Dobré práci neodolal, jedině ale za pohádkové prachy. Osudným se mu stalo tradiční rozprávění s Vltavou. Tajnosti slavných
31.12.2021
Foto: Se svolením TV Nova - Jan Kroupa
Popisek: Jan Tříska jako nepříliš oblíbený dědeček Alois v rodinném seriálu televize Nova z roku 2016 Drazí sousedé
VIDEO Stal se živoucí legendou, celý život na sobě ale soustavně pracoval a nikdy nic nedostal zadarmo. Díky tomu se později neztratil ani za Velkou louží, přestože zase musel tvrdě makat a na větší role si pár pátků počkat. (Pokračování ze středy 29. prosince)
I v emigraci se Jan Tříska jako jeden z mála českých herců dokázal prosadit v divadle a příležitost dostal i v televizi, například v populárním americkém seriálu Síla rodu (Falcon Crest), Airwolf či Hunter. Často pracoval s Milošem Formanem, například v slavném dramatu Ragtime, v snímku Lid versus Larry Flynt, kde ztvárnil postavu střelce, či v akčním thrilleru Ronin, kde si zahrál po boku Roberta De Niro a Jeana Reno. To už ale bylo v době, kdy se mohl svobodně vracet i domů do Čech a opět pravidelně exceloval před českými kamerami i na jevištích.
Věznice Andersonville:
Nadšený Američan
Po listopadové revoluci byl jednou z osobností, na jejíž návrat se Češi opravdu těšili. Přijel sice brzy, byl ale jiný než dřív. Těžce profesionální, velmi tvrdý sám na sebe, a to se u nás moc nenosilo. „Pokaždé se divím, když se setkám s lidmi o dvacet let mladšími a oni říkají, člověče, já budu v penzi na chalupě. A já se ptám, co tam budeš dělat? No štípat dříví, vole. Nad tím kývám hlavou. Nekomentuju to, ale nerozumím tomu,“ řekl tenkrát redaktorce MF Dnes Scarlet Wilkové. Poprvé se vrátil na filmové plátno právě ve filmu Obecná škola, v němž se po letech konečně znovu objevila před kamerou i jeho žena Karla coby poštovní úřednice. Pro ni to znamenalo opravdu návrat, protože po odchodu z Československa na hereckou kariéru rezignovala. Začala pracovat jako hosteska a časem se vypracovala až na manažerku luxusního hotelu Bel Air v Hollywoodu.
Šílení:
(v alegorii současného světa, kterou natočil v roce 2005
na motivy povídek E. A. Poea Jan Švankmajer)
Sláva, nebo peníze?
Vyhlášený asketa, vegetarián, abstinent, nekuřák a sportovec se vracel velmi často, žádné dobré roli nedokázal odolat. V roce 2002 dostal Cenu Alfréda Radoka za hlavní roli Krále Leara na Letních shakespearovských slavnostech, o rok později přidal do sbírky druhou nominaci na Oscara za starého Gorčíka v romantickém dramatu režiséra Ondřeje Trojana Želary. Rozhodně se ale nevracel jen z nostalgie. Objevil se například v jedné epizodě seriálu režiséra Tomáše Magnuska Stopy života a za pár minut před kamerou údajně inkasoval téměř čtvrt milionu. A navíc mu produkce zaplatila i letenku ze Spojených států. V roce 2015 neodolal hlavní roli v představení Shylock v pražském Divadle Na Jezerce, premiéra ale musela být odložena, protože Tříska v Kalifornii havaroval a skončil v nemocnici, a nakonec roli převzal Milan Kňažko. O rok později se objevil v ‘nováckém‘ seriálu Drazí sousedé coby ošklivý, zarostlý a věčně ,nasejřený‘ dědeček Alois.
Máj:
Dárek k osmdesátinám
K posledním kulatinám dostal příležitost vrátit se na filmové plátno v pokračování Obecné školy Jana Svěráka, nazvaném Po strništi bos. „Je to hrozně dobrý scénář, je velice poetický, ale má v sobě překvapivě hořká témata, a tím je ten scénář zajímavý. Ten budoucí film bude báječný a podle mého skromného názoru je odsouzen k úspěchu,“ rozpovídal se v den narozenin v Radiožurnálu a připustil, že každý herec má v sobě podobné hořkosti a trpkosti, jako jeho filmový děda, takže není těžké dát to najevo. „Herec by nemohl hrát Hamlety, Krále Leary, Jagy a Shylocky, kdyby nebyl schopen hrát podle literární předlohy velice negativní, tragické postavy, které v sobě obsahují smrt, zlobu, zášť, vraždy, kdyby neměl tu schopnost to v sobě objevit.“ Mimo jiné se také vrátil k své emigraci a přiznal, že se mu po vlasti nikdy nestýskalo. „Život není holubník, nemůžete střídat země jako holubi vikýře.“ V září 2017 pak znovu přijel do Prahy, aby ztvárnil hlavní postavu ve filmu Na střeše. A to se mu stalo osudným.
Jedna ruka netleská:
Smůla, kam se podíváš
Plánovaný projekt pronásledovala smůla od prvopočátku Scénář dopsal Jiří Mádl už v roce 2011, kdy s ním absolvoval studium scenáristiky v USA, realizaci ale musel několikrát odsunout. Příběh osamělého starého pána, kterému vtrhne do poklidného života Vietnamec, se měl začít natáčet v pondělí 25. září, takže se v sobotu odpoledne vydal Jan Tříska na pražský Karlův most, prý aby dostál svému rituálu a v duchu si porozprávěl o nové práci s rodnou Prahou a rozvážně plynoucí Vltavou. Jeho nešťastný pád ze starobylého mostu zaznamenaly davy, dva cestující z lodi, projíždějící kolem, pro něj okamžitě skočili a až do příjezdu záchranářů ho oživovali. Záchranáři ho uvedli do umělého spánku a převezli do Ústřední vojenské nemocnice, kde v pondělí 25. září vážným zraněním podlehl. Podle výsledků policejního vyšetřování šlo o nešťastnou náhodu, nejspíš se mu zatočila hlava. A umělecký svět navždy ztratil jedinečnou a nenahraditelnou osobnost.

Vložil: Adina Janovská