Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oddalujte, mlžte a vytrvejte. Hlavně mlčet a nedrat se ke korýtkům. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.11.2021
Oddalujte, mlžte a vytrvejte. Hlavně mlčet a nedrat se ke korýtkům. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Petr Fiala, možný příští premiér České republiky

Být v kůži Petra Fialy, nechtěl bych být Petrem Fialou. Je zcela očividné, že před volbami tak velkohubá opozice nemá řešení pro covid, stejně jako ho neměla vláda žádné země na planetě (snad krom Afgánistánu, kde na takové kraviny nemají čas ani náladu, jelikož převádí zemi z 21. století do středověku, a to dá sakra zabrat). A tak minulá opozice a budoucí vláda v jednom… jako jeden muž čeká, až se bouře přežene.

Pochopitelně. Naskočit do ne rozjetého vlaku, ale do vlaku, který se právě řítí z útesu, to už není ani na Belmonda. A naše budoucí vláda na Belmonda bude dělat pomálu věcí. Najela nám zase covidová vlna, společnost už se zase propadá do neříditelného chaosu, ministerští pacholci zase vydávají jedno zmatečné rozhodnutí za druhým a nikdo už ani za zavřenými dveřmi nepředstírá, že budoucí stanice toho našeho vlaku beznaděje není žádná jiná než stanice povinné očkování. Nikdo to nechce říct nahlas. Zatím se laškuje s tím, že by se očkovali jen lidé 60+, některé profese.

Vyhlásíme lockdown? Nouzový stav? Povoláme mediky? Začneme nosit dvě roušky přes sebe? Pustíme lidi 60+ na procházky jen od devíti do desíti ráno? Před očima se nám, už zase, zvedá loňské zmatkování, které si tehdejší opozice a nynější budoucí vláda tak ráda mazala na chleba. Kdyby měli tu možnost se věcí chopit, nastal by v České republice ráj na zemi, tehdy, v listopadu 2020. Jenže neměli, a tak se ve velmi hlasitém a výsměšném úžasu dívali spolu se zbytkem republiky na naprosto nezvládnuté řešení nastalého problému.

Jenže teď už bych čekal, že Petr Fiala strhne to své naškrobené sáčko a za ním se objeví supermanský trikot s takovým tím krásným ‘S‘, které nám dá najevo, že teď, teď už konečně začne být všechno v richtiku. Teď už to vezme do rukou člověk s vizí, hotovým řešením a dostatečnou energií na to, aby samotné řešení uvedl v praxi. Jsme žízniví po dobrém politikovi. Celý uplynulý rok a půl opozice křičela, že by to dělala lépe, že bychom nikdy nespadli do takového chaosu. A teď decentně srší na zástupný problém s Milošem Zemanem a jeho výhradami k jednomu budoucímu ministerskému a o covidu mluví stejně, jako Babišova dosluhující vláda s jemnými rozdíly v tom, že bychom měli víc sledovat jiné číslo, než které sledovala Babišova chunta. Supermanské 'S' se pomalu ale jistě mění na otazník. To ty silácké řeči z předloňska bylo jen prázdné plácání ze Sněmovny? Už zase?

Chvíle Petra Fialy a jeho koaličních mocipánů a mocidam přišla ve strašně pitomou dobu. Všude už politici docházejí k přesvědčení (ať už dobrému, nebo mylnému), že jediným řešením je napíchat to do všech a povinně a co nejrychleji. A právě takové nařízení by vláda Petra Fialy měla vyhlásit mezi prvními. Jistě, části své voličské základny se tím zavděčí, lidovci budou vděčně halekat aleluja do aleluja. Ale mám pocit, že citelné části zase ne. Základy ODS jsou postavené na individualistech, kteří tak nějak nepříjemně (pro dnešní dobu) lpí na vlastní svobodě. A mnozí z nich tu svobodu chápou i tak, že vláda nemá co nakazovat porušení tělesné integrity toho kterého člověka. Hranice, přes kterou už se přejít nesmí.

A ne, nelíhnou se v kuriózně vyjukané sféře voličstva, které volilo Volný blok, ale líhnou se, alespoň mám ten pocit, v mlčící většině, která nemá potřebu se handrkovat na kolbištích internetových diskusí. Mlčí a myslí si svoje. Jenže mlčet budou do té doby, dokud jim vláda před barákem nevyklopí doktora s injekční stříkačkou a příkazem nastavit rameno. Pak možná mlčet přestanou. Má ten Petr Fiala nezáviděníhodnou pozici. A servat ze sebe škrobené sako a ukázat tak světu naleštěné supermanské ‘S‘, k tomu se Fiala pořád nemá a nemá. Safraporte, zase jsme tam, kde už jsme byli. On se ten Fiala až nebezpečně začíná podobat minulému premiérovi za ODS. Nevýrazný Petr Nečas nasledovaný nevýrazným Petrem Fialou. Oba to v sobě mají, za oběma stojí domina (Nečas měl Nagyovou, Fiala má Pekarovou Adamovou, jediný rozdíl je, že Nečas měl svou dominu v pozadí, Fiala ji má v popředí), ale oběma se to jejich slibované ‘S‘ sesulo někudy nohavicí ven na podlahu, kdo ho podupala realita. A realita, ta nejede ani na Belmonda, ta už je daleko za Belmondem.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb