Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Padla na mě ze senátora Czernina taková podivná tíseň. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.12.2021
Padla na mě ze senátora Czernina taková podivná tíseň. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Tomáše Czernina

Popisek: Senátor Tomáš Czernin se svou partajní dominou Markétou Pekarovou Adamovou při prodeji kaprů z Czerninova zděděného panství

V rámci práce se musím denně probojovat desítkami různých vyjádření našich politiků, aby mi neunikla pěna dní. Včera jsem narazil na slova senátora Tomáše Czernina. Přečetl jsem si jeho facebookový status jednou, přečetl jsem si jej podruhé a prohlédl si přiloženou fotografii, pak jsem si jeho slova přečetl potřetí a padla na mě taková podivná tíseň. Taková vnitřní, nemohoucí, bezradná a třesoucí se někde v koutku.

Czernin reagoval na vánoční projev prezidenta Zemana, kde ten zmínil obavy ze Zeleného údělu, zkritizoval ústup NATO z Afghánistánu a dotkl se i tématu nekvalifikovaných členů nové vlády. Dovolím si senátora Czernina citovat: „Prezident jak zlá sudička prorokuje hrůzu a zmar. Nezklamal. Poplival NATO, ekologické snahy Evropské unie i členy nové vlády. Učinil zbytečnou a plytkou pseudoekonomickou přednášku. Nepřinesl žádný pozitivní, vlídný, tolerantní akcent, nepokusil se stmelit národ, nepřinesl pohled naděje. Vůbec nemusel mluvit. Ale Kreml spokojen bude, to zas jo,“ napsal Czernin a doplnil svůj text zcela očividně dehonestujícím printscreanem prezidenta Zemana z jeho vánočního projevu.

 

A já seděl a díval se na ta slova, na ten záměrně škaredý obrázek Zemana a na usměvavou tvář senátora Czernina a ptal se, jestli tohle přesně je ta elita národa. Hned mi má představivost ukázala, jak Czernin sedí u monitoru a snaží se chytit co nejhorší fotku Zemana. A jak vítězně křičí, když chytil moment, kdy Zeman vypadá jako retardovaný a jak k tomu připisuje ta svá nenávistná slova bez myšlenky. Hroznou představivost mám. Viděl jsem i ty ponožky se sobem, které měl Czernin na sobě.

Tomáš Czernin je senátorem, což by jej mělo mezi elitu usadit tak nějak automaticky. Ale je tam? A je rolí elity vytvářet takovou nenávist? Vždyť Zeman ve svém projevu jen zmínil několik málo palčivých problémů, kterých se obává i společnost. Nezešílela unie s tím svým Zeleným údělem? Elektřina i plyn opravdu strmě zdražuje. Zatopíme si ještě v únoru, když desítky procent domácností topí právě plynem nebo elektřinou? Což senátor Czernin okomentoval tím, že Zeman poplival ekologické snahy Evropské unie. Ale reflektuje Czernin obavy obyvatel? Ví, že Zeman pojmenoval reálný problém, který tíží, a to zásadně, drtivou většinu obyvatel České republiky? Je popliváním, když vrcholný politik řekne – nejdeme trochu špatným směrem? Vždyť od toho tam ten vrcholný politik má být. Aby korigoval špatné směry a hledal tu nejlepší cestu.

 

Prognostik Czernin k 17. listopadu. Odvysíláno v roce 2017. Jen laciné floskule bez jakéhokoliv náznaku moudrosti a snaha vyvolat paniku, to je politika senátora Tomáše Czernina

A považuje Tomáš Czernin úprk NATO z Afghánistánu za výhru? Dovolím si zkonstatovat, že takovou nevýhru jsme neviděli již dlouho. Zmatek, zmatek a zmatek. Nic jiného. Prostě druhý Vietnam jak vyšitý. Většina populace nevidí u jednání v Afghánistánu NATO smysl. Czernin to nazve popliváním NATO. A že Zeman ve svém projevu znovu upozornil na to, že nový ministr zahraničí Lipavský je nekvalifikovaný? Ale on skutečně je, pane Czernine, naprosto nekvalifikovaný a zainteresované osoby se obávají toho, co na 'zamini' natropí. Mladík, který skutečně nemá sílu vzdorovat a jednat s ostřílenými ministry ostatních zemí. Zajíček, který bude pro ostudu.

Že Zeman nepřinesl žádný pozitivní, vlídný, tolerantní akcent, nepokusil se stmelit národ, nepřinesl pohled naděje, jak píše Czernin? Že nepromluvil o nějaké pěkné tečce za všemi problémy? Již k smrti utečkovaný národ, mám pocit, je dostatečně stmelený v pochybách, jestli vinou unie uplatí složenky, jestli Lipavský nebude národní pohromou, jestli, což už je jako téma podružné, není NATO jen sebrankou zbabělých zbojníků, kteří radši řeší svou uhlíkovou stopu než zodpovědnou alianční politiku, která Severoatlantické alianci přísluší a kterou útěkem z Afghánistánu pohřbila. A ta pozitivita a tolerance? Kde ji brát? Ne každý má k ruce dobře vydělávající panství a rodové dědictví, jako pan senátor Czernin. A pokud společnost tíží zásadní problémy, kdo jiný než prezident je má pojmenovat? To má, po vzoru závěru zpravodajství TV Nova, jen ukazovat hrající si koťátka, aby byla czerninská stoupa spokojená? Koťátka jsou pozitivní. Obzvláště, hrají-li si s klubíčkem. Ale jejich vypovídací hodnota je naprosto minimální. Podobně jako Czerninův kmentář na sociální síti.

A pak Czerninova tečka: „Vůbec nemusel mluvit. Ale Kreml spokojen bude, to zas jo.“ Czernin vysršel do těch několika vět takové množství pohrdání a těžko potlačované nenávisti, až mě to zarazilo. To je ta elita národa? Elita, která nedokáže pojmenovat a vidět problémy dneška? Elita, která pro svou nenávist a pohrdání není schopná naslouchat politickému... ne nepříteli, ale oponentovi? Elita, která pro vlastní sociální bublinu není schopná zastavit se a probudit v sobě jistou empatii? Ne k Zemanovu stáří nebo zdravotnímu stavu, ale k tomu, co Zeman ve svém projevu pojmenoval a co reálně trápí většinu populace. Uzavřel se Czernin až do takové bubliny, že ztratil kontakt s realitou? 

Milí poslanci i senátoři, pište i své komentáře na sociálních sítích, jako kdyby to byly projevy na vašem vlastním pohřbu. Nikdy, nikdy se nenechte ovládnout nenávistí a pohrdáním. Vždy se koukněte na příspěvek Tomáše Czernina a připomeňte si, že takhle ne, takhle určitě ne. Vždyť pak budete vypadat jen jako předsudečný buran bez kouska sebereflexe a moudrosti.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb