Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chraň nás Pánbu před nadcházejícími volbami. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.10.2021
Chraň nás Pánbu před nadcházejícími volbami. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volby 2021, pro někoho klíčové, pro zbytek skličující

Je pěkné pozorovat, jak se dobrých 90 % médií (čistě pocitový odhad) snaží přesvědčit obyvatele o tom, že největší zlo je současný premiér Andrej Babiš. A útočí až hystericky, jak prohnal téměř 400 milionů přes daňový ráj. Jako kdyby to mělo odstřelit Babiše od koryta. Ale vždyť do něj přes jeho peníze a střety zájmů střílí opozice i spřátelená média už osm let. Je někdo překvapen a pohoršen? Čím a proč? Už jsme si zvykli, doufám.

Téma je někde jinde. Vyskočil na mě rozhovor s miliardářem Janem Dienstlem, který křečkuje své miliardy přes energetický průmysl. Jeho slova jsou strašidelná. „Z mého pohledu je šílené to, že my jako Sev.en Energy jsme schopni vyrobit jednu kilowatthodinu za dvacet nebo třicet haléřů. Ale vy jako spotřebitelé nyní platíte pět a v budoucnu budete platit i deset korun. Z toho ale půjde například třetina skrz emisní povolenky spekulantům, kteří sedí mimo Evropu. Jde například o americké či japonské fondy a tak dále. Spekulanti vyhnali povolenku na 65 eur za tunu CO2. Ale není to tak, že peníze z jejich prodeje dostanou lidé nebo přímo stát. Odtečou prostě pryč. A to mi přijde šílené,“ pravil Dienstl pro Forbes v rozhovoru. A já v němém úžasu stojím a říkám si, sakra, vždyť to je skutečně šílené.

A jde to změnit volbami? Jak? ‘Superdebata‘ na ČT se z větší části točila na tom, že na sebe Babiš s dvěma opozičními koalicemi křičeli, že si Babiš koupil na francouzské Riviéře zámek. Zámek? Na Riviéře? Cože? Mně je to ale úplně ukradené. Krista pána, je to miliardář, ti takové věci nejspíš dělají běžně. Jak taková debata ovlivňuje to, že mi příští rok nepřijde nedoplatek na elektřině, pod kterým se reálně zhroutím? Jak to, že na pranýři předvolebních debat nebyla Evropská komise, která systém emisních povolenek vytvořila a tím vytvořila další místo pro spekulanty i mimo Evropu, aby si z naší životní potřeby udělali cynický kšeft? Přičemž do toho systému komise uměle zasahuje, aby dosáhla svých, na absurditách postavených, zelených vizí. Zámek na francouzské Riviéře je proti tomu titěrnost bez skutečného dopadu. To si jen buranský zbohatlík potřeboval ulít své zduřelé ego do několika buransky okázalých adres. Je mi to jedno. Naprosto.

Jak to, že nebyl Babiš grilovaný za to, že on celou dobu své vlády ke spekulantskému trhu s emisními povolenkami mlčel a jako kašpárek na provázku zvedal ručičku? Že celá ta jeho klaka europoslanců zvedala ručičku, jako kdyby byly na kladce. A že Babišova eurokomisařka Jourová tou agendou prudkého zchudnutí dokonce hýbala k současnému stavu. To Jourová je Babišův hlas v unii. A jaké současný premiér nabízí řešení? Místo toho, aby křičel, že společnost ochrání před rejdy spekulantů, kteří si z energetické spotřeby Evropanů udělali eldorádo, vymyslí se svým týmem, že očeše českou státní kasu tím, že vytvoří novou dávku – dávku na elektroměr pro chudé. Že jim tak složenku za elektřinu zaplatí soused, Babiš nedodá. Zároveň nedodá, že kamarády spekulanty nechá v klidu dál těžit své enormní zisky na úkor lidí, kteří reálně a fakticky živí tuto zemi. Zároveň nedodá, že tím stát připraví o prosperitu. Protože firmám a podnikům účet za elektřinu jen stoupne, tudíž podraží své zboží i služby. Do kelu, co tohle je?

Na druhou stranu je zase patrné, že si kauzou zámečku na Francouzské riviéře s Babišem vyřizují účty zahraniční zájmové kroužky zbohatlíků, kteří chtějí Babiše odstavit (v čele s Georgem Sorosem). Proč by to světoví zbohatlíci dělali? Babiš se v poslední době až moc odevzdal podpoře Viktora Orbána. A zahraniční zájmové kroužky zbohatlíků nestojí o to, aby se tady po volbách vytvořila středoevropská síla rozumné politiky. Příklon Babiše k Orbánovi je sympatický, rozumný, ale je i důvěryhodný, když právě Babišova Jourová trestá Orbána a Maďarsko nejangažovaněji? Není Babišův příklon k Orbánovi jen 'účelovka' na odlákání voličů Okamurovi? 

Nejhorší je zjištění, že z toho volbami není cesty ven. Protože když si řeknu – současný premiér není schopný postavit se za zemi a vybojovat pro ni důstojné podmínky pro budoucí prosperitu, zvolím jeho opozici. Jenže co tím zvolím? Koalice Spolu nemá s uplatňováním nepříliš promyšlených ekologických opatření jiný než jen formální problém. Bere to jako příležitost pro investice. To znamená škemrání u unie na… na co? Na soláry a větrníky a nové úřadovny, které budou kontrolovat ekologickou uvědomělost populace a rozdávat jak na běžícím pásu pokuty už tak zbídačenému obyvatelstvu? Díky. Výborné. U ODS je navíc k vidění přehlídka kmotrovské politiky, kterou jsme si už prošli a neradno se do ní vracet. Přesně tyhle kmotrovské zákulisní skupinky za ODS si podobné kšefty užijí na maximum. My je neuvidíme, budou ukryté za akademicky vypadajícím Petrem Fialou, ale budou tam, účet předloží až za pár let, kdy se sejdeme s Ukrajinou ve frontě na dávky. A pirátská koalice? Vrátit zemi budoucnost zní úplně stejně, jako bude líp. Přičemž Piráti jsou náhrada za Zelené. Prostě jen převzali jejich agendu i voliče a pokračují v rozjeté jízdě. Formálně budou proti, protože se to u nás nosí, ale hujerskou politiku Babiše a komise jen prohloubí. Bohužel k tomu nebudou mít zámky na francouzské Riviéře, takže si budou svá zduřelá ega honit jinak. Na hřbetech obyvatel, předpokládám.

Má to řešení při volbách? Vůbec. Žádné. Můžou se volit malé strany, které mají alespoň trochu šanci se dostat do Parlamentu. Ale stejně to nic nevyřeší. Buď skončí v opozici. Nebo půjdou do holportu s výše uvedenými. Nebo jen vyhodíte svůj hlas a o ten se následně poperou strany, které se do Sněmovny dostanou, protože mandátů je pořád stejně. Já mám chuť volební lístky hodit místo do urny do nějakého vodního toku, který cestou potkám, a jít místo k volbám na pivo.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb