Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je doba zkracování. A tak Český rozhlas zkrátil Dana Landu a jeho důvody pro akci ´šikanou proti šikaně´. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.11.2021
Je doba zkracování. A tak Český rozhlas zkrátil Dana Landu a jeho důvody pro akci ´šikanou proti šikaně´. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Dan Landa

Nevycházím z úžasu. Můj utajený zdroj mi přeposlal pro srovnání dvě verze rozhovoru Českého rozhlasu s Danem Landou. Jedna verze byla verzí Českého rozhlasu, jednu nahrával a poté na internet nasdílel Dan Landa. Ten rozdíl byl propastný. Český rozhlas z rozhovoru vypreparoval argumenty, které Landa uvedl a které byly nosné, které zásadně obhajovaly akci Zlatého špendlíku a dávaly jí smysl. Český rozhlas naopak z Landy udělal trochu agresivní hovado, které je zdravé a tak se nebude podvolovat nějaké Landou vybájené totalitě.

Po přečtení rozhovoru na webu Českého rozhlasu má čtenář nutkání o Landovi říct něco soucitného, a jít se mezi dvěma očkováními třikrát otestovat, jestli náhodou cestou z karentény nechytil covid. Jenže když si ke čtení rozhovoru na webu rozhlasu pustíte Landou nasdílenou nahrávku celého rozhovoru, zjistíte, že ta agilnost v nadšení pro očkování, testování i karanténování a soucitné zhodnocení Landovy existence je tak trochu jako na objednávku redakce Českého rozhlasu.

Dám ukázku. Reportér Českého rozhlasu se ptá, proč nynější stav Landa nazývá totalitou. Odpověď je takováto: „Já vám jenom říkám: je to totalita. Nikam nemůžu, přestože jsem naprosto zdravý člověk, protože nemám žádné potvrzení. Často u sebe nenosím mobilní telefon, takže jsem diskriminován. A to se děje v totalitě,“ stojí na webu Českého rozhlasu. Vidíte? Spratek bez kouska soucitu, jen s vlastní sebestředností. Jenže Landa v odpovědi pokračoval.

„Navíc to nikdo pořádně nezdůvodnil. To, že rostou čísla, to jsou zase jenom čísla. S číslíčky se dá velice dobře manipulovat. Zejména ve chvíli, kdy je skrýváte a zakrýváte v kartách. A to jsou znaky totality. Další znaky totality jsou ty, že lidé mají jiný názor, než je ten matematiků z Ministerstva zdravotnictví, tak jsou vyhazováni, vykazováni z veřejného prostoru, vykazováni z blogů a očerňováni ve veřejném prostoru a dehonestováni. To máte další znak totality. To znamená, že se útočí na lidi ad hominem, přímo na lidi, ne na to, co říkají. Prostě řeší se ti lidé. A to máte další znak totality. Těch znaků je mnoho,“ dořekl Dan Landa, ale Český rozhlas tak nějak zapomněl zveřejnit.

Pro porovnání - ZDE je rozhovor na webu Českého rozhlasu a ZDE je plné znění, které nahrál Dan Landa.

Takových nezveřejněných částí rozhovoru a odpovědí Dana Landy je v rozhovoru více. Takže Český rozhlas se ústy svého reportéra ptá na totalitu a sám ji v tom samém rozhovoru zavádí. Protože Landu v jeho odpovědích vykresluje jako sebestředného spratka, který podlehl volání konspiračních múz, přičemž web zamlčuje ty z důvodů Landovy iniciativy, které dávají smysl v rámci celé společnosti a jejího chřadnutí při covidových tahanicích o svobodu.

Vím, že bych neměl kopat do jiných redakcí, je to nesolidární. Jako lékař o druhém lékaři neřekne, že je blbec a fušer, já to nemám dělat také. Ale práci Českého rozhlasu v rozhovoru s Landou v žádném případě nepovažuju za takovou, která by vyjadřovala novinářskou čest a lpění na pravdě a ničem jiném, než pravdě a jejím odhalování. Český rozhlas velkou část odpovědí umazal, aby se celý rozhovor obrátil proti Landovi, ale hlavně proti Zlatému špendlíku a celé snaze se proti covidovému spoutávání společnosti stavět na odpor. Kreativně zredigovaný rozhovor s Danem Landou je ze strany Českého rozhlasu naprosté chucpe.

Fascinující je pak dovětek k rozhovoru s Landou na serveru iDnes, který rozhovor překlopil a přidal k němu nadávky režisérů covidových opatření, tedy dvou dosluhujících ministrů. U článku na iDnesu je přítomna čistě jen dehonestace Landy. Je zajímavé, že iDnes udělal přesně to, co Landa řekl v rozhovoru, a co rozhlas nezveřejnil. Útočí se ad hominem, přímo na člověka samotného. Nezáleží na tom, co Landa jako člověk říká, záleží na tom, že to je Landa a na Landu se bude kydat, že je to magor, korunovaný magor a nic než magor. Opravdu? IDnes pak dovedl šlendrián Českého rozhlasu do absurdity, když z Landy udělal hloupého floutka, který nemá argumenty a to třeba formulací - vyhnul se zpěvák odpovědi". Já ten rozhovor slyšel celý, nevyhnul se jediné. Naopak, mnohé části odpovědí mu nebyly zveřejněny a vytrhávalo se z nich to podstatné. Tohle není vůbec v pořádku. Pomalu to začíná připomínat nějaký divný náboženský kult. Právě teď kult křičí - upalte Landu, je to nevěřící. Prosím, zpomalme trochu. Nabírá to nepříjemnou rychlost. Toliko k výročí 17. listopadu, veřejnoprávní médium ve shodě s médiem zaparkovaným ve svěřeneckých fondech ministerského předsedy pokřivuje realitu. V lecčem s Danem Landou nesouhlasím, ale daleko víc a zásadněji nesouhlasím s tím, aby byla jeho slova křivena, aby byl vykreslen jako hovado bez kouska svědomí. Styďte se, kolegové novináři, zdechlina svobody půjde na váš účet.

 

Vložil: Štěpán Cháb