Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je čas být fér. I kdyby to bylo nefér vůči voličům. Piráti si posvítili na demokracii. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.10.2021
Je čas být fér. I kdyby to bylo nefér vůči voličům. Piráti si posvítili na demokracii. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mikuláš Ferjenčík, bývalý pirátský poslanec. Slovo bývalý nutno zdůraznit

Mikuláš Ferjenčík okomentoval výsledek voleb i vykroužkování Pirátů. „Víme, že lidí, kteří vykroužkovali Starosty, byla velká menšina, takže si nemyslím, že na základě toho lze určit poměr sil, a proto chceme férové zastoupení, protože máme férovou koalici,“ řekl pro Seznam Zprávy. A vidí to hezky napolovic. Půl pro STAN, půl pro Piráty. Dovolím si na tomto příkladu poukázat na skutečnost, že volby jsou vlastně jen doporučení a přežitek. To hlavní je vnitřní pocit ukřivděnosti. A ten by měl určovat, kdo kde bude sedět a co tam bude dělat, a hlavně jak mají dopadnout jakékoliv volby.

Mikuláš Ferjenčík se v rozhovoru dovolává i platnosti předvolební koaliční smlouvy, kterou Piráti se STAN uzavřeli. Tam stojí, že poměr vládních míst má být 2,25 ku jedné ve prospěch Pirátů. Tady je Ferjenčík skromný. „Smlouva taková je a smlouvy se mají držet, ale řekli jsme si, že budeme přiměřeně ambiciózní a rádi bychom měli rovné zastoupení, a předpokládáme, že to Starostové budou respektovat,“ projevil svou skromnou ambici Ferjenčík z České pirátské strany, která díky kroužkování ve volbách získala pouze čtyři mandáty, a dostala se tak do jistého druhu bezvýznamnosti, protože ji k sestavení většiny v Sněmovně nikdo nepotřebuje.

A je tedy na místě se ptát, jestli jsou Piráti schopní zpochybňovat vůli obyvatel, kteří ve volbách řekli, že pirátskou politiku v řízení země nechtějí. To znamená, že budou zpochybňovat výsledek voleb, demokratickou volbu, a tedy základy řízení i zřízení naší republiky. Pokud STAN gentlemansky ustoupí a nadělí Pirátům, kteří ve volbách propadli, více prostoru, než kolik jim volby určily, chovají se obě strany totalitářsky. Prostě si přizpůsobí výsledek voleb podle svých ukřivděných pocitů. Ale takhle zastupitelská demokracie nefunguje a fungovat nemůže. Přestávala by být demokratickou.

A jsou smlouvy, uzavřené mezi dvěma subjekty, nad Ústavu České republiky? Mohu si s Frantou odvedle uzavřít smlouvu, že nebudeme, v rámci inkluze a protože jsme fér, platit daně, jelikož s placením daní oba nesouhlasíme a veškerý státní aparát na nás bude krátký, protože máme smlouvu, která je nad zákony, nad Ústavou? Pokud Piráti a STAN nebudou tolerovat výsledky voleb a nadřadí nad ně svou koaliční smlouvu, likvidují tak smysl voleb a demokratičnost rozhodnutí občanů republiky. To sakra neumíte prohrát a důstojně si promyslet, kde jste udělali chybu? Poučit se? Pro příště? Takhle vyzníváte přesně jako fracek, který se vzteká, že chce to, co má fracek vedle, a lehne si na zem v hysterickém záchvatu, zmodrá, zezelená, ve vzteku mlátí kolem sebe ručičkama i nožičkama.

Rozhodně není vhodné, na tom se snad všichni povinně dobrovolně shodneme, aby byli ve Sněmovně zastoupení převážně bílí konzervativní páprdové, jejichž velká část inklinuje k fašismu, jak popsal Sněmovnu ve svém vystoupení na Prague Pride Ondřej Profant, další z bývalých poslanců Pirátů. Je nezbytné narovnat prostředí a pod agendou homosexuální lobby Jsme fér do Sněmovny dodat, nezávisle na volbách, jen samé nebílé homosexuální Piráty, kteří inklinují už k naprostému fašismu. Inkluze v školství se promítá pomalu i do Sněmovny. Štěstí, že alespoň ta občanská společnost je zatím inkluzí nedotčena a Pirátům jejich rejdy zastavila. Ale nechají se zastavit? Ukřivděnost Mikuláše Ferjenčíka mluví o opaku. Je čas být fér. I kdyby to bylo nefér vůči voličům.

 

Štěpán Cháb

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb