Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milujte podnájmy, hledejte podnájmy… a pak se odstěhujte na ulici. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.09.2021
Milujte podnájmy, hledejte podnájmy… a pak se odstěhujte na ulici. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Novodobý dům s pečovatelskou službou... ovšem bez pečovatelské služby jako takové?

Charita České republiky udělala šetření, kde zkoumala stav bydlení v naší zemi. Kdo je ohrožen, kolik takových lidí je, proč jsou v bytové nouzi. Stav je, jako u mnoha věcí, na pováženou. Ohroženo ztrátou bydlení je až 400 000 lidí. Ohrožení ztrátou bydlení či nadměrné náklady na bydlení se pak týkají 9 až 12 % českých domácností. A ubytovny, dříve chápány jako služby pro například námezdní pracovníky, v tomto procesu začínají suplovat sociální službu, kterou by měl poskytovat stát, protože tržní využití lidí v bytové nouzi je nejen cynické, ale stejně ve výsledku dopadne na státní kasu, potažmo daňového poplatníka.

Zásadním problémem je, samozřejmě, zdražování bydlení. Z nejnovější studie vyplývá, že nejtvrdší dopady mají rostoucí ceny bydlení na seniory. Velká část z nich je nucena opouštět své dlouholeté pronajaté byty a spokojit se s ubytovnami. Ti méně šťastní ze seniorů pak prý dokonce končí na ulici. Ze zprávy o vyloučení z bydlení citoval i Český rozhlas Radiožurnál.

„Na ubytovny, do azylových domů, ale i na ulici se z pronajatých bytů dostává čím dál více českých seniorů. Ubytovny v Česku až z pětiny obývají senioři, vyplývá to z nové zprávy o vyloučení z bydlení. 20 tisíc seniorů podle této zprávy ohrožuje ztráta bydlení. Její autoři provedli šetření ve 150 ubytovnách a pracovali také s oficiálními daty ministerstev, obcí nebo třeba Českého statistického úřadu,“ uvedl Radiožurnál.

Ve vysílání promluvila i pražská důchodkyně, která musela kvůli rostoucím nájmům svůj byt opustit. „Platím si dvoulůžkový pokoj. Sociální zařízení mám společné jen s jedním člověkem, celkem je to dobrý. Platím 8 100 korun, takže mi to nějak vyjde,“ popisovala Radiožurnálu seniorka paní Adéla bydlení v jedné z velkých pražských ubytoven.

Prý si nestěžuje, přestože byla zvyklá na život v běžném bytě. „Měla jsem byt na Žižkově, ale tam se pak zvedaly nájmy u soukromníka, že už to nebylo možné. Moje dcera žije v cizině, tak u ní bydlet nemůžu,“ uvedla seniorka. Podle autorů zprávy se prý do podobně těžkých situací dostává v naší zemi čím dál víc seniorů a často jde o lidi, kteří předtím celý život bydleli v běžném bytě.

Ten cynismus doby z toho teče jako dehet. Ekonomicky nevyužitelný senior je bez zájmu odkopáván nejdříve z bytu, kde si svědomitě platil mnoho let nájemné, ale jakmile přešel bytový fond do rukou soukromníka, nebo jakmile zemřel partner seniora a došlo tak k razantnímu propadu příjmů, došlo k jedinému možnému konci – senior nevydělává dost na to, aby si zaplatil znásobený nájem, tak ať táhne. Role státu, který by měl slabé a potřebné chránit před nenažranou hubou kapitalismu? Chybí, absentýruje někde s cigárkem na rohu a kšeftuje s vakcínami. A tak se senior vydá na ubytovnu, do odkladiště, které začíná suplovat roli státu, kterou u něj předpokládáme, že ji bude svědomitě a rychle plnit, protože i proto si jej platíme horentními sumami při každém použití vlastních peněz. Neplní, štafíruje si při kšeftech s vakcínami a Čapími hnízdy. A tak, po produktivně prožitém životě, kdy člověk den co den odevzdával státu vlastní peníze na daních, s vírou, že ten hovadský stát se o něj, kdyby se něco stalo, nebo kdyby člověk po svědomité úvaze nezemřel tři dny po dosažení práva na starobní důchod, postará. Nepostará se.

Ale citujme ze zprávy Charity České republiky: „Již několik let patří Česko v rámci Evropy mezi země, kde je dostupnost nového bydlení nejhorší. Nový byt vyjde v tuzemsku v průměru na 11,4 průměrného ročního platu, zatímco v sousedním Německu to je 5 průměrných ročních platů Výrazně lépe je na tom například i Anglie, kde vyjde nový byt v průměru na 6 ročních platů. O mnoho lepší není situace ani v případě nájemního bydlení.“ Nejhorší dostupnost bydlení. K tomu platy z montovny, nájmy strašlivé, ceny bytů a domů v naprostém nepoměru k příjmům. Kde to, do kelu, žijeme? A pod zdivočelými cenami za bydlení a naprostého nezájmu státu jako pomocné ruky žijí nejen senioři, ale i rodiny s dětmi. Je nám to ukradené. Alespoň to tak vypadá.

V knize Konec stříbrného věku japonského spisovatele Jasutaka Cucui se z výdělků rozmrzelá společnost zbavuje seniorů tím, že nechá zákonem nařídit, aby se lidé po dosažení seniorského věku utkali v souboji na život a na smrt se svými vrstevníky. Vítězi, tomu jedinému, bude přidělen byt a možnost dalších několik let využívat blahosklonné štědrosti společnosti a jejích výhod. Není tohle přesně cesta, kterou se vydáváme? Zdražit, naprosto znepřístupnit, udělat z velké skupiny lidí potřebné a zoufalé, nenabídnout pomoc a pak, pak už stačí jen jeden zákon. Vždyť, všem se uleví, když seniory zahrneme hlínou. Mohli by nás u toho i pobavit tím, že by se sami navzájem a v přímém přenosu vystříleli. Světu se uleví.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace