Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teprve po čtyřicítce byla opravdu sexy. A platí to dosud, ne že by nestárla, ona stárne krásně. VIP skandály a aférky

12.10.2021
Teprve po čtyřicítce byla opravdu sexy. A platí to dosud, ne že by nestárla, ona stárne krásně. VIP skandály a aférky

Foto: Petr Mráček

Popisek: Simona Stašová na aktuálním snímku

FOTO, VIDEO To, že má Simona Stašová (66) obrovský smysl pro humor a že je bytostná komička, ví určitě každý, kdo viděl minimálně Pelíšky. A tak nepřekvapí, že letos dostala Cenu humoru Vlasty Buriana právě ona. Pomohla tak ocenění k jednomu světovému rekordu.

Cenu uděluje Společnost Vlasty Buriana, která se zasloužila o převoz ostatků našeho největšího komika v roce 2002 na Slavín. V minulosti ji získal například Bolek Polívka, Jitka Molavcová, nebo maminka Simony Stašové, Jiřina Bohdalová: „Jsem nesmírně ráda, že se objevuji v tak nádherné společnosti. A dostat Cenu humoru Vlasty Buriana, našeho krále komiků, to je pro mě opravdu velká pocta a jsem za ni moc vděčná. Zajímavostí taky je, podle slov pořadatele pana Holíka, že není na světě snad nikdo, kde by stejnou cenu získala nejprve maminka a pak dcera. Já osobně jsem bohužel pana Buriana nepoznala. Ale když moje maminka začínala na estrádních jevištích, pod širým nebem s komickým monologem, který jí věnovala Stella Zázvorková, tak právě na těchto estrádních prknech se s panem Vlastou Burianem osobně setkala. On svou karieru končil a moje maminka začínala," prozradila čerstvá držitelka Ceny humoru Vlasty Buriana, Simona Stašová.

 

S cenou Vlasty Buriana, foto Petr Mráček

Nechtěla být komičkou

Přitom Simona Stašová se původně komediální herečkou nechtěla vůbec stát. Vymezovala se totiž proti své mamince, patrně nejznámější komediální herečce u nás. Ale zdání klame, stejně jako dovede být Jiřina Bohdalová skvělá dramatická herečka, i Simona Stašová brzo ukázala, že má obrovský komediální talent. Jejím tatínkem je doktor přírodních věd, seismolog a geofyzik Břetislav Staš. Simona vzpomínala, že její rodiče spolu chodili neuvěřitelných osm let, než se vzali a že její maminka byla jaksi ta nejvytrvalejší z ctitelek. Simona zamířila tedy logicky na konzervatoř a poté ještě na DAMU. Po DAMU se ocitla v Českých Budějovicích v angažmá v Jihočeském divadle, po roce přesídlila do Divadla E.F. Buriana.

 

S maminkou, foto se svolením: Simona Stašová

Učednice v Ženě za pultem

Začala hrát také ve známých seriálech, třeba v Ženě za pultem: „Žena za pultem v režii Jaroslava Dudka byla pro mě opravdová škola před kamerou. Na tu roli učednice Zuzany, která tajně ujídá salámy a různé lahůdky ve skladu potravin a pak je za to potrestaná, jsem byla náležitě pyšná. Nebylo mi ještě ani dvacet a ta role mi byla nesmírně blízká, jelikož i já sama jsem byla ve věku, kdy jsem mohla sníst plnej talíř čehokoli a za chvíli jsem měla stejně zase hlad.“

 

Jako zdravotní sestra ve filmu z roku 1982 Úplné zatmění, foto FS Barrandov

Roli měla také v Sanitce: „V Sanitce jsem neměla velkou roli, ale v té době jsem byla vděčná za každou práci, za každou příležitost. Byť už mi bylo třicet let, stále jsem chtěla dokázat ostatním velkým hercům, že ve mně něco je, že bych si zasloužila i roli větší.“ Soustředěná práce se jí vyplatila. Velmi brzy totiž vystoupila z maminčina stínu a stala se jednou z nejpopulárnějších, neobsazovanějších a velmi šaramantních hereček. Připomeňme její největší zářezy v Pelíškách, nebo Románu pro ženy.

 

Hřebejkův velehit Pelíšky, foto ČT

S princi se blbě žije

Její osobní život byl poněkud turbulentní. Jejím prvním manželem byl celostátní idol Pavel Trávníček: „Já si vzala prince, ale ono se s princi hrozně blbě žije. Chtěla jsem žít v pohádce, a to se nedá,“ přiznala Simona. Jejich manželství se rozpadlo vinou Pavla Trávníčka a prý bylo pěkně bouřlivé. Druhým manželem byl Ital Eusebio Ciccoti: „Potkali jsme se v Karlových Varech na studentském filmovém festivalu CILECT, který se ob rok střídal s tím hlavním, který se konal v tu dobu v Moskvě. Psal se rok 1985 a já tam jela představit film Pavlíny Moskalykové, kde jsem hrála hlavní roli. Byla jsem rok rozvedená s Pavlem Trávníčkem, bezdětná, volná a trochu smutná. A do toho se kolem mě točil černý fousatý kluk, který měl divný anglický přízvuk a představil se mně jako žurnalista, který se mnou chce udělat rozhovor o našem filmu.“ Spolu měli syna Marka, manželství trvalo osm let. Dalším partnerem byl herec Pavel Skřípal, tento vztah jí dal syna Vojtu, herec byl ale v době vztahu ženatý s jinou a na tom nechtěl nic měnit. Kdo s herečkou chodil dále, je ve hvězdách: „Vždycky jsou významní muži v mém životě. Nejsem sama, ale ty chlapi strašně nesnáší publicitu, takže bych ten vztah nechtěla zničit tím, že ho publikuji. Ale není to vztah, který by byl včerejší. Známe se dlouho.“

 

Annu Magnani si zahrála v Divadle Bez zábradlí s Oldřichem Víznerem v roli Tennessee Williamse ve hře Římské noci, foto Divadlo Bez zábradlí

Svěráci tří generací v novém filmu Betlémské světlo

Na jaře příštího roku by měl mít premiéru film Jana Svěráka, který sází na prověřené obsazení.  Obsadil jak jinak než svého otce, dále Danielu Kolářovou a Ondřeje Vetchého. Střihu se ujal další z generace Svěráků, střihač František Svěrák: „Protože jsme rozšířili tým o dalšího Svěráka, byli jsme celé léto na rodinné chalupě a zároveň v práci,“ svěřil se režisér. „Na půdě v bývalé dětské klubovně vznikla střižna a tam se naše tři generace každý den mohly scházet nad společným dílem. Po šedesáti dnech je film konečně sestřihán a do konce roku na něm budou pracovat zvukaři, trikové studio a hudební skladatel Ondřej Soukup.“

 

Ve filmu dále hraje Vojta Kotek se svou bývalou přítelkyní Terezou Ramba, autorem předlohy je Zdeněk Svěrák: „Když jsem viděl první záběry zhrozil jsem se, jak se hrbím a šourám. Příští den jsem nastoupil rázným krokem a narovnán, ale režisér s kameramanem mi omlazování zakázali. A tak mě ve filmu uvidíte takového, jaký jsem. Prý je to komické, ale mně to připadá spíš tragické,“ poznamenal. 

Do Pardubic na Lajku

Divadlo Exil v Pardubicích nastudovalo nový kus, u kterého asi nejednomu ukápne slza. Týká se totiž neblahého osudu Lajky, prvního tvora ve vesmíru. Jeho autorem je mladý dramatik David Košťák. „Text jsem objevila na scénickém čtení Východočeského divadla Pardubice. Příběh mě pobavil, dojal a zcela nadchnul. Možná za to mohlo i setkání se samotným autorem se kterým jsem o jeho hře ještě dlouho diskutovala,“ uvádí jedna z režisérek Naďa Kubínková.

 

Lajku hraje Karolína Davidová, foto Divadlo Exil

Hra vypráví o Lajce, potulném psovi, který byl odchycen, cvičen pro výlet do vesmíru, z kterého se ale už nikdy nevrátil: „Jde o křehký příběh, který podává zprávu o nespravedlnosti a zradě. Text ještě prošel mnoha dramaturgickými úpravami, aby si mohla zahrát také herečka Olga Vetešníková, které je 88 let a je stále velmi aktivní,“ uvádí režisérka Lucie Hašková. Premiéra byla 9. října, repríza se hraje 13. října. 

Eva Burešová namluvila auto

Tohle je klasika. Pokud je některá celebrita tahounem jednoho pořadu, televize si ji velmi ráda vypůjčí do jiného. Tak se není čemu divit, že Eva Burešová ze Slunečné se objeví v seriálu Dvojka na zabití. Nebude zde ale vidět, namluví totiž auto, které dokáže komunikovat se svým řidičem! „Nahodila jsem svůj dabingový hlas a jela. Točilo se to o pauze, kterou jsem měla během natáčení Slunečné. Je možné, že mě diváci nepoznají. Mám tam takový svůdný hlas, který po mně chtěli,“ vzpomíná Eva Burešová, jak natáčela tuto zajímavou roli.

 

„Byl oběd a za mnou přišli, zda bych nechtěla namluvit auto. Byla jsem z toho nadšená. Natáčení trvalo chvilku. Každou větu jsem řekla dvakrát a bylo to. Vyrůstala jsem na seriálu Knight Rider a po tomhle jsem toužila. Je hezký, když se naše profese prolínají, tak proč bych tohle neudělala?“ Foto FTV Prima

 

 

Vložil: Michaela Špačková