Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A máme po volbách! Chceme prý slušnost, nic takového se ale českému národu nepřihodilo. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

17.10.2021
A máme po volbách! Chceme prý slušnost, nic takového se ale českému národu nepřihodilo. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

Foto: Hans Štembera

Popisek: Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka ve volebním štábu. Koalice SPOLU prý ve volbách zvítězila a šéf ODS Petr Fiala má 'našlápnuto' na post premiéra.

V naší zemi se odehrály demokratické volby, pokud je známo, nikdo se nepokouší průběh voleb diskreditovat. Máme dokonce po historických (!) volbách, jak zněl titulek jednoho tiskového serveru, který si vypůjčily i Krajské listy, vracíme se tedy nazpět do každodenního života. Co naše volby přinesly?

Ještě než se dostaneme k jádru věci, co volby přinesly, dovolím si vás, vážený čtenáři, přimět k malému zamyšlení, co nám obecně vůbec volby přinášejí? S dovolením, vezmu si ku pomoci jednoho moudrého rádce. Řecký filosof Sókratés se údajně k demokratickým volbám, podle serveru Manipulatori.cz ovšem mylně, vyjádřil skepticky. Údajně řekl světu toto:

 

„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou k pozicím moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

 

Tak tedy, to byla malá chvilka k zamyšlení o smyslu voleb – a jdeme na to!

Vítězem voleb je tedy vůdce ODS Petr Fiala. Dokonce i pravicový tisk ho však opakovaně označil za příliš 'slušného' politika, který se do politické 'vřavy' tak nějak nehodí. A nyní se tedy Petr Fiala stal vítězem voleb a je na nejlepší cestě stát se premiérem. Něco jiného je ovšem psát volební programy a něco jiného je postavit se 'politickým vlkům' na domácí a zahraniční scéně. A uhrát s nimi rozumné kompromisy, třeba ohledně složení vlády nebo na mezinárodní scéně ohledně údajného rasismu českých dětí.

Dokonce i Piráti, kteří všeho všudy disponují čtyřmi mandáty, požadují tři ministerstva! A navíc je tu prezident, 'bazilišek' Zeman. Dovolí-li mu to zdraví a odhodlá-li se vstoupit svým charakteristickým způsobem do procesu tvorby vlády, můžeme se nadít nejednoho překvapení. Nicméně dosavadní premiér už dal  najevo, že „nebude blokovat jednání o vládě“ (ZDE). Zdá se tedy, že i odstupující premiér je 'slušný' člověk.

Znamená to ovšem, že se nadějeme, že ve vládě zasedne kromě ODS také 'neviditelná' TOP 09 se svým kandidátem na ministra zdravotnictví a 'tmáři' lidovci. Nemohu si vzpomenout, že by TOP 09 zahájila jakoukoliv politickou iniciativu, vždy se jen přidali k hlasování těch druhých. Je ovšem paradoxem naší doby, že ve vládě, která má vládnout deseti milionům lidí, tedy 'lidu', kde je 80 procent nevěřících a kde kostely zejí prázdnotou, se bude na vládě podílet strana lidovců, která musí v rámci své víry prohlašovat, že země byla stvořena v šesti dnech, asi před 4500 lety, sedmý den si 'Bůh' vzal volno a že prvním člověkem na zemi byl Adam, a toho svedla pramáti Eva.

Tak tyto strany také tedy budou spolurozhodovat, kdo bude předsedou Sněmovny? Naštěstí lídr strany lidovců už uvedl: „Nejsme padlí na hlavu...” (ZDE)

Inu, i takové 'zvěstovatele pravdy' musí v rámci volebního boje nastávající premiér přijmout. Naštěstí věci víry nejsou pro Čechy až tak důležité, ale stále tu existuje tzv. politická slušnost, již avizoval šéf ODS. Jeho vystoupení hned po volbách dávalo světu znamení, že Češi chtějí změnu!, dokreslovala to i jeho rozesmátá tvář v médiích. Ovšem nic takového se českému národu nepřihodilo.

 

Vítězství koalice ODS bylo tak těsné, že nakonec, po přepočítání propadlých hlasů, má dnes už 'nová' opozice ANO víc mandátů v Sněmovně, než koalice ODS, TOP a lidovců dohromady, tedy ta koalice 'vítězná'. Navíc problém je mezi volebními manažery ANO. Kdyby v době, kdy bylo nejsilnější stranou v parlamentu, prosadili snížení hranice vstupu do Sněmovny z pěti na tři procenta, jak bylo diskutováno, tyto volby by dopadly naprosto jinak. Tři procenta jsou přece mnohem větším znakem demokracie. Ať každý přispěje svým názorem, nemám pravdu? My nemáme za sebou Výmarskou republiku roku 1933, kdy se zrodila tato minimální hranice vstupu do parlamentu, jako tomu bylo v Německu za Hitlera.

 

Nebudeme tu ale rozebírat volební hry s koalicemi a procenty, i když je mnoho voličů, kteří právě kvůli podvodu s koalicemi nešli k volbám. Je však třeba volbu respektovat, zákon nám říká, že vítězem voleb je koalice, vedená ODS s jejím 'slušným' lídrem Petrem Fialou.

Jak se však projevuje politická 'slušnost', kterou hlásal šéf  ODS?

Budeme mít možnost to sledovat v činech jeho každodenní politiky. Samozřejmě se nedostaneme až do tajů 'vysoké politiky', kterou hrají skuteční, protože nikým nevolení profesionálové, tak jako jsme se do jejich tajů neměli možnost dostat v minulosti za komunistů. Nikdy se nedozvíme, co se děje na chodbách ministerstev, jako je třeba ministerstvo zdravotnictví, kultury nebo ministerstvo obrany... Je však faktem, že voliči volí spíš citem, protože věří, že snad dříve hnutí ANO a nyní koalice, vedená ODS, je na příslovečných chodbách ministerstev příliš neoberou...

Nicméně jsou věci, které jsou viditelné, které neuniknou 'investigativním' novinářům a které se nakonec dostanou i do povědomí čtenářů, tedy do povědomí 'lidu'. Je známou pravdou, že část médií čtenáře dezinformuje, indoktrinuje. A u nás, ale i ve světě, věřte mi, píše část novinářů, kteří se pokoušejí psát upřímně, aby obohatili čtenářův rozhled. Poprosím čtenáře, aby si sám vybral, který tiskový server, která televize či která vysoká škola patří do které skupiny.

Takovou 'viditelnou' věcí, kterou bude muset premiér řešit, je například směřování zahraniční politiky. Premiér Babiš nás údajně táhl směrem k Rusku, prezident Zeman zase k Číně. Jak to tedy bude vypadat, pokud nás nový premiér potáhne zpět do Evropské unie? Dodá nám Evropská unie zemní plyn, nebo mikročipy do automobilů? Několik militantních rádoby novinářů už žádá vystoupení z Vyšegrádu. Druhý den po volbách!

Jiným, možná ještě viditelnějším znakem, protože se dotkne každého občana, je zdravotnická péče. Kandidát koalice chválí náš systém zdravotnictví, přichází však s poněkud kuriózním prohlášením - šest hodin čekání u lékaře není „tak strašné“! (ZDE) Někteří komentátoři však zdůrazňují, že systém zdravotnictví u nás funguje dobře, (např. ZDE). Náš zdravotnický systém chválí i kandidát koalice, nicméně i přesto přichází s požadavkem na 'reformu' zdravotnictví. Ta v jeho pojetí bude znamenat přenesení zdravotnických pravomocí z nemocnic a ambulancí na úředníky z pojišťoven! Budou nás léčit doktoři, nebo pojišťovací agenti?

 

Politická slušnost se kromě jiného projevuje tím, že vláda nejdřív vyčká, až je vítězství potvrzeno nejen razítkem volební komise, ale až má jako celek dostatek autority, aby 'lid' akceptoval výrazné změny, třeba právě v zahraniční politice nebo ve zdravotnictví. Budoucího premiéra čeká také první kolo jednání s reprezentanty Evropské unie. Až na něj 'vlítne' Timmermans a další nevolení komisaři EU, to teprve bude skutečná zkouška slušnosti. Nedělejte si iluze, tak jako se odehrává 'šedá' politika na chodbách českých ministerstev, stejným způsobem se odehrává i v Bruselu.

 

Hned prvním problémem ze sousedství je otázka dolu Túrow a polského Ústavního soudu. Má právo Evropský soud pokutovat Polsko za Turów? Politická slušnost nám říká, neklesejme do tenat nacionalismu, ale čí legislativa je nadřazená? Národní, či eurounijní? Předsedkyně Evropské komise von der Leyen dokonce vyhrožuje: “Zajistíme, aby se v Polsku dodržovala vláda práva!“

A co třeba otázka daňových rájů? Zachová se nový premiér jako Evropská komise, která všechny daňové ráje akceptovala včetně desítek daňových rájů uvnitř vlastní Evropské unie, nebo v rámci tažení proti Babišovi bude žádat jejich zrušení? Pikantním problémem pro něj také bude – jsou české děti rasisti? Nebo je bude hlasitě bránit na mezinárodní scéně? A dále, odkud budeme brát zemní plyn? Jak naplníme naše zásobníky? Bude zima krutá? I k těmto problémům se, tak jako k tisícům jiných, bude muset nový premiér postavit.

Politická slušnost diktuje nedělat nevratné změny, zejména v období, kdy vláda a její orgány ještě nejsou dostatečně 'usazeny'. Když nikoliv z jiného důvodu, pak minimálně proto, že volby budou opět za čtyři roky. Vládnout 'odpovědně! deseti milionům lidí je věc nelehká. A nezklamat, je věc téměř nemožná. Obzvlášť za dnešní mezinárodní politické situace.

Pokud se nově zvolený lídr koalice ujme nelehkého úkolu 'vládnout' tomuto národu, popřejme mu hodně štěstí.

 

Miloš Horký

Vložil: Miloš Horký