Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hotová pohroma, kroužkovací debakl. Volby Pirátům prohrála Hřibova Praha, milí komentátoři, ne Bartošovo kvádro. Zápisníček A.V.

10.10.2021
Hotová pohroma, kroužkovací debakl. Volby Pirátům prohrála Hřibova Praha, milí komentátoři, ne Bartošovo kvádro. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotomontáž

Bývala jsem věrná volička Pirátů, i Krajské listy.cz se, díky mě, podílely při obou minulých volbách na pirátské kampani, dávaly prostor jejich (budoucím) europoslancům, já osobně jsem pak potřikrát vyvěsila z balkónu pirátskou plachtu a málem jsem se registrovala jako příznivec (pak to nějak změnili, vyžadovali, abych se osobně dostavila, a tak jsem z toho volným pádem vypadla). A nastalo… Velké zklamání.

Nejprve s europoslanci, to jsem již psala, ti zmizeli do Bruselu jako dým, své sliby, že budou informovat o tom, co a proč se tam děje, nesplnili a z vágních zpráv z médií plynulo, že se věnují ´superdůležité´ pseudoliberální agendě typu LGBTI a kontroverznímu, pro Česko smrtícímu programu Green Deal. To bych ještě – se skřípěním zubů - přešla.

Generálku nezvládli

Co ale přejít nemohu, je spravování věcí pražských pirátským primátorem Hřibem. To totiž byla ta pravá generálka na představení ´Ivan Bartoš premiérem´ aneb Piráti ve vládě. S Hřibem jsem dokonce před jeho nástupem na magistrát dělala rozhovor. Již z něho plynulo, že má velké sebevědomí, minimální ponětí o tom, jak to na magistrátu chodí a nulovou konkrétní vizi rozvoje Prahy.

 

Primátor a předseda, foto se svolením: Ivan Bartoš

Což se v praxi potvrdilo velmi rychle. Panu primátorovi se moc líbí ten těžký zlatý řetěz a nejrůznější piškuntálie, kterými zakrývá, co Prahu opravdu drtí. Co to je? V první, druhé i třetí řadě doprava. Pak drobná kriminalita sociálně nepřizpůsobivých a z toho plynoucí vznik (zatím naštěstí jen malých – ale ony porostou) no-go zón, nedostatek cenově přístupného bydlení a téměř chybějící sociální služby pro nemocné seniory. Jo a zdravotnictví. To míří do pekel, doktoři v důchodovém věku, čekačky na objednání u specialisty 3 a více měsíců, zubaři jen soukromí a mimo možnosti i středně příjmových skupin, zato špitály fungují dobře. A tak dále.  

 

Pražská doprava? V... no, Pražáci vědí. Foto Alena Wagner

Co řeší na magistrátu?

A ty piškuntálie? Tak se jen koukněte, co se na magistrátu právě děje dle jeho tiskových zpráv. Titulky myslím postačí (srovnala jsem od nejnovějšího, nic nevynechala, nic nepřidala):

 • Hlavní město otevřelo ve Smíchovské SPŠ první coworkingové centrum pro technologické a podnikatelské startupy
 • Zástupci Prahy a Bruselu slavnostně odhalí Lavičku Václava Havla u budovy Evropského parlamentu
 • Pražští radní schválili další projekty na podporu sociálních služeb
 • Čtyři projekty z Prahy míří do finále prestižní soutěže Adapterra Awards
 • Hlavní město podpoří návrat Pražanů do ulic metropole novou kampaní Moje město – Objevuj Prahu
 • Meziuniverzitní program prg.ai Minor vychoval mladé odborníky na umělou inteligenci
 • Národní sportovní agentuře byly Asociací krajů ČR zaslány podněty k výzvě Regiony 2021 s objemem dotace přes jednu miliardu korun
 • S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým
 • Asociace krajů apeluje na Ministerstvo pro místní rozvoj, aby akceptovalo její požadavek navýšit alokaci v programu IROP pro investice do středních škol
 • Městská galerie vystavuje nová díla ze svých sbírek
 • Odborný seminář představil možnosti pro předcházení tepelným ostrovům ve městech pomocí mlatových povrchů
 • Zkouška sirén
 • Praha odprezentuje na veletrhu v Mnichově své velké infrastrukturní projekty, které v příštích letech změní její podobu

Ha, zde je něco interesantního, tak co pro nás Pražany připravují: „Prezentace hlavního města Prahy na nadcházejícím veletrhu Expo Real 2021 v německém Mnichově bude v letošním roce zaměřena na velké infrastrukturální stavby, které budou v příštích letech měnit podobu metropole a jejichž stavba s sebou přinese celou řadu investičních příležitostí. Mezi vybranými stavbami je například projekt metra D, Městského okruhu a průmyslového polookruhu nebo stavba dopravního Terminálu Smíchov. Dalšími projekty, které budou v rámci Expo Realu prezentovány nejen odborné veřejnosti a investorům, jsou Vltavská filharmonie nebo nová rezidenční zástavba připravovaná Pražskou developerskou společností.“ A kdy to teda bude? A co se proto již, kromě prezentace v PowerPointu, dělá, ha?

 • Do hlasování k pocitové mapě hlavního města se zapojilo více jak 6 tisíc lidí
 • Školská komise Asociace krajů vyzývá vládu k lepší koordinaci karanténních opatření ve školách
 • Pražští radní jednali o výkupu pozemků pro tzv. zelené pásy u Pražského okruhu
 • Do pražských středních škol zamíří 20 milionů na vybavení a podporu odborného vzdělávání
 • Dotace na rekonstrukci domova pro seniory a výstavbu bytového domu
 • Rada schválila koncepci plánu financování dovybavení jednotek Sboru dobrovolných hasičů
 • Praha má nový manuál, jak pracovat s veřejným prostorem městských hřbitovů

Tisíceré omluvy, pane exprimátore Béme

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr sice není Pirát, je nestraník za Praha sobě, ale stihl se celostátně ´proslavit´ uzavřením Smetanova nábřeží (kde čirou náhodou prý také bydlí) pro automobily: „Uzavření části nábřeží vyvolalo údiv odborně nezvládnutým a výstředním provedením: magistrát celou věc nekonzultoval s radnicí Prahy 1, část vozovky nechal vyplnit nepoužitelnými kavárenskými stolečky a provoz aut převedl i v noci do souběžné Divadelní ulice, kde už patnáct let platil zákaz vjezdu kvůli nočnímu klidu. Z tohoto posledního bodu ustoupil teprve po protestu Prahy 1,“ napsalo Aktuálně. Tohle přeci nemohl zpatlat bez souhlasu primátora.

 

Máme Husákovo ticho, přibyl Scheinherrův klid. Foto Alena Wagner

Vnější okruh – nemáme a nikdo netuší, kdy bude dokončen. Metro D je ve stadiu rýsovacího prkna. Pražská doprava ustavičně kolabuje, to jediné, co máme, je tunel Blanka. Vždy, když jím pohodlně překonávám za pár minut půlku Prahy, v duchu se omlouvám exprimátorovi Bémovi. Ten byl totiž jediný, za jehož vedení se v Praze něco velkého a potřebného postavilo.

Co se nerozkradlo, to se prodalo

Bydlím na Praze 5, na Smíchově, což je téměř v centru. Za námi, na Prahách 13 a 17 houstne developerská zástavba každým dnem, dopravní spojení zůstává stejné jako v roce 1989. Umíte si tedy představit, jak to vypadá. Já ještě pamatuji, kdy na ulicích kolem nás hrály děti pozemní hokej – teď, mezi druhou odpolední a osmou večerní se jimi plazí kolony aut, že se nedá přejít. Řeší to někdo? To víte, že ne.

 

Křižovatka Anděl. Ve skutečnosti tak pěkná není, to jen fotograf je šikovný. Foto Dan Veselý

A to bydlení? Vždy, když seběhnu z kopce, pozdraví mne Na Knížecí obří budova Ženských domovů. „Sedmipodlažní budova ve tvaru písmene H byla postavena ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Josefa Hlaváčka na místě někdejší smíchovské plynárny, a to v roce 1933. Stavba vznikla z podnětu ´Kuratoria pro zlepšení bytových poměrů mladých žen´ pod záštitou Alice Masarykové, která budovu v roce 1933 slavnostně otevřela. Ženské domovy měly sloužit jako příklad řešení bytové situace mladých, svobodných, zaměstnaných žen, a to především těch mimopražských. V budově se železobetonovým skeletem bylo celkem 900 místností, kromě pokojů také tři velké sály: divadlo, tělocvična a promítací sál s restaurací. Dle původních stanov se byty poskytovaly ženám jen na dva roky,“ tolik vševědoucí Wikipedie. No a co ten náš ´novodobý kapitalismus´ s penězi vždy na prvním místě? V devadesátých letech je radnice prodala. Máme tu tedy kanceláře a jiné obchodní prostory, dole policajty a Lidl na místě bývalého kasina. A mě pokaždé bere čert. Jak by se dnes pro mladé ženy, co nevydělávají majlant, hodily.

 

Alici Masarykovou by kleplo. Foto CBRE

Stejnou chybu dvakrát udělá jen blbec

Chyby dělá každý. Jde o to, poučit se z nich. V zásadě souhlasím s komentátory, kteří tvrdí, že Piráti nezvládli dobře volební kampaň, přestali být sví a začali být, v opojení velkolepých předvolebních průzkumů, tak nějak pro všechny a tudíž pro nikoho. Ivan Bartoš je velkej sympaťák, o tom nebudiž pochyb. Předvolební debaty ale nezvládl dobře. Možná díky nezkušenosti, možná není ´premiérský´ materiál. To se teprve uvidí. Jednu bitvu prohráli, válka ale zdaleka nekončí. Už proto, že profesor Fiala je jen fíkovým listem, zakrývajícím ´obvyklé podezřelé´, všechny ty masité zadky v oblecích Hugo Boss a mastnou ruličkou pětitisícovek v zadní kapse, co v ODS nadále třímají skutečnou moc a v garážích jim stojí vypasené offroady se značkami 0001 a 007BOND.

 

Profesor Fiala. Ale kdopak se to skrývá za jeho zády? Foto se svolením: SPOLU

Za pirátský neúspěch FAKT nemůže Bartošova kravata. Spíše jeho neschopnost předsedy strany včas nějak zasáhnout, když již po půl roce muselo být všem jasné, že Hřib je totální omyl. Dále pak ´masarykovská drobná práce´ ve straně, kde očividně stále chybějí lidé, lídři. Jen Bartoš, Ferjenčík, Richterová, Profant a Michálek to nevytrhnou.

 

Bitva prohrána, válka zuří dál. Foto se svolením: Ivan Bartoš

Pirátští voliči nejsou ani tak mladí nerdové (i když, to také), hlavně jsou to z většiny chytří lidé, kteří bedlivě sledují rozpor mezi tím, co se říká a co se doopravdy dělá. A v Praze se holt nedělá nic, generálka byla hotový propadák. Chtějí-li tedy Piráti pro příště opět můj hlas, ať neskučí, že za jejich porážku mohou Babišovy lži ataky - co jste od něj, proboha, čekali jiného? A proč jste mu na to naskakovali? Ublíženost není sexy. Ať Piráti na férovku přiznají chyby a řeknou, kudy ven. Čím dřív, tím líp.   

A zvířátko nakonec

Stejně jako při křtinách samce tapíra čabrakového Morse ze Zoo Praha i při jeho odjezdu zazněla speciální zpráva v Morseově abecedě. Nyní už celý svět díky odvysílanému vzkazu v morseovce ví, že se jeho novým domovem stane německá Zoo Norimberk.

 

„Morse byl jedním z nejskvělejších mláďat, která se v naší zoo narodila (či vylíhla) v době loňské karantény. Mohl bych dlouze vysvětlovat, čím je takový malý tapír výjimečný, ale ono se stačí na něj podívat. Krémové tečky a čárky na čokoládově hnědé srsti tehdejšího mláděte. Tahle kombinace každého dostane. Tečka-čárka-tečka-tečka-čárka,“ popsal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Zoo Norimberk je koordinátorem Evropského chovného programu tapírů čabrakových, náš Morse bude mít tu nejlepší péči,“ dodal kurátor savců Pavel Brandl. Foto Miroslav Bobek

Celé znění zprávy odvysílané v Morseově abecedě:

-|.-|.--.|..|.-.||-.-.|.-|-...|.-.|.-|-.-|---|...-|-.--||--|---|.-.|...|.||---|-..|.---|..|--..|-..|..||...--|-----|.-.-.-||--..|.-|.-.|..||-..|---||...|...-|.|....|---||-.|---|...-|.|....|---||-..|---|--|---|...-|.-||...-||--..|---|---||-.|---|.-.|..|--|-...|.|.-.|-.-|.-.-.-||-.|.-|.-.|---|-..|..|.-..||...|.||...-||--..|---|---||.--.|.-.|.-|....|.-||.----|----.|.-.-.-||-..|..-|-...|-.|.-||..---|-----|..---|-----|--..--||.---|--|.|-.|---||-..|---|...|-|.-|.-..||.--.|.-.|---||-|.|-.-.|-.-|---|...-|.-|-.|.||.-||-.-.|.-|.-.|-.-|---|...-|.-|-.|.||--..|-...|.-|.-.|...-|.|-.|..||...|...-|.||--|.-..|.-|-..|.|-.-.|..||...|.-.|...|-|..|.-.-.-||.--.|.-.|.|.---|.|--|.||--|..-||...|-|.-|...|-|-.|---|..-||-.-.|.|...|-|..-||.-||-..|.-..|---|..-|....|-.--||...|.--.|---|-.-|---|.---|.|-.|-.--||--..|..|...-|---|-|--...-||

Pro ty, co morseovku náhodou neumí: Tapír čabrakový Morse odjíždí 30. září do svého nového domova v Zoo Norimberk. Narodil se v Zoo Praha 19. dubna 2020, jméno dostal pro tečkované a čárkované zbarvení své mláděcí srsti. Přejeme mu šťastnou cestu a dlouhý spokojený život! 

 

Vložil: Anička Vančová