Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Důkazy o špionáži nevyšly, a tak na něj hodili šmelinu. Těsně před smrtí se král swingu ještě chtěl po padesáti letech rozvést. Tajnosti slavných

26.11.2021
Důkazy o špionáži nevyšly, a tak na něj hodili šmelinu. Těsně před smrtí se král swingu ještě chtěl po padesáti letech rozvést. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon

Popisek: Richard Adam na obalu alba Pár vzpomínek, na němž vydal Supraphon v roce 2009 jednadvacet jeho největších hitů

AUDIO / VIDEO Prodal přes milion desek, a pak jako by se propadl do země. Hvězdná kariéra krále swingu skončila nečekaně, doslova ze dne na den. Důkazy, že je agentem americké CIA, na něj nakonec nesehnali, a tak mu hodili na krk mezinárodní kupčení s brilianty.

Začínal v orchestru Jaroslava Ježka a největší slávy a popularity dosáhl na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Když moje maminka vzpomínala na mládí, vždy padla dvě jména – vedle Rudolfa Cortése nemohl chybět Richard Adam. Jeho sametový baryton i charismatický pohled prostě dostávaly fanynky do kolen ještě po desetiletích. Prodal přes milion desek, nahrál zhruba 330 písní, z nichž osm desítek vydal Supraphon. Velmi populární byl i v bývalé NDR a u našich východních sousedů, dokonce ještě o nějaký ten rok dřív před Karlem Gottem. Desek s jeho hitem Tina Mari se prodalo jen v Sovětském svazu přes milion. A pak najednou kamsi zmizel.

 

Tina Mari:

Dvorského poslouchal přes plot

Bratranec herečky Jaroslavy Adamové Richard se narodil 14. listopadu 1930 v Praze, kromě něj a Jaroslavy se ale v rodině nikdy nikdo umění nevěnoval. Zatímco její tatínek byl zaměstnancem Pražských vodáren, ten Richardům byl uzenář. „Zato strýček Antonín si vzal operetní zpěvačku Mášu Horákovou a ta si mě jednou poslechla u piana a řekla, že mám absolutní sluch a musím zpívat,“ prozradil kdysi Blance Kovaříkové v rozhovoru pro časopis Vlasta. Jeho školou se stal orchestr R. A. Dvorského, který v době jeho dětství hrával každou neděli na slavných Barrandovských terasách. Z rodného Žvahova to měl Richard co by kamenem dohodil, a tak prý jen vždycky seběhl kopec a poslouchal alespoň za plotem.

 

Čmelákova snídaně:

Úspěšná trojka

První angažmá získal v Orchestru Jaroslava Ježka, poté zpíval s různými tanečními orchestry v kavárnách a barech. Do širšího povědomí se dostal jako stálý host Souboru J. Echtnera, s nímž nazpíval i své první hity Hašteřivá ozvěna či Nebeští jezdi. Jeho první gramofonové desky obsahovaly lidové písně a svůj sólový pěvecký debut na gramofonovém nosiči nahrál s doprovodem Orchestru J. Procházky, s nímž také nazpíval svůj první megahit Tina Marie. Řadu úspěšných písní nahrál také s Orchestrem D. Brázdy, jako jeden z našich prvních interpretů pořádal vlastní pěvecké recitály s doprovodem malé kapely a v roce 1957 vyhrál Národní soutěž taneční písničky. Stal se jedním z ‘vládců‘ populární hudby v éře swingu s Rudolfem Cortésem a Jiřím Vašíčkem a zdálo se, že je z trůnu jen tak někdo nesesadí. Rivalita ale tenkrát mezi nimi nepanovala, naopak si pomáhali. Potvrdil to i Adam, který prý kdysi dokonce učil Vašíčka zpívat na mikrofon.

 

Píseň pro Kristýnku:

V Německu sbíral ceny

V první polovině šedesátých let pracoval v NDR, kde většinou uváděl českou tvorbu s německými texty a s písní Měsíc ve víně stal laureátem mezinárodní soutěže Iwette-Gilbert-Preis Berlín. Němci mu dokonce udělili státní vyznamenání Za vynikající práci Německé demokratické republiky a kromě něj se stal i nositelem zlaté a stříbrné medaile VI. Světového festivalu demokratické mládeže a studentstva. Zpíval s celou řadou orchestrů včetně Karla Vlacha, pak ale zakotvil na dlouhých šestnáct let na Václavském náměstí v populárním Tatran baru, který se stal v Praze jediným místem, kde bylo možno si ho poslechnout. Pro tento podnik připravoval revuální představení se svou druhou manželkou Ájou a s členy revue R. Často vyjížděl i na zahraniční angažmá do Německa nebo Itálie.

 

Srdce mé odešlo za tebou:

Práce, nebo flirt?

Počátkem sedmdesátých let měl dokonce v Československé televizi vlastní pořad, nazvaný Stará láska nerezaví, v němž připomínal divákům největší hity slavné swingové éry. A pak najednou zmizel. „Spolupracoval jsem s CIA. Dneska už se to dá říci. Dodával jsem jim tajné informace,“přiznal ve své knize, nazvané Spolupracoval jsem s CIA, s tím, že ho ale časem Státní bezpečnost odhalila. Důkazy se jí získat sice nepodařilo, bylo ale nutné ‘odstranit‘ ho z dohledu veřejnosti, a tak na něj hodili obvinění z mezinárodního černého obchodu s brilianty a skončil na dva roky za mřížemi. Po roce 1968 jeho sláva definitivně pohasla, neskončila ale jenom kvůli špionáži. Adam docela rád otevřeně říkával, že jeho dalším celoživotním problémem byla vášeň pro příslušnice něžného pohlaví. „Přiznám bez mučení, že bych to dotáhl dál, kdyby nebylo ženských. Když mi někdo nabídl práci, a já si mohl vybrat mezi tím a nějakou dámou, tak jsem šel raději s ní,“ dodal.

 

To bych si přál:

Stará láska nerezaví

Z prvního manželství měl dceru Zuzanu, s druhou manželkou, bývalou tanečnicí Ájou Farkašovou, se seznámil ve světlech ramp. Velmi úspěšně spolupracovali a měli spolu dceru Moniku. Když pak Adamovi v době normalizace režim zakázal vystupovat v médiích, vymyslel revue Stará láska nerezaví, v níž byla hlavní hvězdou právě jeho manželka. Mimořádně pracovitá a krásná žena působila i v baletu Československé televize a proslula jako jedna z tanečnic Karla Gotta v jeho pořadech ze Slaného. Počátkem devadesátých let ale odcestovala pracovně do Itálie a už se nevrátila. „Když zůstala v zahraničí, domluvili jsme se, že si každý budeme dělat, co chceme, a úřední věci jsme neřešili. Vždycky když přijela na návštěvu, přivezla mně nějakou dobrou láhev… A vůbec jsme spolu vycházeli v pohodě. Zeptala se: Chceš se rozvádět? Já odpověděl, že nepotřebuju, a ona, že také ne. A tak zase odjela,“ prozradil v rozhovoru pro server zena-in.cz, který poskytl při příležitosti svých šestaosmdesátých narozenin.

 

Příběh naší lásky:

duet s Yvettou Simonovou z roku 1956 zazněl mimo jiné i v poetickém dramatu Muka obraznosti, který natočil v roce 1989 Vladimír Drha podle stejnojmenného románu Vladimíra Párala

Rozvod na stará kolena?

Po více než půlstoletí se ale Richard nakonec přece jen rozhodl konečně se rozvést. Proč najednou ta změna? „Nerad to říkám, ale moje žena se chová vůči mně majetnicky. Má pocit, že když jednou za rok na dva týdny přijede, může řídit můj život, přikazovat mi, s kým se mohu a nesmím stýkat,“ posteskl si Blesku s tím, že největší problém má se ženami, které ho občas navštíví. „Copak se domnívá, že celých třiadvacet let chodím akorát v neděli do kostela, straním se žen a utíkám od nich? Byl bych rád, kdyby pochopila, že přece nemohu žít stále sám? Zvláště teď, když jsem nemocný…“ Ája se ale rázně postavila proti s tím, že by se chtěla na stáří vrátit do rodinné vily na pražské Šmukýřce. A soud se postavil na její stranu. S přibývajícími roky začaly Richarda trápit zdravotní problémy, měl těžkou cukrovku, potíže se srdcem, a pak u něj lékaři diagnostikovali rakovinu. Ještě na jaře 2017 občas vystupoval, pak se ale jeho stav zhoršil. Třikrát byl hospitalizován, vždycky ale z nemocnice utekl na revers. Král swingu Richard Adam zemřel 14. října 2017

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská