Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Únos České republiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.10.2021
Únos České republiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vratislav Mynář

Prezident Miloš Zeman je na tom zdravotně natolik špatně, že není schopen vykonávat svěřený úřad. Tak promluvil alespoň předseda Senátu Miloš Vystrčil, který si od Ústřední vojenské nemocnice vyžádal informace o zdravotním stavu prezidenta. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ uvedl na tiskové konferenci Vystrčil. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář o prezidentově indispozici věděl od 13. října, kdy mu tuto informaci sdělila Ústřední vojenská nemocnice. I bez sdělení musel Mynář sám svým zkušeným okem vidět, že něco není v pořádku.

Panuje tedy podezření, že Vratislav Mynář vykonával s tichým, s velmi tichým souhlasem prezidentova blízkého okolí za prezidenta samotného jeho funkci. Prostě svévolně prezidentoval republice a těšil se z nově nabyté moci, která jej bavila, tak před veřejností fingoval prezidentovo zdraví. Do toho se pak zamíchal předseda Sněmovny Radek Vondráček za ANO, když se nechal Vratislavem Mynářem dovést na zapřenou za prezidentem na JIP Ústřední vojenské nemocnice. Po návštěvě pak Vondráček šermoval lejstrem, kterým prezident Zeman svolal zasedání Sněmovny na 8. listopadu. Jenže podpis neštymoval. Na první pohled nebyl Zemanův. Až příliš se podobal písmem podpisu první dámy Ivany Zemanové. Podepsala za Zemana Zemanová? Zase na tajňačku? Ve všem tom maglajzu na Hradě figuruje i dosluhující premiér Babiš, který tvrdí, že jej prezident Zeman pověří sestavením vlády. Ač minimálně od 13. října není podle nemocnice schopen vykonávat svou funkci. Z čehož jde vyčíst, že není schopen vnímat a rozlišovat realitu. A proto nemůže rozhodnout o sestavení vlády, o jmenování premiéra, ani o vpuštění předsedy Sněmovny ku svému loži.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček celou situaci okomentoval na svém facebookovém profilu následovně: „Milí přátelé, stále píšete krásná přání panu prezidentovi. Děkuji! Vaše dobrá srdce jsou nadějí této země, kterou čekají tíživé zkoušky. Nejdůležitější je teď zdraví pana prezidenta, proto dál prosím o modlitby. Jiří Ovčáček.“ Tato slova sepsal tři hodiny poté, co předseda Senátu pronesl svá slova o tom, že prezident nemůže vykonávat svou funkci. Ano, Miloši Zemanovi posíláme vroucí přání ulehčení jeho tíživé situace. Ovšem zároveň u toho nám v mysli hryže červ pochybností, který z plna hrdla křičí – co to kur*a je?

Jak tomu rozumět? Je až těžko uvěřitelné, že by Vratislav Mynář i s celým hradním personálem chtěl předstírat před celou republikou, že prezident chytil jen přechodnou virózu, kterou překoná jen co Petr Fiala ještě třikrát na Facebooku prohlásí, že patříme na Západ. Jenže ono to tak prostě nevypadá. A jsem ten poslední, který by z toho měl radost. Upřímně jsem se těšil, jak Zeman s Fialou vytře kompletně všechny světové strany, než mu upustí možnost sestavit vládu. Byla by to pěkná politická podívaná na šachového velmistra. Na to byl Zeman machr.

Ale jak se zdá, jeho role se chopila soldateska pod vedením Mynáře. Možná, a je to možnost, že Mynář a spol doufali, že se z toho Zeman za pomoci zázračného rekondičního pobytu zase vykřeše a ten, posílen na těle i na duchu, povstane jako mohykán a všechny s gustem profackuje. Jenže se to zvrhlo a prezident republiky začal s největší pravděpodobností umírat. Smutné, ale začíná to tak vypadat. A vinou toho, že je období povolebního vyjednávání, kde hraje prezident klíčovou úlohu, nemohli jsme si nevšimnout, že moudrý hlas z Hradu chybí. Místo něho se ozývá Ovčáčkovo citování žalmů a zlolajný hlas Vratislava Mynáře.

Jen by mě upřímně zajímalo, jak dlouho myslel Vratislav Mynář, že uhraje ukradení prezidentského úřadu? 13. října byl nemocnicí informován, že prezident není a nebude schopen vykonávat svou funkci. V ten okamžik měl složit zbraně a na tiskové konferenci se slzou v oku říct – začněme si hledat nového prezidenta. Jen je divné, že v tom bylo zapojených tolik lidí. První dáma i dcera, hradní mluvčí, kancléř, předseda Sněmovny, předseda vlády. Že by spolu chystali tak hloupou konspiraci? Pak je tu ovšem málo pravděpodobná možnost, že je to jen další veleskok Miloše Zemana, který chce vyprovokovat Vystrčila k aktivaci 66. článku Ústavy, kterým by se Zemana pokusil zbavit pravomocí. K čemu by to bylo, netuším. Uvidíme, až Vystrčil aktivuje článek. Ozve-li se z Ústřední vojenské nemocnice temné hučení, začne šou století. Neozve-li se, přišli jsme o prezidenta. Ale je zajímavé sledovat, s jakým nadšením a zápalem se 66. článek Ústavy jde vyvolávat. Takhle kdyby politici, ale třeba i soudy, pracovali v běžném provozu, trháme rekordy. Není to takové moc rychlé a nadšené? Mrtvý ještě nezemřel a už ho pohřbívají. Pak je tu ještě jedna možnost - Zeman prostě chce, aby nová vláda zahájila svůj mandát skandálem - pučem. Ponížit ji, poplivat. Z dlouhodobého politického hlediska by to smysl dávalo. Prostě vytvoření dalšího klacku, kterým se dá Fialova vláda mlátit hlava nehlava.

Miloši Zemanovi upřímně přeju uzdravení. Troufám si tvrdit, že byl doposud prezidentem, který udržoval balanc, abychom se nepřikláněli jen na jednu stranu světové politiky. Což nám dávalo větší manévrovací možnosti. Jednostranná zahraniční politika už nám v historii dala několikrát po čumáku. Mluvit se všemi, nepodléhat nikomu. Zemanova politika bude chybět. Lidé, kterými se obklopil, už méně.

 

Vložil: Štěpán Cháb