Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otazníky nad ´brutální´ kampaní. Pomohou fotky z JIP či márnice? Nemyslím. Neděle Tomáše Vodvářky

14.11.2021
Otazníky nad ´brutální´ kampaní. Pomohou fotky z JIP či márnice? Nemyslím. Neděle Tomáše Vodvářky

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jedním z posledních 'počinů' dosluhujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je další kampaň, propagující očkování proti koronaviru. Za spoustu peněz a nejspíš většinou kontraproduktivní. K rozhodnutí totiž občany vedou úplně jiné důvody než výkřiky, šité na míru dětem z druhé obecné. Ale kšeft je kšeft.

Vláda s končícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem spouští ´brutální´ kampaň, jež má přesvědčit váhající občany, aby se nechali naočkovat proti Covid-19. Jako motivační budou zveřejňovány snímky těžce nemocných lidí, případně rakve či plastové pytle s mrtvolou.

Stará anekdota říká, že pán, který si přišel koupit do trafiky cigarety, říká prodavači: „Prosím Vás, dejte mi raději tu krabičku s rakovinou, tu s impotencí nechci.“

Nejsem si jist, zda tento způsob negativní propagace někoho přesvědčil, aby zanechal kouření. Dle mých zkušeností jsou důvody abstinence alkoholové či nikotinové zcela jiné. Tou největší je osobní motivace, změna životního stylu, partnera atd. Rovněž nějaká událost v rodině či nejbližším okolí, zpravidla velmi razantní, která je schopna přesvědčit alkoholika, aby toho zanechal. Prodělaný infarkt s ´dotekem smrti´ může skutečně způsobit, že cigareta před srdeční záhatí (jak se česky infarsace srdečního svalu nazývá) byla opravdu tou poslední. Nabádání lékaře, aby někdo přestal kouřit či chlastat, je dle mých zkušeností zcela bez efektu.

Pamatujeme si i televizní šoty proti silničnímu pirátství, kde zpravidla figuruje dítě, které si hraje či vběhne do vozovky někomu, kdo jede moc rychle či nedává pozor. Došlo skutečně po odvysílání brutálních záběrů k poklesu počtu dopravních nehod s tragickými důsledky? Většina řidičů při projíždění okolo nehody sice zpomalí (aby si vše řádně prohlédli), ale o pár metrů dál vesele drandí nad určený limit.

Bylo by zajímavé a potřebné zjistit, zda výše uvedené kampaně (jistě dost drahé) měly ve svém důsledku nějaký efekt, jinak řečeno, zda někdo statisticky vyhodnotil období před a po a zjistil, že opravdu nastal pokles nežádoucího jevu. Pokud ano, měly by být výsledky prezentovány v hlavních vysílacích časech televizí. Možná mi něco uteklo, ale nic podobného jsem nezaznamenal.

Nadcházející kampaň mi připomněla jednu výstavu na ostravském náměstí před několika lety, kde byly vyfotografovány zbytky plodu po provedené interrupci. Šlo skutečně o brutální záběry utrhaných ručiček či hlaviček, jež byly veřejně vystaveny pohledům kolemjdoucích, a to i dětí. Opět si nejsem jistý, jestli tyto fotografie přesvědčily alespoň jedinou ženu v pro ni nežádoucím stavu, aby si dítě ponechala. Osobně jsem měl pocit zhnusení nad autory, kteří sice propagovali správnou věc, ale zcela špatnými prostředky.

 

Ukázka z kampaně Ministerstva zdravotnictví. Foto se svolením MZ

V době, kdy se ukazuje, že očkování proti Covid-19 sice nějakým způsobem snižuje možnost těžkého průběhu nemoci, ale nijak nechrání před onemocněním a okolí před bezpříznakovým očkovaným nosičem viru, kdy i ti, kteří mají vysoké protilátky proti nemoci, jsou nuceni nechat se očkovat, kdy začíná být zřetelné, že očkování (aby bylo nějak účinné) se nejspíš stane každoročním koloritem našich životů, je tato kampaň dle mého spíš zbytečná, ne-li přímo kontraproduktivní.

Nesleduji příliš média, nicméně nikdy jsem neviděl, že by kdokoli propagoval to, co je pro daného jedince zásadní. A to je starost o vlastní imunitní systém, prostředek, jenž nás chrání od prvního nadechnutí po porodu až do naší smrti, která bývá často způsobena právě jeho kolapsem. Tato péče zahrnuje dennodenní pohyb na čerstvém vzduchu, kdy po mnohahodinovém pobytu v místnosti či MHD můžeme prodýchat naše plíce a kyslíkovým koktejlem si dodat to potřebné pro organismus. Současně chůzí (či během) posilujeme kardiovaskulární aparát. Otužování, které má každý k dispozici tím, že po ranním sprchování prostě na pár desítek vteřin uzavře kohoutek s teplou vodou. Dostatek vitamínů, které nemusí být v drahých pomerančích, ale třeba v kysaném zelí. A rovněž – to je zcela zásadní – nepodléhat strachu četbou statistických tabulek, které jsou velmi často účelově upravovány podle potřeby autora či organizace, sledující určitý cíl.

Skutečně nevíme, jestli člověk na lůžku JIP, jenž je předmětem fotografické kampaně, je tam v důsledku nemoci Covid-19, jestli rakev obsahuje zemřelého na infekční nemoc, a ne třeba oběť autonehody, která měla pozitivní test. Myslím, že ti, co se naočkovat chtějí, tak učiní bez potřeby zhlédnout šokující fotografie. Ty druhé nepřesvědčí nic (vyjma ostrakizace, která je již zaváděna třeba ve Francii či Itálii a poměrně rychle se dostává i k nám).

Půjde o vyhozené peníze, možná zhnusení části populace a větší ´zaseknutí´ se těch, kteří patří k odpíračům. Což se takhle kouknout tam, kde se dílo daří? Opravdu je nutné vždy a ve všem hledat specifickou českou cestu?

 

Tomáš Vodvářka

Vložil: Tomáš Vodvářka