Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víme, jak začínal „kmotr“ Rittig! S maňasem tři čtvrtě mega a kontakty na pražské veksláky i ruské vojáky

19.09.2013
Víme, jak začínal „kmotr“ Rittig! S maňasem tři čtvrtě mega a kontakty na pražské veksláky i ruské vojáky

Autor: ČT

Popisek: Ivo Rittig žije většinu roku v Monaku

Hospodářské noviny v úterním vydání navázaly na článek uveřejněný na serveru iHNed.cz a pátraly po počátcích kariéry Iva Rittiga, dnes označovaného za jednoho z nejvlivnějších lobbistů. Obyvatel Monaka a účastník mnoha kontroverzních obchodů prožil vskutku pestrý život, ve kterém se dokonce dostal na několik let do vězení. Začátek jeho příběhu je totiž spojen s nevídaným mankem ve funkci vedoucího pražské prodejny s potravinami.

Ivo Rittig se podle HN na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let učil na prodavače. Již tehdy byl ambiciózní, a tak se na povinnou praxi dostal do prestižního lahůdkářství U Paukertů. Zde podle deníku prožil absolutní deziluzi, když zjistil, že téměř všichni kolem něj různě kšeftují. Realitě se brzy přizpůsobil a čile se do nejrůznějších obchodů zapojil. Osvědčil se prý zejména díky své spolehlivosti a dodržování dohod - nadřízeným vždy odvedl příslušný díl zisku.

Zaměstnanci ho měli rádi

V roce 1981 nastoupil do prodejny na rohu ulic Štěpánská a Žitná v centru Prahy. Do dvou let se v samoobsluze na prestižní adrese stal vedoucím a následně rozjel své obchody ve velkém. Jak píší HN, měl kontakty na svět pražských veksláků, ale rovněž například na sovětské vojáky, od kterých odebíral luxusní kaviár a vodku, které pak s patřičnou marží prodával pod pultem.

Dokázal si však získat na svou stranu zaměstnance, ať už okouzlujícím chováním, nebo různými službami. Jedna z jeho podřízených pro noviny zavzpomínala, jak jí dokázal za pět korun sehnat kalkulačku, jakou nikdo jiný neměl.

Do potíží podle HN „pana vedoucího“ přivedla jeho neschopnost vést si pořádně účetnictví. Když později jeho řízení prodejny přezkoumával soud, zkonstatoval, že z manka tři čtvrtě milionu korun, které inspektoři v jeho prodejně odhalili, skončila v Rittigově kapse zhruba třetina. Zbytek se poztrácel ve zmatečném účetnictví.

Za manko dostal devět let

Rittig dokázal navzdory svým čachrům „ustát“ dvě velké inventury. O obou byl informován dopředu a mohl přijmout příslušná opatření. Desetitisíce korun si vždy napůjčoval od přátel a používal i triky kalibru vystavování prázdných kartonů od cigaret, vycpaných papírem. Navíc si ze sousedních prodejen napůjčoval zboží, o kterém tvrdil, že jej nakoupil za chybějící hotovost.

Hra skončila ve chvíli, kdy se psychicky složil Rittigův zástupce, který o všem věděl, a sebe i svého šéfa udal policii. Za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví hrozilo pozdějšímu velkopodnikateli až patnáct let odnětí svobody, nakonec dostal devět. Z vězení se dostal v lednu 1990 na základě amnestie prezidenta Havla. A dál už to byl úplně jiný příběh…

Policejní výslech trval čtyři hodiny

Policie ve středu vyslechla lobbistu Iva Rittiga jako svědka v kauze Jany Nagyové, exšéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Výslech trval přes čtyři hodiny. Rittig, kterého policie podezírá z účasti ve zločinecké skupině složené z podnikatelů a lobbistů, na dotazy shromážděných novinářů nereagoval ani při příchodu, ani při odchodu z pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Kvůli výpovědi přijel Rittig do Prahy z Monaka, kde trvale žije. K policejní budově dopoledne přijel v doprovodu své advokátky Karolíny Babákové. Chvíli před nimi dorazil pěšky druhý Rittigův advokát, bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Ten byl nakonec jediným člověkem z Rittigova okolí, jenž médiím na místě poskytl alespoň strohé informace.

„Pan Rittig podal svědeckou výpověď tak, jak slíbil. A to je vše, co vám k tomu můžu sdělit," uvedl při odchodu z výslechu. Rittig ho následoval s kamennou tváří a okamžitě nasedl do přistaveného auta. Státní zástupce Pavel Komár novinářům obsah výslechu rovněž nechtěl prozradit, prohlásil ale, že policie Rittiga pravděpodobně předvolá znovu.

Do politiky se prý nepletl

Sdílnější byl advokát Eduard Bruna, který zastupuje Nagyovou. „Padaly otázky na schůzky pana Rittiga s paní Nagyovou, ale nic záporného ve vztahu k mé klientce jsem se nedověděl… Ptali se i na rebelující poslance, ale on to všechno víceméně staví do roviny přátelských, osobních vztahů. Nikoliv, že by se pletl do politiky," popsal právník.

Kauzu údajné politické korupce exposlanců ODS a sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase odstartovalo právě prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, ve které má figurovat i Ivo Rittig. Ten schůzku s Janou Nagyovou v době, kdy vedla premiérův kabinet, nepopírá. „Potkali jsme se asi dvakrát nebo třikrát. Usoudila, že bych k aktuálnímu politickému dění mohl přispět svým názorem a zkušenostmi. Já jsem jí vyhověl a potkali jsme se,“ řekl Rittig České televizi.  Podnikatel nepopřel ani to, že se setkal s nynějším úřadujícím předsedou ODS Martinem Kubou: „Chtěl slyšet můj názor, jak vidím politickou situaci a šance ODS dál pronikat koaličními jednáními.“ 

Parlamentní listy

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace