Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Korespondenční bordel ze Senátu se přesouvá do Sněmovny a má šanci projít. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.11.2021
Korespondenční bordel ze Senátu se přesouvá do Sněmovny a má šanci projít. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Ivana Bartoše

Popisek: Ivan Bartoš, pravděpodobný ministr pro místní rozvoj a digitalizaci

Po volbách do Poslanecké sněmovny jsem si říkal – to je krása, druhý den po skončení víme, jak to dopadlo, nikde žádné hádky a zpochybňování. Rozdané karty a začíná rozesazování hráčů na křesílka. Je to rychlé, jednoduché, průzračné jako křišťálová studánka, ke které laně chodí pít. A do toho přišel Senát se svou sabotáží. Schválení korespondenčních voleb do našeho volebního systému. Tedy kalu do oné volební křišťálové studánky.

Prezidentské volby v USA ještě nemají svého vítěze, který by byl většinově uznán protistranou. Trumpovi stoupenci stále razí teorii, že korespondenční volby byly prostředkem ke zfalšování výsledků. A nejsou to jen vlahé diskuse na zasutých webech, ale soudní stání a nekonečné přepočítávání a zpochybňování, hledání podvodů a snah o to, zvrátit i rok poté výsledek voleb. Bordel. Chaos. Zarezonovaly i korespondenční hlasy u prezidentských voleb v Rakousku. V některých okrscích volební účast přeskočila 100 % právoplatných voličů a došplhala se ke 140 %. Na pětiletku dobrý, na volební účast už ne tolik. A to má potenciál ke znevěrohodnění všech voleb, kde je vždycky někdo, kdo prohrál a cítí se zhrzený a má tedy tendence tvrdit, že to byl podvod. U našeho volebního systému by mu to neprošlo. I proto si vítěz po oznámení výsledků voleb vyčeše hřebínek a ti ostatní zatáhnou ocasy a jdou kout pikle do opozice. Bez zpochybňování.

A na stole je to naše jasnozřivé pohodlíčko narušit tím, že dáme nějakému vtělení Lubomíra Volného do rukou zbraně hromadného ničení a věčného napadání výsledků voleb u soudů. Opravdu si z takzvaného svátku demokracie chceme začít dělat státní loterii, kde dobrá polovina voličů nebude věřit tomu, že volby proběhly bez podvodů? Dát Volnému do rukou páku?

A co páku Volnému, to by bylo ještě to nejmenší. Co takhle kdyby se přes korespondenční volby začaly podvody opravdu provádět? Obzvláště, kdyby prošly ony elektronické, přes internet, které by se na nás řítily hned vzápětí? Stačí jeden krátký výpadek a volby jsou v prachu. A na místě ministra pro místní rozvoj a nově i digitalizaci bude sedět šéf Pirátů Ivan Bartoš, který korespondenční volby a digitalizaci našeho volebního systému prosazuje horem dolem. Teď na to prosazování bude mít ministerstvo a klatou formulku o nutnosti digitalizovat státní správu a všechny její subsystémy, do kterých musíme po hříchu nacpat i volební systém. A šéf státní kasy na to bude slyšet – ušetřily by se desítky milionů. A případné mrzení z toho, že by se do Sněmovny mohl dostat někdo nevhodný.

„V minulosti jsme několikrát předložili legislativu, která by umožňovala korespondenční hlasování ve sněmovních či prezidentských volbách. Vládní většina schválení soustavně odkládala, přestože se sama k zavedení hlasování na dálku zavázala v programovém prohlášení,“ řekl před rokem Vojtěch Pikal, bývalý pirátský poslanec.

Senátní návrh na korespondenční hlasování se prozatím týká jen hlasování občanů České republiky ze zahraničí. Těch je kolem půlky milionu a chuděry také potřebují vyjádřit svůj postoj k naší politice. Ne, nepotřebují. V tomto případě je vhodné uplatnit na volební systém princip – neživíš, tak nežvaň. Pokud v zahraničí žijící občan České republiky v České republice nežije, nedokáže posoudit co země potřebuje za vládu. Prostě je mu to, lidově řešeno, z větší části šumák. Žije mimo dění České republiky, mimo politiku České republiky, platí daně mimo Českou republiku. A pokud je jeho zájem o českou politiku skutečně hluboký, může si vyřídit volby na ambasádě té které země, kde žije. Takže volba mu upřena není.

Pokud přejdeme na celoplošné korespondenční volby, tak už se můžeme vzdát demokracie jako takové a odevzdat vládu nějaké hašteřivé facebookové skupině s názvem – Myslíme to s vámi dobře – kde bude předem předepsaný světonázor, hašteřit se bude jen u toho, kdo ten světonázor bude protlačovat z křesílka. Upřímně řečeno, jakmile si poslanečtí odhlasují korespondenční volby, končím s důvěrou v demokracii. Příliš nechápu, proč měnit něco, co funguje, za něco, co má své letité mouchy. Fascinuje mě věta na jinak tendenčním webu iRozhlasu, který referoval o soudních tahanicích o výsledek prezidentských voleb v USA: „...nedůvěra Američanů je trvalá a rozšířená.“ To je cíl?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb