Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fotbalové hajlovačky z dětských hřišť. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.10.2021
Fotbalové hajlovačky z dětských hřišť. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: AC Sparta

Popisek: Stadion Sparty

Při fotbalovém zápasu české Sparty a skotského Rangers Glasgow došlo zase k objevení prubířského kamene, na kterém se ověřila ryzost vztahu mezi Západem a Východem. A opět to řádně zajiskřilo. Češi, ti z Východu, jsou rasisté a ne-lidé, kteří by potřebovali přes čumák nějakou dobře sepsanou brožurou o lásce mezi lidmi. Na zápas mohly jenom děti, protože minulý zápas Sparty s Monakem se fanoušci Sparty projevili skutečně jako hovádka boží a trousili na adresu monackého týmu jízlivé poznámky, dotýkající se rasy hráčů.

Na stadionu Sparty se sešlo přes deset tisíc dětí, starých od šesti do čtrnácti let. Podle hráčů Sparty byla dětmi vytvořená atmosféra úžasná, neopakovatelná a naháněla husí kůži. O husí kůži přeneseně začali po zápasu mluvit i skotští fotbalisté, za moment se k nim přidala i skotská média, která bez obalu psala o rasistických dětech, které bučením reagovaly na černého hráče Rangers Glasgow Kamaru, původem z Finska, kdykoliv se dostal k míči. Bučely, protože Kamara před půl rokem obvinil českého hráče Kúdelu z rasistické poznámky. Po zápasu Kamara Kúdelu napadl. Kúdela na to konto bez důkazního prokazování chytil stopku na deset zápasů. Což je pro něj kariérní ortel smrti.

Bučení obecenstva při sportu je běžné. Vybučují se hráči, kteří obecenstvu vadí a které tím svou nelibost dává najevo. Bučelo se na české hráče, bučelo se na sudí, bučelo by se na kohokoliv, kdo by měl vroubek u diváků. Teď je to Kamara. Protože české obecenstvo je přesvědčené, že Kúdelova poznámka rasistická nebyla, že je to jen tvrzení proti tvrzení a že Západ už propadl takové přecitlivělosti, že stačí i falešné obvinění, aby se jeden ocitl na černé listině. Takové politiky je podle českého chápání Kúdela obětí.

Jenže je tu to Monako. Při zápase s ním diváci na černošského hráče Monaka křičeli jako na opici. Vydávali skřeky džungle. Což je, uznejme, skutečně zhovadilé. A za to chytila Sparta trest částečného uzavření stadionu, tedy dohoda, že dospělci fanoušků Sparty nesmí být po určitou dobu vpuštěni na zápasy. Sparta to vyřešila šalamounsky, pozvala místo nich děti, které pro změnu bučely na Kamaru. A tak jsme se ocitli v začarovaném kruhu bučení, skřeků z džungle a tvrdých odsudků ze Západu, kde má už i každý záchodek manažera pro rasovou rozmanitost a prevenci diskriminace. Jenže dětští diváci bučeli jen když měl míč Kamara. Nebučeli, když měl míč jakýkoliv další černý hráč. Není to tedy protest proti lživému Kamarovi, nikoliv rasismus?

Podle západního chápání jsme ti z Východu. U nás se podobné urážky předpokládají a čekají. A tak na Západě vlastně nemáme zastání. Jsme černé ovce celé lidské společnosti, které patří do Ruska a z Ruska neměly při přesunu národů vůbec vylézt. Říp jsme mohli najít také někde za Uralem a netrajdat někam do středu civilizace, a narušovat tak pohodu všeobjímající lásky (pod hrozbou kriminálu). Skotské pobouření jde ovšem dál, odsuzuje Čechy sakumprásk všechny, vyprazdňuje svou nevybitou nenávist vůči Východu. Jsme podlidé, na kterých je povoleno tříbit si své odsudky. Kamarův právní zástupce Aamer Anwar ihned po čtvrtečním utkání na Spartě obvinil dětské fanoušky z rasismu a slovně zaútočil i proti Praze. Posléze se k němu přidala některá skotská média i trenér Rangers Steven Gerrard.

Cesta na Západ v našem podání? Nejsme vítáni. Jsme využíváni, jistě, jsme trpěni, jistě, ale vítáni nejsme a nebudeme. Protože jsme divoši, neukáznění, nevyhovující. Bylo by dobré si to uvědomit a uvědomovat. Protože to rozhodně není jen fotbal, je to zkrátka vztah Západu k Východu. Důkazem budiž mediální křik, který se vůči ČR ozval ze Západu. Sparťanská FB stránka se zalila nenávistí skutečnou, která přišla od západních přátel, nenávistí se rdousí i mnozí mediální západní komentátoři nebo právník Kamary, který nehledá právo a spravedlnost, ale lepší prostor pro vlastní zviditelnění se na poli západního trendu ne-nenávisti pod hrozbou zlynčování. Důkazem budiž i trest pro Kúdelu, nad kterým vyslovili ortel, aniž by měli jediný důkaz. Tak to prostě je.

Hamáček je náš

Bučení na fotbale má i politickou dohru. Po smršti skotského pobouření nad těmi našimi odpornými a bučícímu nedospělci se do věci zapojil i ministr vnitra Jan Hamáček za ČSSD. Ten popíchl ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (také za ČSSD), aby si na kobereček povolal britského velvyslance a aby jej poučil o slušném chování a umravnil si skotský hněv. Kulhánek se k tomu odhodlal a dnes by měl jít britský ambasador na kobereček na české zamini. Jsou v tom volby? Trochu určitě. Fotbalová komunita je veliká, vášnivá a na gesta nezapomíná. Ze strany Hamáčka i Kulhánka je to výborné gesto. Jsme vaši, tvrďáci z fotbalových tribun, nejsme jako ta hovada ze Západu, kde si pro počet pohlaví není ani kam odplivnout, nenecháme si kálet na hlavu. Což by fotbalové jádro mohlo ocenit i v nadcházejících volbách, kde jde ČSSD, stejně jako nyní u kauzy bučení českému fotbalu, o (znovu)vpuštění mezi velké hráče, kteří určují pravidla.

A závěrem - jsme rasisté? Jasně, jsme, umírnění, pohodlně usazení do křesel, budeme bučet a skřehotat, ale nikdy to u nás nepřejde do systémového a organizovaného lynčování. Na to tady máme jiné machry, kteří už svou chuť lynčovat ukázali v historii mnohokrát. A teď rozjíždí další ze svých pravd, která v ruce drží bič a chystá se jej ozkoušet na něčích zádech. Češi teď chytili jednu ráznou ránu bičem. V ozvěně se, promiňte rasistovi, ozve jen výsměšné zaskřehotání z džungle. Vaše historie, milí Britové, je plná nenávisti a otroctví. A to, že se své černé svědomí snažíte vybít na nás, vám nijak neuleví. Jen přibude další položka, nad kterou se časem budete cítit jako po kocovině.

 

Vložil: Štěpán Cháb