Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Adventní podraz. Zápisníček A.V.

28.11.2021
Adventní podraz. Zápisníček A.V.

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček A.V.

Fakt jen málokdy lze tak výrazně souhlasit s kontroverzním pražským primátorem za Piráty, Zdeňkem Hřibem, který nepatří zrovna k mým oblíbencům. Ten napsal: „Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali ty stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat.“ Ano, je to tak. Vzhledem k nástupu nové, drtivé vlny covidu je opatření logické, co ale logické není, naopak je zcela typické pro vládu Andreje Babiše, je jeho načasování. Ohlásili ve čtvrtek 24. 11., v pátek od 18:00 začalo platit.

S tím souhlasí i Hřib: „Považuji to, za důkaz finálního selhání dosluhující vlády Andreje Babiše a jejich absolutní neschopnosti cokoliv plánovat. Zajímalo by mě, co pro zbrzdění pandemie dělali do teď. Navíc je naprostý paradox zrušit venkovní trhy třeba na Náměstí Republiky a vedle toho nechat fungovat přeplněné nákupní centrum.“  A samotní organizátoři trhů? „Z rozhodnutí vlády jsme zoufalí. Připravujeme trhy celý rok, musí se skladovat stánky, opravovat, přijali jsme lidi, aby to připravili,“ uvedla Hana Tietze, tisková mluvčí společnosti Taiko, která připravuje vánoční trhy v Praze. „Nechápeme, že zůstanou otevřené obchodní domy, ale vánoční trhy uzavřou, je to likvidace segmentu, budeme volat po kompenzacích, špatně jsou na tom i někteří prodejci, kteří si například museli vzít i úvěr,“ dodala Tietze.

Proč to proboha nezařízli dříve?

Pojďme se podívat na čísla. První vlna pandemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna 2020, kdy bylo evidováno celkem 4 800 osob nakažených nemocí covid-19, z toho bylo 436 hospitalizováno, včetně zhruba stovky pacientů, kteří byli ve vážném stavu. 

V prvním týdnu měsíce září 2020 se Česká republika zařadila mezi nejhůře zasažené země Evropy co do počtu nově nakažených na milion obyvatel. Dne 8. září 2020 počet nově zjištěných případů poprvé přesáhl 1 000 osob. Denní nárůst větší než 2 000 osob byl zaznamenán poprvé 16. září. Sněmovní opozice obviňovala vládu z nedostatečné přípravy na druhou vlnu nákazy. Premiér Andrej Babiš však dlouhodobě kritiku odmítal a žádal, „aby se lidé přestali koronavirem strašit“. Denní nárůst počtu nakažených osob větší než 3 000 byl zaznamenán poprvé 17. září 2020. Denní nárůst větší než 5 000 osob byl zaznamenán poprvé 7. října 2020 a více než 10 000 osob přibylo poprvé dne 16. října 2020 (celkem 11 105 osob). Dne 23. října byl denní nárůst poprvé nad počtem 15 000.

Dne 30. prosince překročil denní nárůst nakažených osob poprvé 17 000. Na začátku ledna 2021 v České republice přibývalo nejvíce nově nakažených na počet obyvatel na světě. Tak toto píše Wikipedie, kterou si může přečíst i Vláda ČR v čele s Babišem. O tom se ví, že neumí psát na počítači, číst ale snad ´vie´, a pokud ne, může někoho požádat.

Babišovo čekání na zázrak

Čili když začala čísla nakažených letos na podzim povážlivě stoupat, například, jak vidíte v grafu i tabulce dole, již 22. října bylo nakažených alarmující počet cca 4 tisíce a od té doby to setrvale leze nahoru… Na co proboha čekali? Na zázrak? Na Godota? Až ministr Vojtěch dostane covid? (Dostal.) Všichni lékaři dosud potvrdili dvě věci. Jedna se týká nás, obyvatel. S očkováním strmě klesá pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. A ta druhá? Se zpožděním zhruba dvou týdnů tihle nakažení (a většinou neočkovaní) zaplaví nemocnice. A přesně to se stalo. Jenže reakce vlády přišla ve čtvrtek 25. listopadu, o měsíc později, v době, kdy už nemocnice – opět – volají o pomoc. A kdy, jak už bylo řečeno, měli všichni ty vánoční trhy připravené, stánky postavené, zboží nakoupené… Což by se nestalo, kdyby již měsíc věděli, že se letos trhy opět konat nebudou. Upřímně, zcela chápu šok a následný vztek všech organizátorů i trhovců, kteří to vnímají jako podraz. On to také podraz je, nenamlouvejme si nic jiného. A že jeho důvodem patrně nebyla zlomyslnost vlády, ale její čirá neschopnost, na věci moc nemění.

 

Zdroj: MZ

 

Zdroj: MZ

Mimochodem, celkem za posledních sedm dní prokazatelně onemocnělo 131 700 lidí a od začátku tohoto měsíce 323 600. Za celý říjen to bylo 73 200 případů. Koronavirová epidemie v Česku povážlivě sílí. Ve čtvrtek přibylo 27 717 prokázaných případů onemocnění covid-19. Je to více než dvojnásobek oproti stejnému dni předchozího týdne a zároveň nové denní maximum od začátku epidemie. V nemocnicích je přes 6000 lidí nakažených novým typem koronaviru, což vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Psí logika (radila kočka)

Takže vánoční trhy jsou zakázané. Zato ty farmářské ne. Na ty očividně vláda v tom kalupu zapomněla. Dále je omezený počet lidí, kteří se mohou venku sejít na jednom místě, na tisíc. Tisíc, ano čtete dobře. Jak píše Deník N: „Rozumíte tomu správně: na fotbal můžete jít, pokud vás tam bude do tisícovky. Ale na vašem lokálním trhu ve (vložte název obce) si svařák ani cukroví nekoupíte.“ Navíc obchodní centra fungují dále v neomezeném režimu. Takže vy nesmíte jít na vánoční trh na Náměstí republiky, do vedlejšího OC Palladium si klidně můžete vyrazit.

 

Tento adventní věnec sdílí Ivanka Hradcová Pokorná, která píše: „I my se připravili, vše uděláno a je nám líto, že nikdo nepřijde. Jsme malá prodejna v Liběchově u Mělníka a navíc, už měsíc máme zavřenou silnici, takže se k nám dostanete jen z jednoho směru.“ Prodávají věnce, domácí sirupy, ovocné i bylinné, čajové medvídky, skřítky i andílky… Po zrušení vánočních trhů vznikla facebooková skupina Distanční vánoční trhy, kam se můžete kouknout a případně si něco koupit.

Stejně to prý nepomůže

Což tvrdí například expert na zdravotnické právo z Pirátské strany Ondřej Dostál, kterého pozvali do Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS. „Nouzovým stavem získala aktuální vláda imunitu, protože napadnout ji lze pouze před Ústavním soudem,“ uvedl. Nová opatření podle něj ale nebudou mít v boji s koronavirovou epidemií žádný efekt. „Vnímám kroky vlády z oboru politického marketingu než z oboru práva, protože ta opatření, která vyhlásila, nezastaví šíření covidu. Už to ani nejde,“ uvedl.

Strategie Babišova kabinetu je prý zcela nesmyslná a necílí na ochranu nejohroženějších skupin: „Místo toho, aby se vláda zaměřila na ochranu těch lidí, kteří skutečně končí v nemocnicích, což jsou neočkovaní senioři, kteří covid neprodělali, tak se pouští do restrikcí na úrovni třeba venkovních prodejů na vánočních trzích, což je naprostý nesmysl,“ konstatoval kriticky. 

Noví obyvatelé Malé Amazonie v Zoo Ostrava 

V pavilonu Malá Amazonie v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přibyl v akváriu nový druh – nožovka běločelá. Pět jedinců této ryby se zvláštním protáhlým tvarem těla bylo dovezeno ze Zoo Hodonín po ničivém tornádu. Nožovka se vyznačuje zvláštním protáhlým tvarem těla s vlnícím se ploutevním lemem, skrytým způsobem života a slabými elektrickými signály, kterými komunikuje s ostatními jedinci svého druhu. V přírodě se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely po Paraguay. Dorůstá délky až 50 cm.

 

„Zoo Ostrava získala nožovky ze Zoo Hodonín v rámci likvidace tamního akvarijního pavilonu kvůli následkům tornáda. Celkem jsme přivezli pět jedinců ve velikosti 20–30 cm a umístili jsme je v expozičním akváriu v Malé Amazonii, kde jsou pro tyto nožovky ideální podmínky. Ryby jsou celé černé s výjimkou bílých pásků na ocase a světlého proužku na temeni, takže najít je v přítmí pod kořeny, kde se zdržují, chce trochu trpělivosti. Jsou to takoví černí duchové, jak zní i jejich anglický název  - black ghost knifefish. Už se ale osmělují a vyplouvají i přes den do volného prostoru,“ popisuje inspektorka chovu Markéta Rejlková, jejíž je i foto.

 

Vložil: Anička Vančová