Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oldřich Fischer: Sicilská mafie je proti českým vládám spolek břídilů. Vaše dopisy

21.10.2021
Oldřich Fischer: Sicilská mafie je proti českým vládám spolek břídilů. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Tak tady se rozhoduje, Strakova akademie, kde zasedá vláda

Zvládáme přechod do 21. století? Stáváme se tahounem celoevropské digitalizace a přechodu na moderní technologie? Mohli bychom převzít vedení a ukazovat cestu. Ale dopadlo to jako vždycky. Evropě jsme to tak sladili, až nám to samotným zhořklo. Nad digitalizací v českých rukou se pohoršil náš čtenář Oldřich Fischer. Nakoukněte.

„Po vyšetření nemocného v nemocnici nejprve sestra najde ve svém notesu místo, kdy přijdete příště. Pak si to doktor zapíše do počítače,“ píše Oldřich Fischer. „Když vám dá zprávu pro ošetřujícího lékaře (vytištěnou na počítači), tak vám k tomu řekne: vytiskněte si to jednou pro obvodního lékaře, jednou pro sebe a aspoň jednou pro vašeho obvodního specialistu. Výtisk je A4. Většinou listy dva. Na druhém listě jsou většinou jen razítka a podpisy vyšetřujícího apod.

To už máte aspoň šest papírů A4. Každou zprávu odevzdáte. Například obvodnímu lékaři. Ten si zprávu zkopíruje do počítače a písemnou zprávu založí do ‘vašich desek‘. Datum příští vaší návštěvy u něho vyhledá sestra ve svém notesu. Lékař vám napíše recepty. Proč ne vše na jeden? Zřejmě už ví, že v lékárně někdy až polovinu léků jsou schopny lékárny dodat až za den, dva. Na skladě mají vždycky jen tak Klavin. Obvodní doktorka vám napíše recepty z počítače, formou textové zprávy (pokud vlastníte mobil). V lékárně však lékárnice umí pracovat jen se svým mobilem. Požádáte-li ji, že recept máte v mobilu, ale je pro vás velmi těžkým úkolem se k němu dostat, aby si to našla sama, je leckdy v koncích. Sama ovládá svůj složitý mobil skvěle, ale primitivní mobil pro důchodce je i pro ni kamenem úrazu. Dopadne to tak, že ji nahlásíte svoje datum narození a jde to.

V obyčejném laikovi to pak hlodá a hlodá. Jak to počítačoví ‘mágové‘ dokázali? Počítač funguje v každé ordinaci, ale neumí se spojit s žádnou jinou ordinací (nemocnice se střediskem, ani jednotlivé profesní ordinace vzájemně). To ty počítačové programy byly vytvořeny, aby každá ordinace zaplatila program pro sebe zvlášť? Výrobce programů inkasoval od každé ordinace v republice další a další prachy? V podstatě totožný program, jenom se neumí spojit s jiným? To by potom sicilská mafie byl spolek břídilů. Takhle se drancují státní finance? Celková suma je asi téměř nekonečná. Rozpočet na zdravotnictví může být nekonečný.

To napravit slibovali šéfové strany Pirátů (počítačových specialistů je kromě Bartoše ve straně ovšem jen pár. Navíc mají spoustu svých osobních zájmů. Těžit Bitcoiny. Nebo mají svá zaměstnání v cizině. To pak fungují asi jako ministryně Válková). Jsou ve vrcholných funkcích už dlouho. Bartoš mluví o všeobjímajícím počítačovém spojení. Ta primitivní, jak je vidět, jsou nad síly jich všech. Na co pak všechna andělská slova v televizních projevech? To má stejnej výsledek, jako když o problému mluví pan Duka.

Naposledy jsem se v novinách dočetl, že Piráti počítačový projekt rozdrobili na části, aby nepodléhaly konkursům. Čili, dělali si s cenami na vypracování, co chtěli (celek mohl dělat například jeden, nebo třeba dva. Takhle se finančně napáslo řešitelů několik. Kolik? To se nám asi styděli říct). Zářnou hvězdou je primátor Hřib. Tomu se prý podařilo bez výběrového řízení zadat zakázku, skoro prý za patnáct miliard. To svedl sám, nebo k tomu měl nějakého právníka? Že by pomáhal sám Lucifer? Nebo se musela zapojit celá pekelnická kancelář? Co to stálo? Do jaké banky posílali prachy Luciferovi? Bral koruny? Nebo eura? Každý krok primátora Hřiba je popřením základní soudnosti. Na každý se dá napsat stránka úpění a třesu (celého těla). Ani Parlamentní listy se neodváží jeho kroky popsat,“ napsal Oldřich Fischer.

 

Peníze mizí, nic hodnotného za jejich mizením není. Česká digitalizace stále dře podrážkami o devadesátá léta, kde vrcholem digitalizace byla kalkulačka z tržnice na stole byrokrata. A tam jsme prakticky doposud. Na úřady neustále musíme jako za Rakouska-Uherska docházet a čekat ve frontě. Šlo by to jinak? Jasně, členské země Evropské unie cválají vstříc 21. století, staví, budují, digitalizují se, robotizují, jen u nás stále jedeme oblíbené rozpouštění veřejných rozpočtů v projektech s nulovou hodnotou. Ale i na tom se dá vydělat. Do budoucnosti můžeme pracovat na tom, že budeme skanzenem 20. a 19. století nejen architekturou, ale i chováním, jednáním, vládnutím, žitím. Staneme se světovým unikátem, který budou brát turisté útokem. Ne, ne, kroky našich politiků nejsou krátkozraké. Do budoucna nás chtějí vystavovat jako živou prehistorii za kterou budou lidé na vznášedlech a propojení internetem jezdit na čumendu. Je to podnikatelský plán. A to se cení. Pokud to ovšem není podnikatelský plán českých vlád za posledních dvacet let, i tak budeme prehistorických skanzenem, jen bez zájmu turistů. Prostě náš píseček. A ten si musíme hájit a chránit. I s tím hnitím, které je v základech.

Vložil: Štěpán Cháb