Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je moje koryto… ne, moje koryto. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.10.2021
To je moje koryto… ne, moje koryto. Komentář Štěpána Chába

Foto: SPOLU

Popisek: Budoucí vláda a pes

Boj o korýtka pomalu začíná. Markéta Pekarová Adamová se pere hned o tři posty. Předně by se mohla stát předsedkyní Sněmovny a tedy třetím nejmocnějším člověkem v republice. Nebo by se prý cítila na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Božínku, dáma se zlatou lžičkou v krku a asociálním smýšlením na takovém postu. Anebo by se mohla stát Pekarová šéfkou Ministerstva zahraničních věcí. To bychom nebohé půlce světa vyhlašovali válku obden.

Pekarová u koryta je holé neštěstí. Mám až pocit, že se Pekarová brzy promění v Kalouskův stín, který bude v republice na politické scéně nejvíce haněn a pohrdán. Pokud se ovšem Kalousek nevrátí a nepřevezme třeba Ministerstvo financí. Ale ústupky musí být. TOP 09 by byla za normální situace s největší pravděpodobností mimo Sněmovnu. Jenže se dala do koalice SPOLU. Je to slepenec stran, který se bude u vlády tlouct a hádat, ale je to slepenec v budoucí vládě, nikoliv v opozici. Což je směrodatné. Co předvedla nynější opozice i malé strany, které dokázaly rozpustit ve volbách téměř milion hlasů?

Excelentní skok do vypuštěného bazénu předvedlo třeba hnutí Otevřeme Česko s 21 804 hlasy ve volbách a 0 mandáty. Monotematické hnutí bez reálného základu, bez komplexního programu. Kočkopes. Otevřelo se Česko? Skutečně to bylo nosné politické téma pro zvolení do Parlamentu? A žili jeho zakladatelé ve snech, že zasednou do poslaneckých lavic? A jak se Otevřeme Česko stavělo k sociální politice? A jak k našemu vztahu s Burundi? Bylo připraveno řešit odměny policistům i jinak, než jejich zvýšením za mlácení epidemiologů?

Ale těch skoků do vypuštěného bazénu bylo. Až je člověku stydno. Co takový Volný blok? 71 587 hlasů, které po volbách bloudí někde v limbu a dožadují se pozornosti. Marně. Bobo a Lipo si zahrály na obránkyně vlastní svobody a dopustily to, před čím nejvíc varovaly. To je procítěný přístup k republice a zodpovědnost, za kterou by se měla rozdávat ocenění. Možná právě v tom měl Mikuláš Minář, který vystavěl hnutí PRO lidi, a následně ho odpískal, daleko, daleko víc soudnosti. Nerozvracet cíl vlastní ambicemi. Stejně jako samotná koalice pěti. Prostě si řekli – ústupky jsou uhelný kámen demokracie, tak jdeme ustupovat k výhře. A skutečně až k ní ustoupili.

Na konci loňského roku jsem se v údivu ptal, proč Babiš nejde do koalice s ČSSD. Zvýšily by si šance obě strany, ČSSD by se nepropadla mimo Sněmovnu. Ten koaliční trend byl očividný, změna ve volebním systému, která proběhla na jaře z rukou Ústavního soudu, směrovala právě k takové politice. Stejná otázka se dá položit všem okamurovsky-trikolorovým stranám. Ale před tím vlastně varoval exprezident Václav Klaus celé jaro – spojte se, nebo prohrajte. A došlo na jeho slova.

Možná by bylo záhodno eliminovat ty své ambice zasednout ve Sněmovně. Nejde přece založit stranu nebo hnutí, kdykoliv se mi na plotně připálí řízek. To pak není demokracie a její uplatnění, ale hubení demokracie jejím rozbahněním na nejdřív desítky, pak třeba i stovky hnutí, kdy jednomu se řízek připaluje v pondělí, druhému ve čtvrtek, tak nevytvoří společné hnutí, ale založí hned dvě, protože každému se to připaluje jinak. A budou se navzájem nenávidět a pohrdat sebou, protože nedorostli k tomu, aby nebojovali proti sobě, ale jen proti vlastní blbosti a zabedněnosti. Ale hlavně budou po malých kouscích ukusovat z hlasů, které by jinak nepropadly.

Ale ano, na to konto je nutné uznat, že koalice, které vyhrály volby, přemýšlely mnohem političtěji a jasněji, než nenávistí zaslepení a do sebe zahledění, kteří volby prohráli. Však jako příklad může zaznít Okamurovo mnohé předvolební zvolání – my jdeme za sebe, my se do koalic neschováváme. Volně přeloženo – neumíme politiku, neumíme diplomacii, neumíme, jsme malí jájínci, kteří by republiku táhli jako vrak, každý na svou stranu, za svou směšnou pravdou a ve výsledku v neprospěch republiky. To samé Babišova politická sebestřednost. Trestná lavice mimo parlament nebo v opozici vás třeba naučí víc politiky.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb