Přišla doba výzev. Komentář Štěpána Chába
komentář
20.12.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Oheň brzy také na indexu
Sešlo se nám několik výzev. Padesát laureátů Nobelovy ceny podepsalo výzvu, aby celý svět snížil výdaje na zbrojení o dvě procenta. K tomu přišla výzva výzkumníků z Athén, abychom přestali topit v kamnech dřevem. Je to prý nezdravé. Komerční banka přišla s revoluční výzvou, aby od ní zákazníci přecházeli k jiným bankovním domům.
Britské listy poreferovaly o výzvě padesáti laureátů Nobelovy ceny, aby svět snížil své výdaje na zbrojení o dvě procenta. „Jednotlivé vlády jsou pod tlakem, aby zvyšovaly vojenské výdaje, protože tak činí i ostatní," uvádějí signatáři na podporu nově zahájené kampaně Peace Dividend. „Tento mechanismus zpětné vazby udržuje spirálovitě rostoucí závody ve zbrojení - kolosální plýtvání zdroji, které by mohly být využity mnohem rozumněji."
Je to rozumná výzva. Už pár měsíců na nás hrdinsky vyskakují zprávy ze západních médií, že Rusko se chystá napadnout zbytek světa, přičemž začne Ukrajinou. Na to konto váleční supi, přicucnutí na veřejné rozpočty, nutí politiky, aby se vyrobilo více střeliva a pistolí a bůh ví čeho dalšího, čím se teď legálně vraždí lidé. A politici berou peníze z peněženek lidí, aby je dali na techniku, která bude vraždit jiné lidi. Skvělá strategie. Taková plná civilizovanosti 30. let. Jenže 30. let 20. století. Darmo mluvit. Nedorosteme, nedorosteme, nedorosteme. Masová vražda a poměřování pytlíků je politika lidstva.
Ale přejděme k další výzvě. Server Seznam Zprávy přinesl informaci o výzkumu vědců z Athén, kteří zkoumali vliv spalování dřeva na lidské zdraví. Ti došli k strašlivému zjištění. Pálení dřeva vede k rakovině. Výstup jejich výzkumu? Výzva, že bychom měli přestat pálit dřevo. Ano, tak jednoduché to je. Dokonce apelovali na politiky, aby s tím něco udělali.
„Vzhledem k expozici karcinogenů a rozšířenému používání spalování dřeva v celé Evropě, například ve Francii, Německu, Irsku a Spojeném království, je okamžitě zapotřebí přijmout evropská opatření a politiky, zaměřené na regulaci emisí ze spalování dřeva, protože by mohly mít značný přínos pro veřejné zdraví,“ přetlumočil server Seznam Zprávy postoj vědců. „Dokud nebudou zavedeny vhodné metody snižování emisí polycyklických aromatických uhlovodíků z domácích kamen a krbů na dřevo, budou i nadále představovat významné zdravotní riziko,“ řekla k tomu profesorka britské univerzity Alison Tomlin. Začátkem by podle ní mohlo být zavedení takzvaných dnů bez spalování. A já rovnou navrhuju 11. srpen. To je takové pěkné datum, kdy jsem ochoten se zavázat, že v kamnech nezatopím, i kdyby mě na skřipec natahovali. A aby bylo vidět, že to myslím vážně, nezatopím ani 12. a 13. srpna. Pětiletku splníme na 120 procent, k tomu se zavazujeme.
I v Komerční bance jedou politiku budoucnosti. „Výzev se nebojíme. I proto jsme se zavázali naši emisní uhlíkovou stopu snižovat tak, aby se Komerční banka v roce 2026 mohla prohlásit za uhlíkově neutrální. Při měření naší uhlíkové stopy za rok 2019 jsme zjistili, že na jednoho klienta byly naše emise 23,0 kg CO2. Meziročně jsme tyto emise snížili o 35 % a za rok 2020 emise na klienta činily 15,2 kg CO2. K snížení došlo téměř ve všech 18 identifikovaných zdrojích emisí, které KB vykazuje. Je to důležitý krok na naší cestě k uhlíkové neutralitě,“ píše Komerční banka. Navíc své klienty Komerční banka vyzývá, ať sníží svou uhlíkovou stopu tím, že si letos na Vánoce nedají kapra.
Ať to beru z jakékoliv strany, vychází mi z toho, že v Komerční bance by byli nejradši, kdyby jim začali odcházet zákazníci k jinému bankovnímu domu. Tím by se jejich uhlíková neutralita dostala skutečně na nulu. Dokonalou nulu. Pokud tedy máte účty, dluhy nebo budoucnost u Komerční banky, pomozte jim. Pomozte jim snížit uhlíkovou stopu na nulu a přejděte k jiné bance, která si nehraje na snižování uhlíkové stopy až do naprostých absurdit, hodných novodobého politruka, ale věnuje se tomu, k čemu je určena, tedy ke zkvalitňování svých služeb banky. Dost bylo politruků napříč společností.

Vložil: Štěpán Cháb