Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Větrníkem proti tornádu. Tuhle bitvu vyhrajeme. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.10.2021
Větrníkem proti tornádu. Tuhle bitvu vyhrajeme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Rusnok, šéf České (proti)národní banky

Inflace, která začala pustošit naši republiku, nevznikla diletantskou činností naší současné vlády. Je to přirozená reakce ekonomiky na rozsáhlé bombardování covidovými penězi celé společnosti. Jakmile nejsou peníze podložené protihodnotou, zdivočí a začnou ztrácet na hodnotě. Tak to prostě je. Inflace se dotkla celého světa. Všude to roste, na celý svět se řítí obtížnější časy. Proti celosvětovému trendu se Česká národní banka rozhodla bojovat zvednutím úrokových sazeb.

Co z nich plyne pro trh? Ocitáme se pomalu, ale jistě v postcovidové ekonomické krizi, kdy je potřeba co nejvíc trh uvolnit, aby měl velké manévrovací pole se s inflací sám porvat a dřít na lepší časy. Česká národní banka svým zvýšením ovšem český trh svázala do absurdních úrokových sazeb, které rozlet trhu omezí. Zvednou se úroky na půjčkách. Čímž klesnou možnosti pro investice, a investovat se tedy bude o to méně.

Co to znamená pro domácnosti? Půjčky a hypotéky podraží. Tam, kde si rodina horko těžko spočítala výši splátek u hypoték a půjček, tak jim Česká národní banka hodila do výpočtů vidle. Zároveň hodila vidle do budoucích hypoték, kdy příjmy rodin začnou nedostačovat na vyřízení hypotéky. Domácnostem se úvěry či hypotéky citelně prodraží.

Hledám, kde je v rozhodnutí České národní banky ta podpora trhu a ekonomiky? Kde? Teď by naopak dávalo smysl, kdyby se úrokové sazby snížily, aby se koloběh celé ekonomiky mohl co nejrychleji roztočit a inflaci jako takovou utlouct svou výkoností a slibovanou prosperitou. Brzdit ekonomiku umělými zásahy mi přijde hrozně krátkozraké a zbytečné. Až nepříjemně mi to připomíná konání Miroslava Kalouska v roli ministra financí v době ekonomické krize roku 2008/2009, kdy Kalousek zvolil podobně hloupou strategii, a republika se kvůli tomu několik let potýkala s permanentní stagnací, přičemž okolní státy už zažívaly skutečně citelný růst ekonomiky, a tedy i dobu mnohem klidnější, než kterou nám připravil Kalousek.

To nám Česká národní banka chystá něco podobného? Přidusit a opatrnicky se rozhlížet a čekat, až okolní státy zvládnou vlnu inflace, abychom se k jejich růstu mohli o několik let později připojit nesmělým ne přímo růstem, ale alespoň ne-stagnací? Není teď čas na to, aby se stavidla ekonomiky otevřela na plné obrátky, aby se místo přidušování mohla začít sama vypořádávat s inflačním chudnutím?

Jen nevím, jestli to půjde ustát, protože se na nás neřítí jen inflace, ale i ideologický boj proti klimatu, který ruku v ruce s inflací bude zvedat ceny energií, pohonných hmot, a tím ve výsledku i zboží. Jak dlouho to lidé vydrží, než jim nejdřív praskne našponovaný rodinný rozpočet, pak i nervy? Jak dlouho to vydrží firmy, nenapojené na dotační eldorádo Evropské unie, takové ty středně velké firmy, které ve výsledku živí nejvíc lidí v republice? Můžou to v klidu zabalit? Rostou jim náklady na energie, na pohonné hmoty, na zboží, teď jim začnou růst z rozhodnutí České (proti)národní banky úroky. Kdy jim prasknou nervy?

[relatedarticles|Psali jsme|26250

Teď si hrabat pod sebe? Na horší časy se šetří, když jsou dobré časy. Ne když horší časy přicházejí. Protože když začneme škudlit při přicházejících těžkých časech, narazí do nás těžké časy s o to větší razancí. A položí o to víc firem i domácností na kolena. Promysleli to v té České národní bance skutečně pečlivě? Vzali vůbec na vědomí, že jsme velmi otevřená ekonomika a že zvyšováním úrokových sazeb proti celosvětové inflaci prostě bojovat nemůžou? Protože tím udělají vlastně jediné, nechají na společnost dopadnout další balvan, který musí táhnout. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb