Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen plaťte, blbečci. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.11.2021
Jen plaťte, blbečci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Žárovka; ilustrační foto

Bohemia Energy si cucá z prstu závěrečná vyúčtování po kopnutí svých zákazníků do slabin. Televize Nova publikovala příběh pana Kose, kterému přišlo vyúčtování, kde byla přepálená spotřeba pana Kose o celou třetinu. Prostě si na ústředním výboru Bohemia Energy řekli, že pan Kos toho nejspíš propálil tolik a tolik, a že by to měl také zaplatit. A to i když tolik a tolik pan Kos nepropálil. Je na místě reklamace? TV Nova ale varuje – než budete reklamovat, radši to Bohemce zaplaťte, aby vám neodpojila elektroměr.

Pan Kos musí doplatit přes 37 tisíc korun. To máme v kapse na rozhazování všichni úplně běžně. Nebo ne? Další možností je, že si napálený klient vyžádá od Bohemia Energy povolení platbu odložit a mít takové potvrzení v ruce. Jenže do ústředního výboru Bohemia Energy se nedá dovolat. A pak je tu i podezření na to, že když člověk nedoplatek v dobré víře zaplatí, tak se mu vybájená spotřeba navíc prostě nevrátí. Vždyť Bohemia Energy právě podvedla téměř milion lidí. Padají na ni trestní oznámení ze všech stran. Skutečně bude štont chovat se civilizovaně a prostě sumu za vybájenou spotřebu vrátit? Ukládá jí to zákon? Tak ten už si jednou a pořádně namazala na chleba. Ale odborníci radí – radši to zaplaťte, nebo bude průšvih. Fí ha. Budete mít průšvih, podvodník vás totiž okradl.

Zároveň s tím ČEZ oznámil, že od ledna skokově vzrostou ceny za elektřinu všem. „Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1 700 korun bez DPH, nově to bude 3 120 korun. Nové ceny energií budou platné od 1. ledna,“ píše k tomu iDnes. Kdo hledá důvody pro tak radikální zdražování, zapláče. Žádné nejsou. Jaderné elektrárny jedou jak mají, uhelné stále ještě také. A ten nepatrný obnovitelný zbyteček šlape také, jak má. Dráty nepopadaly, elektrikárenské techniky nezačali požírat veleještěři, neútočí na nás mimozemšťani. Nic. Jen v Německu se pomátli na rozumu. Ale to se jim přinejmenším dvakrát za století stává. Jen škoda, že si to vždycky vylížeme i s nimi.

Je tu řešení. Vidí ho a navrhuje Spolek pro dostavbu JETE, tedy fanouškovský sci-fi a fantasy spolek, který by rád svěřil stabilitu jaderné energetice. Spolek tvrdí: „Česko má vlastní dostupné elektřiny dostatek. Cena silové elektřiny pro Českou republiku ale bohužel vzniká na energetické burze v německém Lipsku. K obchodování na ní se před necelými 20 lety přihlásil ČEZ jakožto dominantní výrobce energie v České republice. Od té doby libovolná změna ceny v Německu dramaticky ovlivňuje i růst ceny elektřiny pro české spotřebitele. Nedostatek elektřiny v Německu přitom odráží její zelená politika.“

Řešení podle spolku? Okamžitě vystoupit z burzy v Lipsku, odstřihnout se. Cenu by tak určoval stát. A jelikož elektřinu vyvážíme, máme jí tedy dost, abychom nemuseli zvedat ceny a nahánět lidi do finančních pastí a náruče energošmejdů typu Bohemia Energy. Podle spolku se na hranici chudoby kvůli zdražení energií dostane až 700 tisíc lidí. Dobrý nápad, že? Jenže takové odpojování z burzy v Lipsku by nikdy neprošlo. Nebylo by ani reálné. Proč? Evropská energetika je neskutečně provázaná. Co takhle pro příklad na počátku letošního ledna, kdy celé Evropě hrozil blackout? Došlo totiž ke kaskádové vlně selhání v Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Což se přelilo na celou Evropu a Rakušané museli s povděkem začít čerpat naši elektřinu (i tu jadernou, pokrytci jedni), nebo by padli do tmy.

V této souvislosti by mě moc zajímalo, jak si fantasy spolek pro dostavbu JETE takové vystoupení z burzy v Lipsku představuje. Na to je nějaký čudlík? Zmáčkne se někde ve sklepení Strakovky a my najednou nejsme součástí evropského energetického uzlu, ale ocitneme se na opuštěném ostrově uprostřed bouře evropských progresivních šílenců? Vždyť je to holý nesmysl. A nejen holý, ale i nebezpečný. Nechceme platit vaše ceny, tak se odpojíme, staneme se původcem naprostého selhávání celé evropské energetiky a nad ohníčkem si budeme za zpěvů hitu Stánky bří Nedvědových opékat buřtíky?

A který z politiků (jakýchkoliv současných i minulých) by si něco takového vzal na svědomí? Petr Fiala? A ten o třech slepých myších už jste slyšeli? „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát,“ řekl ředitel společnosti Wien Energie Michael Strebl. A dodal, že za nestabilitou stojí obnovitelné zdroje. Nefouká vítr, nesvítí slunce, nejede elektřina. Jak prosté.

Co je řešení? Ne křičet – izolujte nás od zbytku Evropy a vytvořte nám tady ostrůvek pozitivní deviace. Nevznikne. Akorát bychom se tu navzájem utloukli. Ta neskutečná provázanost všeho se vším po celé Evropě je prostě příliš hluboká. A to obzvláště u nás, kdy jsme z 80 % exportní ekonomikou. Jak dlouho by po odpojení z lipské burzy trvalo, než by nás Němci začali odpojovat od všeho, co tu vlastní? A že toho je. Jak řekl kdysi Jan Keller, parafrázuji – 'nám už tu patří jen časopis Mateřídouška'. Za což je vždy nutné nahlas a zřetelně poděkovat Václavu Klausovi a jeho privatizaci. Že by to Němci neudělali? Škoda Auto neměla čipy a zastavila výrobu. Volkswagen jel bez přerušení a vesele dál. Není to mírný vzkaz z Německa do České republiky? Můžeme ho tak rozhodně chápat.

A to řešení? Není. Plaťme, my blbečci. Krize energetiky i ekonomická krize je hlavně krizí politickou. My nemáme žádného státníka, který by byl schopný vzít pantofel a vyrazil Němce dofackovat až k prozření. Rozhodli se svou další formou fanatismu zlikvidovat evropský kontinent. Už zase. A my jsme jejich nejbližšími sousedy (geograficky, nikoliv politicky, politicky jsme vinou našich politiků jen bezvýznamný dodatek k německé politice). A tak v tom jedeme s nimi, ať se nám to líbí, nebo ne.

Jaký je výhled? Zoufalý. Fialova vláda je přesně to, co půjde německému fanatismu naproti. Jasně, českou cestou, tedy cestou výmluv a bolehlavu, ale půjde. Poslušně, v závěsu. Uslyšíme mnohá provolání politiků, že je potřeba osázet české střechy čínskou fotovoltaikou, aby německý protektor spokojeně přikývl a poslal dotace na další sázení. Z balkónků bude dočasná česká vrchnost ze Strakovky chrlit jeden blbý projev plný velkohubých vzdušných zámků za druhým a lidé budou platit. A budou se čím dál víc ohýbat pod tou tíhou. A je zbytečné si myslet, mimo jiné, že vláda Andreje Babiše by byla čímkoliv jiná. Nebyla. Končící volební období nám vlastně ilustruje to nadcházející. Babiš to všechno podepsal, odkýval a nasmlouval. Jen se s novou vládou asi bude víc štípat dříví. Na zádech lidí. Ale co. Plaťme. Stejně se tomu nedalo vyhnout, nebylo totiž koho volit.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb