Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drahoušek ze Sudetoněmeckého landsmančaftu a miláček od Pirátů. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.12.2021
Drahoušek ze Sudetoněmeckého landsmančaftu a miláček od Pirátů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Jana Lipavského

Popisek: Jan Lipavský (zcela vlevo) v doprovodu svých šéfů Víta Rakušana a Ivana Bartoše

Bernd Posselt, hlava Sudetoněmeckého landsmančaftu, se urazil, protože český prezident Miloš Zeman podle něho vyhmátl z kariérních přehmatů odmítnutého pirátského ministra zahraničních věcí jeho vyjádření o pořádání srazu landsmančaftu v České republice. Ke kterému doposud nedošlo, protože odpor k této hurá partě zpoza kopců je u nás stále příliš citelný. A Miloš Zeman takového odporu umí využít se vší parádou. A má proč? Ale jistě.

Bernd Posselt v roce 2014 prohlásil, že Benešovy dekrety jsou relikt minulosti. Podle Posselta dekrety oživují ducha nacionalismu, který vedl k rozpoutání obou světových válek. „Česko by se mělo od této hrozné zátěže oprostit. Je v zájmu nás všech, aby Benešovy dekrety skončily na smetišti dějin,“ pravil v projevu. Zdá se, že Československo stojí za oběma světovými válkami. Jsme zlí.

K věci vyhnání Němců z českého pohraničí se vyjádřil i bavorský premiér Horst Seehofer. A vyjádřil se hezky od podlahy. „Vyhnání bylo bezprávím, je bezprávím a zůstane bezprávím," prohlásil jistě s vědomím toho, že Sudetoněmeckou stranu volilo v roce 1938 85-93 procent hlasů německých voličů v Československu. Sudetoněmeckou stranu, jejíž šéf Konrád Henlein byl Mezinárodním trestním tribunálem v Norimberku při poválečných procesech in memoriam otevřeně označován za válečného zločince a který po takovém fenomenálním úspěchu u voleb 1938 u svých krajanů začal otevřeně ‘prodávat‘ české pohraničí Hitlerovi. České pohraničí bylo v té době jakýmsi detašovaným oddělením Třetí říše, protože se tam nacházelo nejvíc věrných Hitlerovy NSDAP mimo Německo. V letech 1945-1948 bylo ze střední a východní Evropy přemístěno přibližně 13 239 000 Němců, s ostatními národy bylo v střední a východní Evropě vyhnáno celkem 31 miliónu lidí, a to z rozhodnutí vítězných mocností (USA, Sovětský svaz, Velká Británie) na Postupimské konferenci v roce 1945.

A pohrobkům těchto angažovaných voličů Henleinovy militantní úderky s pravicí nad úrovní hlavy máme velkoryse nabídnout pořádání svého sjezdu na území, které se jejich předci snažili aktivně zničit a rozložit. Což se jim i povedlo. Sudetoněmecký landsmančaft není žádný spolek za společné pouštění papírových draků. Je to spolek, který bere jako nespravedlnost, že jejich předci byli vyhnáni rozhodnutím USA, SSSR a GB, a tak si chladí žáhu na České republice. A pokouší se vyvolat u Čechů kolektivní vinu, protože ta je na Západě módní. Už zase.

A co na to Jan Lipavský, kandidát Pirátské strany na ministra zahraničních věcí, v době, kdy Posselt přišel s nápadem pořádat sjezd v České republice? „Přivítat bývalé obyvatele a jejich potomky v jejich původním domově je krásné gesto. Dá se očekávat, že jak čertíci z krabičky vyskočí různí pseudonárodovci. Jejich nenávistí a poštváváním by se ale organizátoři ani český stát neměli nechat zastrašit,“ napsal Právu Jan Lipavský před dvěma roky.

To není zase tak dávno, aby se Lipavský mohl, po vzoru svého předsedy Bartoše vymluvit na mladickou nerozvážnost. U toho pozvání jde pak zkonstatovat, že Sudetoněmecký landsmančaft by si mohl udělat sjezd v Ležákách nebo v Lidicích. Protože výše uvedené názvy Němci vypálených obcí odkazují na to, co jejich předci české zemi připravili a čeho byli nadšenými strůjci u volebních uren a často i se zbraní v ruce. Jejich ideologický potomek Bernd Posselt označil poukázání na Lipavského v této souvislosti za absurdní a výhružné. Já si troufám nadhodit, že samotná existence landsmančaftu je vůči ČR absurdní a výhružná. Oněch 85-93 procent hlasů německých voličů v Československu roku 1938 volilo Henleina. Nezapomnělo se na to? Na deset tisíc Němců při následném odsunu Čechů z pohraničí uteklo také. Před Henleinem. A ne, to nebyli předci Posseltova landsmančaftu, s těmi si to Hitler vyřídil o pár měsíců později. I s pomocí henleinovců. A těch je landsmančaft faktický potomek.

Dobrá, odkročme. Miloš Zeman u Lipavského zkritizoval jeho postoj k Sudetoněmeckému landsmančaftu. Zkritizoval i jeho odmítavý postoj k Visegrádské čtyřce. Lipavský by do V4 nejradši hodil vidle. Což svádí k neblahým úvahám, zda by takto strategicky smýšlející ministr na zamini myslel i na silnou vyjednávací pozici České republiky v rámci unie. Ač se Lipavskému nemusí líbit směrování Polska a Maďarska, je lepší mít možnost přidat se v případě potřeby ke skupině zemí, která bude hájit i naše zájmy, než na naše zájmy nakašlat a rozpustit naši politiku ve víře, že co z Bruselu, to božské. S V4 nás spojuje společná minulost a chápání, které západní části unie chybí. A my potřebujeme silnou vyjednávací pozici. Nikoliv pozici permanentního hadru na holi.

A Lipavského podpora palestinských lupičů? Dnes jsem zaznamenal, že v palestinském táboře pro uprchlíky v Libanonu vybuchl sklad zbraní palestinské teroristické skupiny Hamas. Kde se tam zbraně vzaly? Kde na to ty chudinky Palestinci sehnali peníze? Ví Lipavský vůbec, koho a proč podporuje? Není to jen jízda na módní vlně, kdy západní sněhové vločky začínají Izrael opět pudově nenávidět, protože… nenávidět Židy se teď v generaci sněhových vloček tak nějak nosí? A nosí se, izraelská velvyslankyně musela prchnout z přednášky v Londýně, jinak by ji rozvášněný dav sněhových vloček snad zlynčoval. V jednotě je síla, to jistě víme. Lynčováním k všeobecné lásce, to nechť zní krajinou.

Je zvláštní, jaký odpor se vůči Miloši Zemanovi vylil. Chystá se kompetenční žaloba, komentátoři napříč médii volají, že Zeman porušuje Ústavu, je to starý opilec, který záměrně hatí nástup nové vlády, a tak podobně, ale nikdo nedodá, že Lipavský je skutečně velmi nevhodný kandidát na pozici ministra zahraničních věcí, protože jde proti dlouhodobé a všemi předchozími vládami utvrzované zahraniční politice. To má třicetiletou snahu o seriózní zahraniční politiku České republiky rozbít za jedno volební období sněhová vločka Lipavského typu? Proč by Zeman neměl na takovou zvlčilost nastupující vlády upozornit a odmítnout ji? A proč Petr Fiala takovou zvlčilost toleruje, když by se děla pod jeho patronací? Že by mu Lipavského postoje vyhovovaly? A dokáže si někdo bez pousmání představit, jak Lipavský jedná se svým ruským protějškem Lavrovem? Vždyť toho si Lavrov nestihne ani namazat na chleba, Lipavského na jednání budou dopravovat už přednamazaného. 


QRcode

Vložil: Štěpán Cháb