Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Emisní povolenky do každé rodiny. Fízla do každé kapsy. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.09.2021
Emisní povolenky do každé rodiny. Fízla do každé kapsy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Hulí jako fabrika se brzy bude dát vyhodnotit i osobními emisními povolenkami

Vědecký magazín Nature, který lze chápat jako první mezi věrohodnými, přišel se studií proveditelnosti v zavedení osobních emisních povolenek pro každého dospělého jedince. Projekt takových osobních emisních povolenek, jak připomíná magazín Nature, je v hlavách těch nahoře již od roku 1990, ale zatím nebyl prostor pro jejich zavedení. Ten teď, podle magazínu Nature, pomalu přichází. Za uspíšením jeho příchodu stojí kupodivu akce s názvem covid, kterou už si tu bez mála dva roky užíváme.

Cílem celého projektu osobních emisních povolenek je snížení uhlíkové stopy člověka a lidstva celkově. Nejde přece, uvažuje magazín Nature, veškeré dopady se změnou klimatu házet jen na průmysl a dopravu. Každý jedinec se svou existencí prostě propíše do zvýšené produkce uhlíku. Což je, podle magazínu Nature, nutné zatnout. Emisní povolenky v průmyslu fungují na této bázi – každý stát má balíček emisních povolenek. Celkový objem skleníkových plynů, který mohou vyprodukovat jednotlivé členské státy EU, stanovuje Evropská komise. Ty předává jednotlivým státům, ty je přerozdělují firmám, přičemž firmy jsou povolenkami tlačeny k tomu, aby šetřily životní prostředí a jejich uhlíková stopa byla co nejnižší. Pokud potřebuje firma zvýšit produkci skleníkových plynů, musí si emisní povolenky nakoupit od firem, které cíleně svou uhlíkovou stopu snižují a povolenek mají přebytek.

Osobní emisní povolenky budou v obdobném systému převedeny na každého dospělého jedince, plánuje magazín Nature a experimentuje se s tím na různých politických úrovních. Což znamená, že každý obyvatel zapojené země by měl obdržet určitý počet osobních emisních povolenek, s kterými bude moci následně obchodovat. Ale které ho zároveň budou nutit k tomu, aby šetřil. Čím více bude zvyšovat svou uhlíkovou stopu, tím více si bude muset nakoupit povolenek. Čím menší uhlíkovou stopu zanechá, tím více vlastních povolenek bude moci prodat a vlastně vydělat. Systém popsaný magazínem Nature pracuje i se sociálním pozadím celé věci, kdy chudší populace bude zvýhodněna tím, že vlastně tolik nespotřebovává výhod civilizace, tedy bude, podle magazínu Nature, v přebytku a bude moci své povolenky přeprodávat bohatší části populace.

Jak se to bude měřit a počítat?

A tady jsme u jádra pudla. Systém osobních emisních povolenek se, jak píše Nature, řešil velkým výzkumem ve Velké Británii v roce 2008. Tam se postupně došlo ke zjištěním, že vše by v principu mohlo fungovat, ale stát na to stále není připraven technologicky. Při celostátním zavedení by z toho byl takový maglajs, že by se systém zhroutil. Doba se ovšem změnila, upozorňuje Nature.

Tou změnou jsou poslední dva roky s covidem. Tady si dovolím citovat: „Zejména během pandemie COVID-19 miliony lidí přijaly omezení z důvodu ochrany veřejného zdraví a formy individuální odpovědnosti a odpovědnosti, které byly před rokem nemyslitelné. Lidé mohou být připravenější přijmout sledování a omezení související s osobními emisními povolenkami, aby dosáhli bezpečnějšího klimatu a mnoha dalších výhod (například snížení znečištění ovzduší a zlepšení veřejného zdraví) spojených s řešením klimatické krize. Další poučení, které by bylo možné vyvodit, se týkají toho, že veřejnost v některých zemích přijímá dodatečný dohled a kontrolu výměnou za větší bezpečnost.“ V překladu - lidé jsou připraveni zbavit se dobrovolně svého soukromí a své svobody.

Dále se magazín Nature rozepisuje o tom, že velkou roli při akci covid hrály technologie a aplikace, které si lidé dobrovolně, v některých zemích i na přímý rozkaz, instalovali a jejichž cílem bylo sledovat veškerý jejich pohyb i kontakty. Lidé tak dali k dispozici sledování vlastního života v rámci covidové akce. K tomu, zdůrazňuje Nature, nahrává i fakt, že drtivá většina lidí používá takzvané chytré telefony, které již mají technologie pro takto podrobné sledování a vyhodnocování chování každého jednotlivce. Zároveň u toho se úroveň umělé inteligence stala natolik sofistikovanou, že dokáže podobný systém bez obtíží řídit. Nature upozornil na to, že mnohé algoritmy v covidových aplikacích byly navrženy a vyvinuty právě pro systém osobních emisních povolenek. Jen se při potřebě překlopily na zdravotní covid systém. Není to fascinující? Covid vše ozkoušel a teď se můžeme pustit do ostré čínské cesty. Pomůžeme tím životnímu prostředí? Možná, trochu, v rámci velikosti statistické chyby určitě. Nainstalujeme si tím do kapsy osobního fízla? Určitě, bez debat a natrvalo. Vítejte v celosvětové Číně.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb