Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přídavky na elektroměry. Hit dalšího volebního období. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.09.2021
Přídavky na elektroměry. Hit dalšího volebního období. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Elektroměr, propalujte co jen hrdlo ráčí, daňový poplatník to zaplatí

Česká vláda přišla s nadšeným plánem na rozhazování dalších peněz vybraných z kapes daňových poplatníků. Chudším domácnostem a firmám v republice se budou zčásti hradit složenky za elektřinu. Pronesl to ministr obchodu a průmyslu, zároveň ministr pro dopravu a také, aby toho nebylo málo, místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Vzniknou nové dávky, přídavky na elektroměry.

„Je to tím, že je tu zelené šílenství. Odstavují se uhelné elektrárny, někde i jádro. Obnovitelné zdroje jsou nestabilní. Toto je dost důležitý faktor růstu cen,“ pravil pro deník Právo ministr Havlíček. Čtenáře deníku však okamžitě ujistil, že hnutí ANO lidem i firmám pomůže. Firmám pomůže tím, že zaplatí část nákladů na získávání energie z obnovitelných zdrojů. Vláda na to vyčlení 27 miliard. Ministr Havlíček zapomněl ve svém výčtu pachatelů zmínit, že zásadní roli u růstu ceny za elektřinu nese zvedání ceny za emisní povolenky, která se za poslední rok zdvojnásobila a za jejíž zvýšení může politické rozhodnutí Evropské unie.

V případě domácností zatím vláda Andreje Babiše nemá připravený konkrétní nástroj, protože tam je to s podporou složitější. Kabinet hledá cestu, jak pro chudší rodiny zavést dávky na zaplacení účtů za energie. Zákon by mohl být připraven ještě během tohoto roku a platit by mohl od ledna roku příštího. Jak vysoká by tato pomoc mohla být, se prý teprve dopočítává. Ale předpokládat můžeme, že se částka bude pohybovat někde mezi naceněním černého svědomí z toho, že se vláda České republiky nebyla schopná ´zelenému šílenství´, jak kroky unie nazval náš dvojministr, politicky postavit a dát do spasitelského komplexu západní Evropy, tedy mnohem movitější části unie, trochu nádechu racionální politiky, a mezi tím, že europoslanci vládního ANO, které se teď vůči ´zelenému šílenství´ vymezuje, zvedli svorně své pacičky.

Ministr také zdůraznil, že by šlo o krátkodobou pomoc. Z dlouhodobého hlediska je třeba vybudovat stabilní zdroje energie, což není ani slunce, ani vítr, protože sluníčko pořád nesvítí a vítr nefouká bez ustání a tak máme, Hustone, problém, který musíme řešit tím, že lidem sebereme peníze, abychom jim peníze mohli dát, a tím se nejspíš dostáváme do té kýžené cirkulační ekonomiky, která nás všechny udělá chudými a závislými na státní pomoci. Dávky sice budou udílené pouze krátkodobě, do stabilizace energetického mixu v republice, jenže měrnou jednotkou krátkodobosti je v tomto případě slovo furt. Proč furt? Jednoduchá úvaha.

Ministr Havlíček stažení dávky z oběhu sociální pomoci státu těm chudším podminuje tím, že se stabilizuje energetika v republice (a ceny se tedy sníží a ustálí). Jenže kdy k tomu dojde? A za jakých podmínek? Když slunce neustále nesvítí a vítr neustále nefouká, musíme se spolehnout na jadernou energetiku. To by sice bylo skvělé, ale našim dvěma už značně použitým jaderným elektrárnám v nejbližší budoucnosti nehrozí, že se modernizují, nebo, nedej bože, že k nim přibudou dvě nebo tři nové jaderné elektrárny, protože naše vlády (v jakémkoliv složení a období) se nikdy neshodnou na tom, kdy, s kým, za kolik a někdy ani na tom, proč vůbec, by se nové jaderné elektrárny měly stavět. A když už jsme u toho, já bych situaci stabilizoval tím, že bych nejdřív dovolil normálním lidem mít dostatečný příjem, aby úchylné ceny za energie zvládli zaplatit sami, aby nemusela být část společnosti zase o trochu víc závislá na státu a jeho 'pomoci' ze situace, kterou tentýž stát sám se svým unijními partnery těmto lidem připravil.

Navíc je tu jasná politika unie, která je proti jaderné energetice značně předpojatá. Však v Německu příští rok vypnou poslední jadernou elektrárnu a vsadí všechno na obnovitelné zdroje (božínku, kdyby někdy vyštěkla nějaká sopka, zatáhne se nám nad Evropou nebe na několik let, co pak? (Ne)obnovitelně umrzneme?). Stabilizuje se tedy energetický mix České republiky? Nebo budeme muset pod nátlakem nové doby sáhnout k dovážení elektřiny ze zahraničí? A tam ta stabilita bude opravdu daná? Čím? Politickými sliby? Proč toto není hlavní téma letošních voleb? Vždyť je to doslova uhelné téma, které zásadně ovlivní další roky naší společnosti. Nezajímá mě, jestli patříme na Západ, nebo na Východ, mě zajímá, kam začíná mizet mlíkař. No nic, sejdeme se na úřadě, v ruce každý lejstro na přídavky na elektroměr. Kdo to zaplatí, to nechme na prozřetelnosti. A pro vykuky už je tu teď návod jak zbohatnout – propalujte té elektřiny co nejvíc, on to za vás daňový poplatník zacvaká.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb