Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já tu naši novou vládu miluju. Prý chovejte se odpovědně. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.12.2021
Já tu naši novou vládu miluju. Prý chovejte se odpovědně. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Kanceláře prezidenta republiky

Popisek: Nová vláda sedící, stojící

Byla středa, pátý den po nástupu vlády Petra Fialy k té pověstné vládní odpovědnosti za všechna opatření i neopatření, která se budou naplňovat i nenaplňovat. Středa kolem druhé odpolední, kdy do prostoru České republiky zasáhl kulometný projev ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Předestřel před občany jejich budoucnost. Pohleďte.

„24. 12., na Štědrý den, otevřené obchody do 12 hodin. 25. 12. zavřené obchody. 27. 12. všechna očkovací centra očkují všechny, mohou přijít i neobjednaní, tato opatření budou pokračovat dál. Od 29. 12. se snižuje počet lidí u jednoho stolu na čtyři jedince do 2. ledna. Neplatí to na rodiny - to znamená na ty, co bydlí ve stejné domácnosti. Snižujeme počet účastníků na 50 jedinců - večírků, silvestrovských party," zdůraznil Válek, jenž mluvil velmi rázně a heslovitě a opomněl připomenout, proč u stolu musí být ausgerechnet zrovna čtyři a ne tři nebo pět. A toto jsou nová opatření. Konečně rozumná. Bez nouzového stavu nevynutitelná, a tak na ně bude každý po zásluze dlabat. Po zásluze a konečně.

Ale je dobré se v této souvislosti opřít i o Válkova předřečníka, do samotného Petra Fialy. „Dnes jsme se podrobně zabývali jasným postupem. Vláda nemění svoji strategii. To znamená, že důvěřujeme občanům, budeme na ně apelovat, aby se chovali zodpovědně, aby se nechali naočkovat. Využívám příležitosti, abych vyzval občany, aby se chovali odpovědně.“ Petr Fiala jako kdyby si neuvědomoval, že nezačíná od nuly. Že jedná s lidmi, kteří už v apelech a výhrůžkách žijí dva roky. Neví, že jakmile je toho moc, sebekrásnější apel na dobrotu dušiček tam dole je úplně, ale úplně marný.

Ale pozor, i Petr Fiala přitvrdil. „Nicméně vláda sleduje situaci nejenom tady, ale i v zahraničí," takže Fialova vláda sleduje situaci v zahraničí. A pokud bude potřeba, sáhne k opatřením. Podobně pohovořila pro CNN Prima News i dvorní dáma trojkoalice Spolu Markéta Pekarová Adamová: „Snad nemusíme mít od státu vše nadiktováno. Za dva roky máme dostatek informací, jak můžeme šíření zabránit. Myslím, že v tomhle je chyba, že musíme mít všechno nařízené."

A ne, Pekarová Adamová vložila do občanů České republiky ještě víc důvěry. „Chceme k lidem přistupovat jako k rozumným myslícím bytostem, které není potřeba vodit za ruku. Od naší vlády, jakožto vlády pravicových stran, které nechtějí silný stát, se nedá očekávat, že budou dělat všechno formou nařízení, příkazů a omezení,“ pravila předsedkyně levicově středové strany TOP 09 a pokračovala: „Víme, že si musíme mýt ruce nebo si je dezinfikovat, že když máme příznaky, měli bychom se otestovat a případně se izolovat,“ hezky to řekla, že ano. Ale opět, asi po vzoru Petra Fialy, také oznámila, že vláda situaci pečlivě sleduje a pokud se ta bude výrazně zhoršovat, kabinet přijme potřebná opatření. A těmi bude? Nouzový stav a lockdown. A do toho se na sociálních sítích poslanci vládní koalice poslušně fotí u aplikace třetí dávky a apelují, apelují a apelují. Což před volbami dělali tak neradi, protože apelovali ve prospěch Babiše a jeho apelování. No prostě covid a jeho politické dimenze. Dříve poslušná poslankyně za ANO Barbora Kořanová se po tiskovce vlády řádně rozkatila se zvoláním: Bože, ochraňuj nás. A to z vlády vypadla vlastně totožná opatření, jako z vlády předchozí. U té ale Kořanová solidárně mlčela a místo výkřiků apelovala.

Schválně sledujme, jak dlouho jim ty apely na slušnost vydrží. Za jak dlouho přejdou od rétoriky člověka nad věcí k rétorice člověka s nosem těsně nad hladinou septiku. Dlouhého trvání to mít nebude.

A hlavně musí zaznít otázka. Před volbami, a ne týden před volbami, ale měsíce a měsíce před volbami, se jako svatí na orloji střídali poslanci současné vládní koalice pěti stran a neustále kydali na Babiše a jeho vládu, jak všechno pohnojil a zlikvidoval a 30 000 mrtvých po sobě nechal a všechno, všechno dělal blbě, špatně a ještě hůř a až se současná vládní koalice dostane ke korýtkům, jak to začne dělat konečně správně a dobře.

A výsledek? Takový nijaký? Vládní nařízení a apely i rétorika mají daleko k tomu, abychom se vrátili už zítra do normálního stavu, ale daleko i k tomu, abychom předešli stoupajícím číslům někdy v lednu. Takže nynější vláda nebude vysloveně buzerovat, jen přibuzerovávat, aby pak musela, ne mohla, ale musela, začít buzerovat o poznání víc než si dovolil Babiš. To jsou ta revoluční řešení, která byla hlavním tahounem předvolebního křečování? Revoluční počin – zmatkáře vystřídali zmatkáři. I loňské vánoční rozvolnění v režii Babiše mělo svá stoupající čísla. A jak na něho ti stateční koaličníci křičeli. 30 tisíc mrtvých, to jde na váš účet, pane premiére. Tady dává jistou naději, že minulou i současnou vládu přechytračí sám covid a zmutuje konečně do neškodné rýmy. Naděje jsou veliké.

Koaliční vláda je také zmatkář, akorát organizovanější, co se týká korýtkového bytí. Viz sliby, jak se začne zeštíhlovat stát, na což vláda po pěti dnech svého vládnutí přijala na ministerstva na teplá místečka 74 byrokratů, kteří nás ročně přijdou na 43 milionů korun jen na platech. Což je milých 48 tisíc měsíčně na jednoho v průměru. Té hodnoty, co vytvoří. Topit se v těch přebytcích byrokratického metabolismu budeme. Nemluvě pak o vybavení pro jejich pohodlné prdýlky, to také nebude zdarma. Přijali také nějaké gender ideology? Ty potřebujeme hodně, na ty nezapomínat. Hlavně si doma ztlumte topení, abyste teplárnám pak nevyplázli celé své úspory, které si spoříte na stará kolena. Jedeme dál, beze změn. A co jsem čekal? No, podle jejich předvolební rétoriky mnohem, mnohem víc.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb