Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Aktuálně.cz ruší blogy nepohodlným. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.11.2021
Na Aktuálně.cz ruší blogy nepohodlným. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Odhozená rouška, jako odhozená svoboda

Bez diskuse a hledání cest se všechno prostě lépe řeší. Jen ne vždy se dojde k nejlepšímu výsledku. I ta tečka za covidem, kterou jsme, jak se slibovalo, měli udělat jedním očkováním, se odsouvá na neurčito. Když stane ministr zdravotnictví a jeho suita na tiskové konferenci, mají za sebou nápis – udělejme za covidem tečku. První, druhou, třetí, čtvrtou a mezi každou jednotlivou zavedeme nějaký pěkný drakonický trest pro ty neposlušné.

Zpravodajský server Aktuálně.cz zablokoval blogy Jana Tománka, Jana Hnízdila a Jany Zwyrtek Hamplové. Není za tím nějaká předpojatost proti jménu Jan a Jana, ale snaha umlčet kritické hlasy, které pochybují o správnosti jednotlivých kroků vlády, které podniká proti covidu. Je stále ještě legální prostě jen nesouhlasit a pro svůj nesouhlas uvádět důvody? Ukazovat příklady? Aplikovat na opatření jak vlastní logiku, tak i profesní zkušenosti nebo samotnou legislativu, která mnohé kroky vlády proti covidu nedovoluje? Viz desítky Nejvyšším soudem zrušených opatření, kterými vláda okrášlila naši existenci. Vždyť i chvilkový ministr zdravotnictví Arenberger (jste-li dobré paměti, to je ten s těmi baráky) řekl, že je mu jedno, že jsou opatření nezákonná, stejně je zavede, s tím on dokáže klidně usnout při přepočítávání vilek.

Je možné upadnout až do takového omylu, že si redakce Aktuálně.cz začne myslet, že zablokováním jednotlivých nevhodných blogů se Tománek, Hnízdil nebo Zwyrtek Hamplová napraví, konečně jim dojde, že se hrubě mýlili, a začnou posílat hlavní hygieničce Svrčinové omluvná přání k Vánocům a životním výročím? Nebo v redakci Aktuálně.cz dostali echo, že podobné názory budou v dohledné době uvedené mimo zákon, a tak věčné brblaly odstřelili preventivně sami?

Jenže bez diskuse se nedá dojít k správnému výsledku. A jak jsme mohli během těch téměř dvou let vidět, i brblalové měli v lecčems pravdu. Je potřeba slyšet jejich slova, naslouchat jim, oponovat jim. Ne je mazat a odsouvat na vedlejší kolej. To je neslučitelné se svobodnou společností. Vím, mnozí budou mít radost – zařízli dezinformátory, lžistrůjce, totalitáře svobody (krásná funkce, totalitář svobody). Budou si mnout ruce a myslet si, že všechno konečně najede do těch správných kolejí.

Všiml si někdo z redakce Aktuálně.cz, že vláda jedná mnohdy nelogicky? Že nechce záměrně vidět, jak očkovaní, ti polobozi naší současnosti, roznášejí covid stejně jako neočkovaní, že - byť v menší míře - končí stejně jako neočkovaní na JIP, že jejich pobyt na JIP (ať těch nebo těch) je stále provázen přidruženými zdravotními problémy, mezi kterými je hlavně tloušťka? I to přestaneme vidět? Přestaneme, protože začneme umlčovat kritický hlas.

Jenže kritický hlas je v době krize ten nejdůležitější. Upozorňuje na pochybení, kterých se jako společnost můžeme dopouštět. Kritik není oblíbený, ale je brzdou před možným pádem do propasti. Vidí věci jinak, chápe je jinak, musí mluvit a musí být slyšen, abychom viděli právě i to ‘jinak‘, abychom mohli v případě ohrožení zatáhnout za brzdu. A ano, i kritik se často mýlí, přesto mu musíme naslouchat, bez něho se staneme společností fanatickou a náchylnou k nevhodně radikálním řešením.

Vláda právě chystá apartheid neočkovaných, jejich vyobcování ze společnosti, jejich lockdown. Vláda právě pořádá agresivní hon na neočkované a vědomě popírá fakta, která se jí nehodí do covidové propagandy. Vláda právě teď našla nevhodně radikální řešení a chová se fanaticky. A mnozí jí na to naskočili. Nechali se ovládnout odsuzováním jedné části společnosti, vzali do ruky virtuální klacek a začali mlátit do válečného bubnu. S temnou potěchou sledují, že na kritika byla uvalena povinnost mlčet a být podřadnějším členem společnosti. To není v pořádku. Není to v pořádku. Vůbec.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb