Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andy, ty kocoure jeden, ty to zase dáš. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.10.2021
Andy, ty kocoure jeden, ty to zase dáš. Komentář Štěpána Chába

Foto: CNN Prima News

Popisek: Andrej Babiš ukazující a předvolební

Na Andreje Babiše zase něco prasklo. Zase na něho něco vyšťourali. Protentokrát 381 milionů korun, které prý prohnal přes daňový ráj a nakoupil si ve Francii nějaké ty nemovitosti. Každý to tak přece děláme. Pohoda jazz, nějak si vydělávat musíme. Na otázku, copa to bylo, Andrej Babiš opět zapomněl odpovědět. Ukázal grafy, několik fotek s politickou konkurencí a ztratil se v mlze.

Ovlivní takové zjištění volby? Ale jistě. Oni totiž zase na Andyho něco vytáhli, ti zlí jazykové a Bakalové. Komu to uškodí? Andreji Babišovi určitě ne. Ten už si prošel tolika grafy a fotkami opozice, že se nějakých 381 milionů ztratí. Ale opozice bude bita. Vypustila totiž účelového džina z lahve, rozdojila kampaňového antibabišovského kozla a rozhodla se vzít Sněmovnu šturmem za spoluúčasti obviňování Babiše. Už zase. Nedosti na tom, že se sama kauza hroutí i z úst autorů do ztracena, kteří potvrzují, že Babiš daně tedy jako nakonec stejně zaplatil, ale že to i tak je děsivě podivné.

Jenže lev much nechytá, jak se říká, a Babiš lva hraje skvostně. Nutno dodat, že mu opozice v rolích much srdnatě a věrně nahrává. Psychologickou hru vítězných voleb má Babiš prostě naplánovanou. Všichni po něm jdou. Nikdo nemá jiný program, než antibabiš. A Babiš takovou politiku setsakra dobře ovládá. Sám Babiš je nejvíc antibabiš, protože už mu to nosí jen body. Ty, které mohl zhnusit, zhnusil už před lety, ti ostatní mají potměšilou radost, že mohou antibabišovské spolčení nakrknout. Babiš má opozici neustále v závěsu, ta lapá po jeho zádech. Ale marně. Převádění stovek milionů do daňových rájů je prostě jen další mediální hra na antibabiše. Že je převáděl skutečně? Ale, jak zakřičel sám Babiš, než zmizel v mlze grafů a fotek zdiskreditované opozice, on ty peníze, než je poslal do daňového ráje, řádně zdanil. Proč je pak posílal do daňového ráje zůstává záhadou… která je a zůstane v mlze.

A stejně mu to neublíží. Pokud někdo s volbou Babišova ANO váhal, možná přeběhne, u voleb to hodí někomu jinému. Ale ne antibabišovskému spolčení. Tam už se o voliče přetahují jen mezi sebou navzájem. To znamená, že jejich voliči neví, jestli do toho bruselského bezvýhradného přikyvování půjdeme zleva nebo zprava. Výsledek je ovšem totožný. Vizuálně jiný, jeden akademický, v kravatě i spící, druhý na rozhalenku a s dredy na zátylku. Ale to je tak jediný podstatný rozdíl.

Takže pokud někdo ještě teď zběhne od Babiše, zběhne k jeho pravděpodobným povolebním koaličním partnerům. Jen jedno trochu děsí. Váhající mohou přeběhnout k fízlovské partaji Roberta Šlachty, jehož uskupení by nemělo nikdy překročit práh Sněmovny. Je to uskupení nečitelné, nepředvídatelné a je možné, že se po volbách připojí k pětikoaličním přikyvovačům. Ovšem Šlachtova hurá parta nebude jazýčkem na vahách povolebního vyjednávání, ale po vzoru Věcí veřejných prostě partaj rozkladná, která si do budoucích (jistě předčasných) voleb utrhne jen ze zbytků už jen předstírané důstojnosti naší politiky.

Půjde ODS se Šlachtou do holportu, i když Nečasovu vládu roztrhal na kusy právě on? Ale co by ODS neudělala pro to, dostat se ke korytům (potažmo dostat Babiše mimo vládu, jak tvrdí). Již deklarovala, že se spojí s Piráty, tedy se stranou, která je tak ideologicky odlišná, že tím ODS pozbyla poslední zbytky jakékoliv soudnosti. Spojí se i se Šlachtou? V pohodě. A Šlachta do vlády chce. Jenže mohl by jít i s Babišem. Ale minulý týden sám Šlachta, hezky v džínách a triku, oznámil, že s Babišem a Okamurou nikdy. A Šlachta je ‘bejvalej chlupatej‘, tomu bychom věřit měli. Nebo neměli? Nebo měli? Kéž by se do té Sněmovny nedostal vůbec. A spojení šesti stran do jedné vládní koalice? Co to přinese? Nedomluví se naprosto na ničem. Na ničem? Na jednom se dohodnou určitě. Na kývání.

Dokud Andrej Babiš nebude chtít opustit vysokou politiku, nikdo jej z ní nedostane. Jeho politika je totiž v lecčems úspěšná, hází pěkná čísla a my tak nějak máme v kolektivní paměti, že vlády ODS vždycky přinesly něco špatného. Tu likvidační privatizace – zhasneme a ze zlodějů si uděláme novou honoraci – tu zase politiku utahování opasků a úsporných balíčků, které znamenaly, že bude hůř… a hůř také bylo. Babiš to umí lépe. Za něho je sice také hůř, ale s úsměvem a tvrzením, že bude líp.

 

Vložil: Štěpán Cháb