Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teď jdu jako z tý kosmetiky a ještě potřebuju něco do toho merče. Sladký život influencerky. VIP skandály a aférky

30.11.2021
Teď jdu jako z tý kosmetiky a ještě potřebuju něco do toho merče. Sladký život influencerky. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Mariana Prachařová

Popisek: Mariana Prachařová letos o adventu - štěstí samo. Je jí už sedmadvacet, ale stylizuje se do sotva plnoleté teenagerky. Buď je opravdu taková, pak potěš koště, anebo to bere jako roli, kterou si vydělává na živobytí.

FOTO, VIDEO Kina stále hrají, právě do nich vlétla hitovka Klan Gucci s Lady Gaga a Adamem Driverem, což by byl jindy kasaštyk, nyní bohužel s nějakou extra velkou návštěvností nelze počítat, a tak ji bylo třeba podpořit tím, že se do kina pozvou celebrity. Příležitost vypravit se do multiplexu si nenechala ujít ani Mariana Prachařová. Tak jsme si ji tak trochu vzali na paškál. A upřímně doufáme, že není až tak hloupoučká, jak se ve svých vlozích (rozuměj video blog) prezentuje… No, followerů, tj. sledujících má dost, takže se to teenagerkám asi líbí.

Ta se do kina vypravila ve stylovém outfitu, na oblečení si totiž Mariana velmi potrpí, i když třeba právě nyní v zimě tvrdí, že to neřeší: „Momentálně nekupuju žádný trička ani topy, ale jenom samý svetry a mikiny, protože se stejně nikdy na tu spodní vrstvu nedostanu a zůstávám zabalená v co nejteplejší možný variantě. Pod tím mívám většinou úplně obyčejný tričko s dlouhým rukávem nebo případně ještě tílko.“ Podle jejího Instagramu to tak ale rozhodně nevypadá, což není divu, je komplet sackum pickum reklamní. Čili velmi trendy. Sdílí tu i jídlo, přitom to není tak dlouho, co přiznala, že léta bojuje s anorexií – ale restaurace to holt zaplatí, když se vyfotí s talířem před sebou. Dělá i pro McDonalda, konec konců.

 

Mariana na premiéře Klanu Gucci, foto se svolením Cinema City

Co dělá influencer, aneb „děkujeme za ty internety“ 

„A to ve spolupráci s Českou spořitelnou, o který tady budeme dneska taky hovořit.“ Takže pokud není Mariana Prachařová na nějaké reklamní akci, kde se buď vyfotí sama (a vrzne to na Instagram), nebo jí vyfotí profík a rozešle se to novinářům v naději, že z toho, jako my dnes, udělají článek (to byla ta premiéra Klanu Gucci, například), připravuje svůj vlog (rozuměj video blog, kde mele páté přes deváté a v podstatě popisuje, co zrovna dělá, přičemž se natáčí – viz titulek). Je to permanentní existence - nevím, zda to lze nazvat životem - na sociálních sítích. 

 

 

Mariana vlastními slovy, která jsme trochu upravili, neb by jim nikdo nad 16 jinak nerozuměl: „Včera vyšlo moje nové Q&A (´Questions and Answers´ neboli česky ´otázky a odpovědi´, např odpověď na otázku – vložky, nebo tampóny; pozn. red.), kde mluvím i o tom, co vlastně dělám a kde pracuju. Tak převážně je to tady na Instagramu, Youtube, mám podcast, ale nově i pro FTV Prima, za což jsem nesmírně vděčná. Začalo to vlogy ze zákulisí Česko Slovensko má talent, který můžete sledovat na iPrima.cz nebo teď nově i na Streamu, kde jsem se třeba potkala i s Martinou Horňákovou (světoznámá převážně na Trenčínsku, čili youtuberka ze Slovenska – pozn. red.) a vyzpovídala jí. Bylo to fajn a fajn to ještě myslim i bude. Děkuju za tyhle příležitosti,“ píše.

 

Také má podcast (ZDE), kde právě děkuje ´za ty internety´, což je totéž jako vlog, jen bez obrazu. S názvem ´Sarkastický kafe´ - na němž sarkastického není vůbec nic. A neplácá tam sama, má s sebou kámošku… Ještě by bylo možná dobré říci, co je influencer – to je označení pro osobnost známou na sociálních sítích, která prostřednictvím nahraného obsahu ovlivňuje názory významného množství svých sledujících, čili followerů, kteří pak, a to již na Wikipedii není, začnou tupě používat například stejnou značku kosmetiky. Firmy to vědí a influencery ´si pasou´, tj., platí jim.   To je ten ´merč´, tedy merch z titulku.

Hlásila se na DAMU, dvakrát

Mariana pochází z velmi slavné rodiny, je dcerou Dany Batulkové a Davida Prachaře, jejím tatínkem byl Ilja Prachař a bratrem Jakub Prachař, bývalou švagrovou Agáta Hanychová, což si Mariana zcela jistě nechce připomínat. Mariana je i příležitostná herečka a zpěvačka, jako malá hlavně zpívala: „Už tehdy jsem chodila do sboru a doma si často zpívala. Nenapadlo mě, že snad zpívám dobře, až mě na to upozornila máma a její přítel. Pobídli mě, že s tím mám něco dělat, a brácha mi doporučil profesorku zpěvu. Začala jsem k ní chodit, protože hudba mě vždycky bavila. A pak se mi ozvali z jednoho hudebního nakladatelství, které oslovuje mladé talenty, jestli s nimi chci spolupracovat.“ Nicméně hudbu studovat nešla: „Hlásila jsem se na DAMU, protože jsem si myslela, že bych měla. Že je celá moje rodina umělecká, tak já budu taky. Vyrůstala jsem v tom, ten svět je mi blízký. Ale na DAMU jsem se nedostala a pak to znovu nezkoušela.“ Ve skutečnosti se snažila na DAMU dostat dvakrát: „Nakonec jsem pak po gymnáziu zamířila na Karlovu univerzitu a vystudovala tam bakaláře v humanitním oboru.“ Ne že by to bylo z jejích dílek nějak patrné. Je také ale možné, že do role totální pipky se jen stylizuje, protože ví, že to od ní její publikum očekává…

 

 

Jako desetiletá hrála v pohádce

Hrát ale začala jako malá. Jako desetiletá se objevila v pohádce Poklad na Sovím Hrádku. Její rodiče jí ale dráhu herečky neplánovali: „Chtěla jsem být spíše právničkou či soudkyní, ale nakonec vyhrálo tohle. Rodiče nechtěli, abych se dala na herectví, protože ví, jak je těžké se prosadit a uživit. Nakonec se s tím však smířili, začala jsem totiž hrát už jako malá. Herectví jsem ale nikdy nevystudovala.“ Po studiu zamířila do Anglie a do Spojených států, což její maminka vítala: „S Amerikou mě podporovala, stejně jako při cestě do Anglie. Ale když jsem se odstěhovala, trochu trpěla. Rozumím tomu, až budu mít děti, taky je budu chtít mít u sebe. Takže teď je ráda, že jsem načas doma.“ S bratrem Jakubem se prý tak trochu míjela, je totiž o 11 let starší. Sblížili se až teprve nedávno, když se oba vrátili do domu své matky, Dany Batulkové.

 

S maminkou a babičkou, foto se svolením Mariana Prachařová

Naskočila i do Ulice

Marianě se podařilo před pár lety vstoupit do nekonečného seriálu Ulice, který sice nemá umělecké ambice, ale funguje spolehlivě jako výtah k popularitě: „Ze začátku jsem z toho měla docela strach, protože nastoupit do takhle rozjetého seriálu, kde se všichni znají, je docela stresující. Ale mám velké štěstí, protože jsem v kadeřnictví s Ilonou Svobodovou a Pavlou Tomicovou, a to jsou zkušené herečky, se kterými se mi skvěle točí.“ S tímto seriálem ale již skončila a další nabídky se očividně nehrnuly, tak se zařídila po svém - rozjela svůj Instagram a další, viz výše.

 

Na letošním Českém slavíku 21, foto se svolením Mariana Prachařová

A nedávno se svěřila, že má psychické problémy a bojuje s anorexií: „A nelíbí se mi, že se jídlo stalo něčím, co mě ovládá a čeho jsem otrokem. V hlavě mám to, že pokud přiberu, vy si toho všimnete, budete si říkat, jak jsem ztloustla, nebo mi to psát. Přitom je úplně jedno, co si myslí ostatní. Je to přece moje tělo a můj život. Jenže když jste tady každý den souzení tolika lidmi, je těžký se tím nenechat ovlivnit, je těžký, aby vám na názoru okolí nezáleželo.“

 

S podcastem, respektive „podcast show“, holky i jezdí po republice 

Z Karla Šípa je spisovatel

Karel Šíp vydává knihu Do hrobu si to nevezmu. A vypadá to, že kniha je přesně taková jako Všechnoparty, zajímavá, plná vzpomínek a humoru. Psát prý začal kvůli pandemii: „Nejsem spisovatel, psaním se neživím, je to pro mě zábava, většinou letní zábava, protože v létě mám volno. Když se k tomu přidá pandemie, pro mě je to ideální čas na psaní, protože toho volna mám víc než jindy.“

 

Karel Šíp, foto Jaroslav Fikota

Čtenář se v knize dozví informace, které ještě nikde nemohl číst: „V běhu času se mi sejdou nápady, úvahy i zasuté vzpomínky, o které se chci podělit. Takže se třeba dočteš, jak jsem poznal Karla Gotta a co jsem o něm zatím nikomu neřekl. Představím ti i svůj názor na přistání na Marsu. A nejrůznější záhady. Ty mě zajímaly odjakživa.“ Sám beletrii zrovna nefandí: „Často mám pocit, že ty podstatné knihy jsem již kdysi přečetl, dneska nejradši sáhnu po nějaké literatuře faktu. A na dovolenou k moři si často beru cokoliv od izraelského humoristy Ephraima Kishona. Psal povídky, které mě znovu a znovu dokážou pobavit.“

 

Se svolením XYZ

Jana Šrejma Kačírková vydala debutovou desku

Společenský život se výrazně utlumil, ale na Malostranském náměstí se ještě stihlo pokřtít album operní zpěvačky Jany Šrejmy Kačírkové, šlo o její debut: „Odjakživa jsem si přála a snila o tom mít vlastní CD. Když jsem na tom svém prvním albu začala pracovat, pochopila jsem, že je to jedna z věcí, která mě opravdu baví. Zpěv, nahrávání skladeb, ale i proces výběru skladeb, zkoušení s klavírem, schůzky s producenty a podobně, to všechno je nádherná práce,“ řekla Jana Šrejma Kačírková. Ondřej Soukup pochvalně kvitoval, že deska je v češtině…

 

Jana Šrejma Kačírková, foto se svolením zpěvačky

Soukup, který má s přípravou desek také nemálo zkušeností, měl pro Janu jen samou chválu. Křtu se nakonec z důvodu nemoci nezúčastnil, album si ale poslechl rád. „Při poslechu této desky jsem si znovu uvědomil, jak je důležité zpívat česky. I když umíme anglicky, německy a jiné jazyky a rozumíme jim, tak přeci jenom rodný jazyk má pro vnímavého posluchače jiné parametry. Samozřejmě, Wagner zní líp v němčině, Verdi v italštině, zvukomalebně to patří k sobě. Leč zpěv v našem rodném jazyku má pro většinu z nás ještě další rozměr – obsah a poezii textu. Milá Jano, udělala jste skvělý počin nejen česky zpívanými texty, ale i výborným výběrem repertoáru a interpretací.“ 

O5 a Radeček bude hrát na střechách

S koncerty je to nyní špatné, kapela O5 a Radeček už ale prezentovala turné, na které chce vyjet příští léto. Koncerty odstartují 19. 7. v Liberci a skončí v Olomouci 28. 7. 2022. Kapela odehraje v rámci turné pět unikátních koncertů přímo na střechách zajímavých budov. Zazní zde největší hity jako BRA3, Vloupám se, Sex ve sprše, Praha a mnoho dalších.

 

„Turné na střechách je jedinečné nejen místem konání, ale i pohodovou atmosférou, kdy jsme si s fanoušky hodně blízko. Zároveň se všichni také mohou těšit na dechberoucí výhledy,” slibuje zpěvák Tomáš Polák.

 

Vložil: Michaela Špačková