Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Popelkou navždy. Nejúžasnější české princezně vystavil osud účet příliš brzy. Tajnosti slavných

24.12.2021
Popelkou navždy. Nejúžasnější české princezně vystavil osud účet příliš brzy. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Libuše Šafránková v roce 2005, v televizní komedii režiséra Miroslava Balajky Psí kus

VIDEO Stala se národním pokladem, takže publikum zapomínalo, že i pro ni platí jediná spravedlnost na světě – čas, který ubíhá všem stejně rychle bez ohledu na úspěch. A osud se nakonec obrátil k legendární Popelce zády.

S jejím životem i kariérou si velmi často pohrávala náhoda. Libuše Šafránková se nikdy nestala sex symbolem jako Jana Brejchová či populární hvězdou jako Jiřina Bohdalová. Přesto patřila k našim nejlepším herečkám několik desetiletí, a když se pro něco rozhodla, uměla si za svým cílem jít. Jenže ani píle a cílevědomost nejsou všemocné.

 

Vesničko má středisková:

Jak setřást Popelku

Po obrovském úspěchu Tří oříšků pro Popelku se jí nabídky začaly doslova hrnout, stala se vyhledávanou princeznou, díky své fyziognomii ztvárňovala poměrně dlouho mladé dívky a brzy prokázala, že je přímo neodolatelnou komičkou, se správným citem pro přesné načasování a pointu. Na rozdíl od kolegů téměř nespolupracovala s dabingem, jednou z výjimek se stal až v roce 1980 populární pohádkový sci-fi seriál Arabela, v němž propůjčila hlas slovenské herečce Janě Nagyové. V sedmdesátých letech patřila nejobsazovanějším herečkám, v roce 1977 měla hrát v seriálu Nemocnice na kraji města doktorku Čeňkovou, jenže otěhotněla, takže ji nahradila Eliška Balzerová. Problém pro ni ale neznamenala ani přibývající léta.

 

Dokonalý muž, dokonalá žena:

(z DVD Supraphonu To nejlepší z televizního humoru)

Sehraní doma i před kamerou

Brzy vytvořila populární dvojici se svou životní láskou Josefem Abrhámem, kterého přebrala zpěvačce Nadě Urbánkové, a patřili dlouhá léta k nejstabilnějším párům našeho showbyznysu. O třináct a půl roku starší kolega ji okouzlil elegancí, gentlemanským chováním a určitou odtažitostí, za níž skrývá plachost, kterou nikdy nedokázal úplně překonat. Byli až neskutečně sladění před kamerou, na jevišti i v soukromí. Vzali se v roce 1976 a o rok později se jim narodil syn Josef. Přesto Libuška nepřestala být pracovitá a zůstala pevně nohama na zemi. Její hrdinky byly chytré, energické, nebojácné, občas i trochu tajemné. Měla obrovské charisma, nechyběla jí ani sebeironie a stala se mistryní v ztvárňování celého koktejlu citů a emocí. V každé poloze byla tak přirozená, až všem okolo naskakovala husí kůže. V osmdesátých letech spolupracovala především s televizí a zahrála si i v několika seriálech.

 

Báječná léta pod psa:

Bulváru se vyhýbala

Opravdu velkých příležitostí se znovu dočkala v devadesátých letech, kdy znovu spolupracovala se Zdeňkem Svěrákem, a pak s jeho synem Janem. Zrodila se úspěšná Obecná škola, pak oscarový Kolja, za Helenu Vítkovou v hořké komedii Petra Nikolaeva léta pod psa získala nominaci na Českého lva a v dramatu Všichni moji blízcí si v roce 1999 po několika letech znovu zahrála s manželem. V její filmografii najdeme téměř dvě stovky postav, každá je jedinečná a nepřehlédnutelná. S Josefem společně hráli v Činoherním klubu, z nějž oba odešli až v roce 1992, a Libuška pak krátce zakotvila v Národním divadle. Z jejího soukromí se ale na veřejnost dostal jen tu a tam nějaký střípek, protože nikdy neměla potřebu plnit titulní stránky bulvárních časopisů stejně jako její manžel.

 

Gympl:

(s Karlem Heřmánkem v seriálu TV Nova)

Nežádoucí ‘dary‘ osudu

Zlomem v jejím životě se staly šedesátiny. Už před nimi prodělala v dubnu 2013 zápal plic, který odstartoval její zdravotní problémy. V té době ztvárnila postavu učitelky Markétky Pivoňkové v hudební komedii Jiřího Menzela Donšajni. Pak ještě natočila rodinnou komedii Jak jsme hráli čáru, její premiéru už ale zmeškala. Když totiž pomalu klepaly na dveře Vánoce 2014, musela podstoupit náročnou operaci, při níž jí byla odebrána část plic. Poté se stáhla do ústraní, Josef o ni láskyplně pečoval a na podzim roku 2015 se přestěhovali do Libušiných rodných Šlapanic. Její stav se pomalu zlepšoval, začala uvažovat o návratu k práci a v roce 2018 konečně přijala i nabídku role v pohádce Jana Budaře Princ Mamánek. Příprava filmu se ale neúměrně protáhla, takže nakonec sen o návratu před kameru definitivně vzdala.

 

Tři oříšky pro Popelku:

Popelkou navždy

Během koronavirové pandemie se s manželem uzavřela před okolním světem, protože by pro ni nákaza znamenala mimořádné ohrožení. Její zdravotní stav se začal opět zhoršovat, fanoušci ale o tom neměli ani ponětí. V den svých 68. narozenin, v pondělí 7. června, byla převezena do nemocnice na pražském Karlově náměstí a o den později podstoupila další náročnou operaci, kterou už ale její oslabený organismus nezvládl. Ve středu ráno, 9. června 2021, Libuše Šafránková navždy odešla, její Popelka tu ale s námi zůstává navždy.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská