Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K životu mu stačila cigára a pivo. Geniální bigbíťák protestoval proti všemu a všem. Tajnosti slavných

01.10.2021
K životu mu stačila cigára a pivo. Geniální bigbíťák protestoval proti všemu a všem. Tajnosti slavných

Foto: Supraphon

Popisek: Romantický rebel Petr Novák. K jeho nedožitým 75. narozeninám vydal loni na podzim Supraphon album 12 nej se songy z let 1969 až 1996, zachycující Nováka na cestě od „pookupačního“ „Dne štěstí“ až po autenticky prožitý song „Hlad je jen žízeň v převlecích“.

VIDEO Svými hity uměl pořádně chytit za srdce, s temnými hlubinami své duše se ale vypořádat nedokázal. Jeho životním programem byl protest a lidé ho za to bezmezně milovali. Vražedný životní styl, který ho zabil, zničil život i zbožňované partnerce.

Mnozí z těch mladších, kteří jeho hity nadšeně zpívají, možná ani netuší, jak trpký osud čekal muže, který navenek působil jako neřízená střela. Svérázný a nezvladatelný rebel Petr Novák si naplno užíval raketový start a strmý vzestup až na vrchol české populární hudby, brzy ale odstartoval pomalý a bolestný pád. Plachá a křehká duše legendárního bigbíťáka, který působil jako tvrďák jenom navenek, nedokázala unést obrovský nápor. Na tak obrovské výkyvy a prudké změny nejspíš ani nemohl být dostatečně připraven.

 

Klaunova zpověď:

Pravidla neuznával

Narodil se 6. září 1945 na pražských Vinohradech, rodiče se ale brzy rozvedli, takže otce ani nepoznal. Komunistický převrat v únoru 1948 nesla rodina velmi těžce, což se logicky odráželo i v Petrově životním postoji a nesmiřitelném odporu vůči režimu. Už v šesti letech dostal od maminky piano, na které se naučil hrát sám. Džíny do zvonu, vlasy na ramena, nekonečné série frajeřinek, přezíravé úsměšky, odpor a otevřené pohrdání konvencemi ho provázely od počátku puberty, takže téměř nepřetržitě válčil s problémy. Dokonce ho těsně před maturitou vyloučili z gymnázia, tvářil se však, že je mu to jedno. „Myslím, že mu škola mohla být ukradená,“ prohlásil později v pořadu České televize Kam zmizel ten starý song jeho kamarád, vynikající textař Ivo Plicka. Novák nikdy žádnou školu nedokončil a neměl hudební vzdělání, přesto byl mimořádným muzikantem. Měl prostě dáno shůry.

 

Já budu chodit po špičkách:

George and Beatovens

Někdy kolem roku 1965 založil s kamarády z domu Karlem Slukou a Ivo Plickou první skupinu a hrát začínali ve sklepě. Zbožňovali Beatles, a tak ji naivně pojmenovali stejně, brzy jim však kdosi prozradil, že to nejde, takže se zrodili George and Beatovens. Plicka psal texty, Novák muziku, na sólovou kytaru hrál Michal Burian, na baskytaru Karel Sluka a na bicí Jiří Jirásek, kterému tenkrát ještě nebylo ani patnáct. Rozpadli se, až když Burian a Sluka museli na vojnu. Brzy natočili první nahrávku, s níž jim pomáhal zvukař Petr Sláma, který znal hudebního publicistu Jiřího Černého z Československého rozhlasu, a tak mu ji donesl. Černý tehdy moderoval populární hitparádu Houpačka, do které zařadil hned dvě Petrovy písně – Já budu chodit po špičkách a Povídej. První se okamžitě stala hitem, držela se na špici půl roku, a dokonce kvůli ní museli změnit pravidla hitparády, protože by jinak zřejmě na první příčce vydržela ještě hodně dlouho.

 

Povídej:

Nenapravitelný potížista

George and Beatovens se stali slavnými prakticky přes noc jen díky rozhlasu, protože vůbec veřejně nevystupovali. Poté co v září 1965 Burian se Slukou nastoupili základní vojenskou službu, Petr Novák se rozhodl pokusit se o splnění životního snu stát se hercem. Přihlásil se na DAMU, jenže ho nepřijali, a tak nastoupil jako elév do kočovného divadla Maringotka. V roce 1966 mu nabídla angažmá skupina Flamengo a vrátil se k muzice. V roce 1967 znovu oživil George and Beatovens, prožíval největší úspěch v celé kariéře a díky hitu Náhrobní kámen dostal dokonce Zlatého slavíka. Následovalo ale ‘osvobození Československa spřátelenými vojsky‘ v srpnu 1968, s nímž nesouhlasil a svůj postoj důrazně prezentoval na veřejnosti. Na protest proti invazi armád Varšavské smlouvy nazpíval skladbu Den štěstí, v jejímž závěru zazněla střelba a výbuchy granátů. Rozhlas ji sice odvysílal, desku ale stihli ‘kompetentní‘ soudruzi stáhnout z prodeje. Na Bratislavské lyře v roce 1969 vyhlásil Petr Novák v přímém televizním přenosu po svém vystoupení minutu ticha za Jana Palacha, čímž si definitivně podepsal ortel.

 

Náhrobní kámen:

Chtěl mluvit, ostatní se ale báli

Na to, aby dostal oficiální zákaz činnosti, byl zřejmě příliš populární. Přesto najednou začalo ubývat kšeftů. Kdekdo se bál kamkoli ho pozvat, aby z toho neměl problémy. Petrovým snem bylo promlouvat k lidem, mluvit nahlas o trápení a problémech, které všichni prožívali, jenže prostor pro tuto prezentaci mu byl tvrdě upřen. Není divu, že počátkem sedmdesátých let na tom byl zdravotně i psychicky velmi špatně. Prožíval první velkou profesní i soukromou krizi. Kapela se pomalu rozpadala, protože ji drobná vystoupení po všech koutech republiky neuživila. Navíc přišla v roce 1974 vážná autonehoda, při níž manažer, který řídil, přišel o nohu a chybělo jen málo, aby Novák dopadl stejně. Naštěstí lékaři v havlíčkobrodské nemocnici dokázali zázrak, takže po pár měsících už zase vystupoval.

 

Den štěstí:

Koncert pro všechny slušný lidi 3. 12. 1989 – se Stanislavem Staňkem

Ulovil nejkrásnější kočku

V roce 1984 se konečně oženil, vzal si jednu z nejkrásnějších hereček své generace Evu Jakoubkovou. Stejně plachá a utrápená duše ale nebyla tou pravou partnerkou, která by s ním dokázala zatřást a dodat mu energii a chuť do života, takže se v problémech, smutku a pocitech marnosti utápěli společně. Petr měl několik velkých neřestí. Byl velmi silný kuřák, rád a vytrvale popíjel a téměř vůbec nejedl. Místo snídaně si dal pivo, místo oběda další, k večeři pro změnu víno. Není divu, že byl velmi hubený a křehký a k nějaké té zlomenině přišel velmi snadno. Jednou to byla pata, pak žebra, nakonec mu praskl kyčelní kloub a lékaři mu museli voperovat totální endoprotézu. Bolestí se už nikdy nezbavil, situaci velmi zhoršovala rozsáhlá trombóza v dolních končetinách. Několik týdnů před smrtí dokonce musel chodit na injekce, aby vůbec vydržel koncertovat. V úterý 19. srpna 1997 mu už od rána bylo tak zle, že ani nevyrazil do své oblíbené hospůdky U radnice. Celý den proležel, odpoledne usnul a už se neprobudil. Příčinou jeho smrti byl prý srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu – při svých 190 centimetrech totiž vážil pouhých 60 kilogramů. V úmrtním listu, který později poskytla médiím jeho sestřenice, však je uvedeno podezření na otravu neznámou látkou.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská