Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V korýtkách prázdno být nesmí, zaznělo v Senátu. Platy porostou. Jen ne těm dole. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.10.2021
V korýtkách prázdno být nesmí, zaznělo v Senátu. Platy porostou. Jen ne těm dole. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Senát PČR

Popisek: Snímek z úterní schůze Senátu; ilustrační foto

Měli bychom projevit trochu upřímné radosti. Senátoři definitivně zařízli v počtu nezdolném a nepřehlasovatelném, že jim se platy snižovat nebudou. Není důvod. Proti zmražení platů bylo 57 senátorů z 68 přítomných. 5 bylo pro zmrazení. Předvolební udička na voliče tak nezabrala. Ani na voliče. A už vůbec ne na ty, kteří se chytit měli.

Senátoři svorně volali, že se jedná o populistický krok končícího kabinetu, který tím chtěl u voleb odlovit několik málo desetin procenta voličů. Zajímavé v tomto úhlu pohledu pak je, že v okamžiku, kdy vládní koalice ANO a ČSSD zmrazení platů tři dny před volbami navrhla, hlasovalo se v Poslanecké sněmovně. Ten rozdíl oproti Senátu je propastný. Pro zmražení platů v Poslanecké sněmovně bylo 133 ze 134 přítomných poslanců. Tedy i poslanci opozičních stran, které včera v Senátu zmrazení potopily svou mediálně zajímavou nenasytností. Dá se zdařile pozastavit nad tím, proč před volbami strany v Poslanecké sněmovně hlasovaly pro zmrazení, ale po volbách pak v Senátu vysekly dokonalou piruetku a celé to poslaly do kopru. Ze strany SPOLUPirSTANů to populismus není? Je, ještě větší, protože před volbami hlasovali pro zmrazení, po volbách jednoznačně proti. Fascinující je i hlasování senátorů za ANO a ČSSD, kteří také hlasovali proti zmražení. Takže to byla skutečně jen předvolební hra všech přítomných. Všech. Komplet celá banda si zahrála na předvolební skromnost.

Senátor Čunek, dlouholetý uživatel senátního koryta, ryčel, že zmrazení platů by bylo jen kapkou v moři. Čemu přece pomůže, když přibližně 350 lidí, kterých by se zmrazení týkalo, nedostane navíc 6 % k platu, když vláda ANO na počátku loňského roku odhlasovala zrušení superhrubé mzdy, která zásadně přidala hlavně bohatším lidem. A to na úkor většiny společnosti, jak tvrdí Čunek. Proč vláda neřeší systémové problémy, ptal se dál. Třeba jako zásadní zdražování elektrické energie. Ale ano, je asi na místě se ptát, proč tam nikdo nic nedělá, a když dělá, tak je to tak neúčinné. A je to neúčinné? Ale jistě, platby za elektřinu skutečně mnohým skokově vzrostly. Ale není to jen odvádění pozornosti? Předmětem jednání přece byly platy v Senátu a Poslanecké sněmovně.

Senátor Goláň použil při svém projevu v Senátu zbraně ironie. „Já jsem překvapen, že po té argumentaci, kterou jsme tady slyšeli, po té velké populistické argumentaci, na druhou stranu velmi emotivní a zasáhla mě, že paní ministryně nenavrhla, abychom chodili do práce zadarmo. Anebo zavést turnikety, abychom si platili vstupenku do Senátu. A mohli bychom si koupit permanentku nebo na tu kartičku si předplatit vstup do Senátu. Protože tak, jak to celé zargumentovala, tak vlastně bychom se měli stydět za to, že vůbec něco bereme.“ Senátor Goláň a jeho mlaskání v přímém přenosu.

A na kolik si přijde náš zákonodárce? Pěkná čísla to jsou. Základní plat poslance i senátora je teď 90 800 korun, ve hře pak je i nárok na náhrady ve výši 47 200 až 64 000 měsíčně. To se od ledna bez zmrazení základního platu zákonodárce razantně mění. Základní plat bude 96 300 korun. Náhrady také nebudou stagnovat. Ty vzrostou na 50 tisíc až 67 800 korun. Tiše, slyšíte to slastné přežvykování? Mohli bychom, my, nehodný lid, také hlasovat o svých platových podmínkách? Troufám si tvrdit, že mnozí z nás by také hlasovali pro to, aby jejich platy nestagnovaly v závislosti na ekonomice, ale aby kvetly do nebeských výšin spolu s nadšením prohlasovat si i prémie a náhrady a bůh ví co ještě.

Navrhnout zmražení platů před volbami byl samozřejmě populismus, jak křičeli senátoři. Nutno zmínit, že populismus všech zúčastněných, tedy jak vlády, tak i opozice. Ale to nemění nic na skutečnosti, že zvyšování platu o přibližně 6 % pro naše zákonodárce přijde nemravné nejspíš mnoha obyvatelům této země. A jak je dobrým zvykem, strategické je jít příkladem. Necpat si chřtán jehněčím, když lidé přemýšlí, jak ušetřit na vlastních dětech, protože jinudy už ta cesta nepovede. A jak bychom měli mít na paměti, první kroky nové vlády se zapíšou do paměti obyvatel neviditelněji. Prvním krokem je mlaskání. A to není dvakrát dobrý krok, když obyvatelé této republiky s mrazením v zádech očekávají dopady špatných časů. SPOLU všichni, nebo SPOLU jen ti nahoře? Já jim přeju platy třeba i horentní, ale toho cynismu by mohlo být krapet méně. Odmítnutí zmražení platů zahřmělo nad budoucí vládou skutečně perfektně. Jako prásknutí bičem, jenže krvavé jelito se zase udělá na zádech chudým. Jde o symbol, ten jste pěkně pohnojili. Návrat ODS, návrat korýtkářů.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb