Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Ulice jí vyšoupli, prý nepochopila žánr. Herečka, co má na poličce 3 lvy, to zkouší znovu. VIP skandály a aférky

21.12.2021
Z Ulice jí vyšoupli, prý nepochopila žánr. Herečka, co má na poličce 3 lvy, to zkouší znovu. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize / Martin Popelář

Popisek: Petra Špalková v seriálu Stíny v mlze

FOTO Co zkouší znovu? Účinkování v seriálu. Ale ne na TV Nova, kde, stejně jako na všech komerčních televizích, chrlí seriály jak fabrika, ale na veřejnoprávní ČT. To by jí mělo sedět mnohem více… Televize se většinou kvůli zájmu inzerentů vytasí s tím nejzajímavějším na podzim, Česká televize ale na inzerci nemusí brát ohled, a tak nám servíruje zajímavé počiny už od začátku nového roku. Pro fanoušky kriminálek připravila seriál Stíny v mlze s Petrou Špalkovou v roli kriminalistky. A je s podivem, že jde o její první podobnou roli.

Petra Špalková (46) bude mít parťáka v Jiřím Zaorálkovi, hrát bude se svou skutečnou dcerou Andělkou: „Práce s vlastním dítětem byla obtížná i krásná dohromady. Přestože všichni ze štábu dělali vše pro to, abychom to mohly zvládnout co nejelegantněji a bez nervů, zbyla tam ještě spousta momentů, které byly náročné a vysilující,“ popisuje herečka.“ Seriál režíruje Radim Špaček, podle kterého spolupráce mámy s dcerou dopadla na jedničku: „Kromě její přirozenosti a talentu, který zdědila po rodičích, se mi nejvíc hodilo, že se nestyděla mámu obejmout, dát jí pusu nebo upřímně odmlouvat. Zvládla to všechno na jedničku, po roce natáčení, kdy jí vypadlo a zase narostlo několik zubů a naučila se číst, může klidně vyučovat na herecké škole,“ chválí režisér, který má na kontě Českého lva za Pouta i skvělý seriál pro ČT Svět pod hlavou. Andělce je osm let. Seriál začne Česká televize vysílat 3. ledna.

 

Seriálové rodině Petry Špalkové a její skutečné malé dcery vévodí Regina Rázlová ve velkolepém comebacku, foto se svolením Česká televize / Martin Popelář 

Bratrem umetená cestička

Petra Špalková je sestrou Jakuba Špalka, který je starší než ona a poněkud jí razil cestu: „Měla jsem vždycky tu výhodu, že jsem sestrou svého bratra. On mi vždycky prošlapal cestičku, ale na všech frontách. Ať už to bylo v divadelním světě, v rodinném světě, prostě jsem měla tu cestičku trošku umetenou.“ Jejich rodiče pracovali v oblasti fotbalu, což Petru a Jakuba absolutně nezajímalo: „Oni mě ale stejně povzbuzovali, protože dědeček byl režisérem brněnského amatérského divadla. A vlastně i tatínek a maminka se seznámili v souboru písní a tanců.“ K divadlu se ale dostala jako malá holčička: „V pěti letech mě Jirka Pecha postrčil, ať zvoláním ‚kdo je tady režisér, já chcu hrát‘ přeruším generální zkoušku Lišky Bystroušky v Divadle na provázku a já to udělala. A od té doby téměř bez přestávky dělám divadlo.“ Petra je totiž brněnská rodačka a v osmdesátých letech účinkovala spolu se svým bratrem Jakubem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku.

 

Rok 1999 a mladá Petra objektivem fotografujícího herce a kamaráda Jiřího Štrébla

Místo vědy šla hrát

Po maturitě se pár let věnovala studiu divadelní teorie, ale přes to ji vše volalo do divadla „Studovala jsem jazykové gymnázium, pak čtyři semestry divadelní vědy na filozofické fakultě. Všechno, co se učí na DAMU, jsem vstřebávala ve skutečném divadle.“ Její bratr Jakub Špalek totiž založil divadlo Kašpar, kde měla i jeho sestra dveře otevřené. Její další cesta pokračovala přes Činoherní klub do Divadla Na zábradlí. Nakonec zakotvila v Národním divadle, odkud sama odešla: „Od počátku jsem trochu s tou velkou institucí bojovala. Vyrostla jsem v ‚domácích‘ divadlech, kde probíhal úplně jiný druh komunikace. Na pár inscenací vzpomínám ráda, o jiných si myslím, že se stát neměly. To však bývá u všech angažmá. Na období s Michalem Dočekalem vzpomínám ráda. Bylo mi jasné, že s příchodem nového šéfa dojde k obměně souboru, bude se vyhazovat, a už se mi u toho nechtělo být. Nechtěla jsem někde setrvávat s pocitem rozmrzelosti. Ještě mi nebylo čtyřicet, říkala jsem si, že mám ideální věk na změnu.“

 

Petra Špalková a Jiří Zaorálek ve Stínech v mlze, foto se svolením Česká televize / Martin Popelář 

Divadlo pro ni bylo dlouho hlavní cestou. První výraznější roli mondénní paničky získala v generační výpovědi Šeptej, první hlavní roli ve Smradech, kde hrála pěstounskou maminku tří romských dětí. Od té doby to tak trochu vypadá, že hraje bohužel jen vedlejší úlohy, v seriálech je to podobné. Petra je totiž příkladem typicky divadelního herce, který svoje mistrovství širšímu publiku nemůže představit, ačkoliv je považovaná za nesmírně talentovanou herečku. K seriálům má naprosto pragmatický přístup: „Jsou seriály a seriály, třeba za Zdivočelou zemi nebo Pustinu jsem byla vděčná. Někdy musíte jít do seriálu, abyste zaplatila složenky za bydlení. Stavět si nějaké kategorie nemá v dnešní době smysl. Hrála jsem v Ulici a neměla jsem s tím žádný problém. Skončilo to ale tím, že jsem prý nepochopila žánr.“ Zajímavou roli získala také v nedávném filmu Krajina ve stínu. Ono to tak ale úplně není.

 

Smradi Zdeňka Tyce s Ivanem Trojanem, foto se svolením Česká televize. Poznáváte Jana Cinu v roli Petřina adoptivního syna?

Lví úroda 

Petra Špalková je držitelkou tří Českých lvů, za filmy Jako nikdy (v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli) a za filmy Bába z ledu a Krajina ve stínu dostala ‚lva‘ v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Očividně si tedy vybírá dobré projekty a v nich pak září. Příští rok ji uvidíme opět ve velmi nadějném filmu, komedii Buko, který napsala a režíruje první dáma české režie Alice Nellis a Petru obsadila do druhé hlavní role…

 

V Krajině ve stínu Bohdana Slámy, foto se svolením BontonFilm

Chtěli, ať se rozvede

Před časem poutal pozornost její osobní život. Petra se totiž nebála vyjít na povrch se svým životním příběhem. Vzala si muže o deset let mladšího: „Jsme spolu 13 let. Budeme mít teď deset let od svatby. Bydlíme spolu a vychováváme dvě děti. A máme se pořád ještě rádi. To považuju za velice důležitý.“ Před časem jejich vztah procházel krizí, kterou se snažila řešit přes dnes nechvalně proslulou organizaci Aktip: „Došlo k tomu jednoduše. Měli jsme partnerskou krizi a já jsem nechtěla volit přístup klasické psychiatrie, přečetla jsem si rozhovor s šéfkou Aktipu Jarmilou Klímovou a zaujaly mě její webové stránky a úžasné legendy o terapeutech. Po několika setkáních řekla větu: Měla byste se rozvést, protože tradiční rodina už v této společnosti nemá smysl. Jednou půlkou mozku jsem ji poslouchala a druhou jsem věděla, že musím smýt tenhle ošklivý moment a že už tam nikdy nepřijdu.“ Manželství vydrželo dodnes.

 

Miloslav Tichý, foto se svolením Divadlo v Celetné

Kdo je její manžel

Je jím Miloslav Tichý, také herec, kolega z Divadla v Celetné, domovské scény divadelního spolku Kašpar. Narodil se 19. 2. 1985 v Mělníku a vystudoval slaboproud na SOU elektrotechnickém.  Po střední škole dokončil DAMU obor činoherní herectví. Hrál tři roky ve Východočeském divadle v Pardubicích. V současné době ho můžete vidět v se spolkem Kašpar, se kterým spolupracuje od konce studií na DAMU a v městském divadle Kladno. Ve filmu se dosud objevil ve snímku Aplaus, dále hrál v TV seriálech Vyprávěj, Cesty domů, Světla pasáže, Zdivočelá země.

 

Na premiéře Pustiny, foto se svolením HBO. S již dospělým Janem Cinou (vpravo)

Marii Terezii hraje už třetí herečka, Kotek zůstává

Nejde ale o jediný zajímavý počin České televize. Těšit se můžeme na další osudy Marie Terezie. A je zajímavé, že hlavní role Marie Terezie je obsazena již třetí herečkou, Vojtěch Kotek coby František Lotrinský vydržel. Pochopitelně svou práci museli odvést maskéři, kteří každý den tři hodiny Vojtu Kotka líčili a hodinu odličovali. „Jsem za tu roli velmi rád. Přirostla mi k srdci. Byl bych rád, kdyby se i díky naší filmové sérii vědělo, jak revoluční jeho myšlení ve své době bylo a co vše dělal,“ říká herec.

 

Vojta Kotek s Ursulou Strauss, foto se svolením Česká televize

Partnerkou mu v poslední minisérii je Ursula Straussová. „Marie Terezie je přezdívána Matka národů. Reprezentuje sílu a moc. Jako vládnoucí královna zavedla povinnou školní docházku. Průlomová a prozíravá byla i ve svém osobním životě. Já ji vnímám jako tu, která měla hlavu vztyčenou, ať už se jí do životní cesty postavilo cokoliv,“ prozradila herečka, která je o 14 let starší než herec a v reálu vypadá velmi mladistvě. 

Anna Julie Slováčková se radí s Martou Jandovou

Duety dvou zpěvaček nejsou právě obvyklé. Ve skladbě Slunečnice zpívá Anna Julie Slováčková s Martou Jandovou. Původně se jednalo o píseň, která vyšla na albu Aura a kterou zpívala Anna sama, ale nyní se rozhodla jinak: „Slunečnice je pro mě jedna z největších srdcovek z celého alba. Věděly jsme ale téměř hned, že by to měl být duet. Líbila se nám myšlenka rozhovoru dvou lidí – žen. Rozhovor se zkušenější ženou, která své přítelkyni dává rady do života. S Martou Jandovou nás toho hodně spojuje. Pamatuji si, kdy jsem ji poprvé viděla osobně – to si ona asi nevzpomíná, nebo v to doufám. Byla zrovna se svou dcerou v drogerii a já jsem vedla horlivě rozhovor s někým na telefonu a moc jsem nešetřila ostřejšíma slovama. Marta se na mě s takovým rozpačitým úsměvem podívala a já celá zrudla.“

 

Natáčení klipu Slunečnice, foto Petr Mráček

Skladbu doprovází klip: „Jela jsem jednou domů tramvají, když k nám přistoupila velice smutná slečna. Brečela a já měla chuť ji obejmout. Říct, že bude všechno v pořádku, ať je silná. Viděla jsem v ní sebe, když jsem několikrát jela domů ubrečená a vlastně jsem si v hloubi duše přála, aby mě někdo chytil za ruku a řekl mi – nebreč, všechno bude zase jednou fajn. Než jsem vystoupila, vytrhla jsem si z diáře kus papíru a na něj jsem napsala vzkaz, přimalovala srdíčko a smajlíka a papírek před výstupem z tramvaje dala slečně do klína. O několik měsíců později jsem jela autobusem trasu, kterou jsem nikdy předtím nejela, jelikož jsem se v té části města nepohybovala. Brečela jsem, bylo mi zle a úzko… Když jsem vystupovala, zaklepal mi někdo na rameno a dal mi do dlaní ten samý papírek, který jsem já napsala té slečně několik měsíců zpět! Byl to neskutečný moment!“ 

Felix bojuje a Dáda se směje. Má ale čemu?

Anna Slováčková působí nesmírně vyzrále, a to přes to, nebo právě proto, jaké skopičiny vyvádějí její rodiče. Táta Felix se totiž před pár měsíci rozešel se svou dlouholetou milenkou, přesto nedávno nesmírně zuřil, když zjistil, že si našla nového movitého přítele, vypoklonkoval ji okamžitě z bytu, který jí prý platil a započal boj, který oba vedou přes média. Tomu všemu pochopitelně s úsměvem ve tváři přihlíží jeho stále právoplatná manželka Dáda Patrasová, která prohlásila, že za nějaký ten prsten s briliantem vezme Felixe zpátky. A Felix? Prý přiznává, že se k Dádě klidně vrátí, protože mu nikdo jiný jaksi nezbyl. Kavalír každým coulem.

 

Vložil: Michaela Špačková