální napadení při Universitní nemocnici v Aarhusu zdůraznila, že sexuální násilí zdaleka nelze redukovat pouze na znásilnění. Patří do něj např. také sexuální obtěžování či nechtěné sexuální návrhy, sexuální zneužívání dětí, nucené sňatky, mrzačení ženských pohlavních orgánů či nucená prostituce atd.

Patronkou konference se stala herečka Kristýna Leichtová, která má se sexuálním násilím osobní zkušenost: „Sama jsem čelila sexuálnímu napadení neznámým mužem, když mi bylo 12 let. Byla to velmi traumatická zkušenost. V té době mi moc pomohlo, že jsem měla okolo sebe lidi, se kterými jsem mohla svůj zážitek sdílet. Mnoho lidí však zůstává se svou zkušeností samo. Chtěla bych proto touto cestou podpořit ženy i muže, kteří se stali obětí sexuálního násilí, aby našli sílu a o své pocity s někým podělili.“

Homosexuálové jsou častými oběťmi

„Zkušenost s verbální agresí a sexuálním obtěžováním je u příslušníku LGBT menšiny velmi častá. Některé studie ukazují u lesbických žen častější domácí násilí. Gay muži se v dětství častěji stávali obětí pohlavního zneužití.“ uvedl MUDr. Ivo Procházka ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

I sexuální pracovnice se mohou stát oběťmi násilí

„Sexuální pracovnice musí čelit mnoha negativním stereotypům a předsudkům, které se váží na jejich profesi. Panuje např. falešná představa, že prostitutku nelze znásilnit. Sexuální pracovnice mají z důvodů předsudků obavy oznámit polici, pokud se stanou obětí sexuálního násilí či v takovém případě vyhledat pomoc,“ řekla Lucie Šídová, ředitelka organizace Rozkoš bez rizika.

Nový zákon pro oběti násilí

„Nový zákon o obětech trestné činnosti posiluje práva obětí v předprocesním stádiu i v rámci trestního řízení. Všechny subjekty přicházející do kontaktu s obětí mají povinnost předcházet sekundární a opakované viktimizaci. Výslech obětí sexuálních trestných činů musí být veden citlivě a proškolenými osobami, neměl by být opakován a nesmějí být pokládány otázky směřující do intimní oblasti. Oběti sexuálního násilí mají nárok na bezplatnou odbornou a právní pomoc. V průběhu trestního řízení mohou být doprovázeny důvěrníkem, který jim poskytne zejména emoční podporu,“ uvedla  Mgr. Klára Kalibová, právnička a ředitelka In IUSTITIA.

„To, že zájem o konferenci i workshop byl vysoký a účast překročila původně plánovaný počet zúčastněných, i skutečnost, že diskuse byla velmi bohatá a hodnocení obou akcí vysoce pozitivní, dává naději, že celý projekt je přínosem nejen pro odbornou veřejnost, ale že pomůže nastartovat změny, které zlepší pomoc pro oběti sexuálního násilí.“ uzavřela za realizátory Mgr. Klára Kalibová, ředitelka In IUSTITIA.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová