Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hurá na sněmovnu s kolťáky za pasem! Pirát, zkrvavenou šerpu ždímaje, zděšen si tvář zakrývá. Fejeton Jiřího Macků

19.09.2021
Hurá na sněmovnu s kolťáky za pasem! Pirát, zkrvavenou šerpu ždímaje, zděšen si tvář zakrývá. Fejeton Jiřího Macků

Foto: Zuzana Koulová

Popisek: Robert Šlachta při představení nových hesel a vizuálu své volební kampaně

Předvolební boj vrcholí, odhalovat jeho skryté a leckdy podrazácké manýry je úkol jen pro zdatné investigativce a nějak je vysvětlit zase práce pro zasvěcené komentátory. Což je i dnešní případ. Vydejme se po jeho stopách a vkročme přímo vprostřed děje právě ve chvílích, když na veřejnost unikla zpráva o jednom z těchto bezohledných střetů. I když to v podstatě bude jenom takové déjà vu. (Upozornění: Jelikož děj se bude následně rychle dramaticky odvíjet, musí informace autor obohacovat aktualizacemi, vysvětlivkami a vsuvkami, což vždy učiní pomocí závorek.)

Už úvod do děje je přímo epický a vzrušující: „Štěchovická laguna když dřímá v zadumaném stínu Kordillér…“, ale současně, podle zadání, i úmyslně spolehlivě stranou zavádějící. Vše se ve skutečnosti neodehrává na vlnkách vltavského toku, leč poněkud stranou v lesnatém údolí u obce Nenačovice na Berounsku. To od nepaměti vábilo trampy, byť jedinou vodou je tam meandrující Loděnický potok. Kde však trampové, tam vždy živo: „Krčmářova chata křepčí rykem chlapské zábavy,“ zaznamenal kronikář, zvláště když navíc „Pirát zkrvavenou šerpu ždímá, šerif si láduje revolver“.

Nebezpečí čelí pistolníci rodinného šerifství

Co však hledá pirát na pouhém potoku, táže se právem touto informací místyfikovaný čtenář, protože takového Bartoše či Ferjenčíka, na brusu konečně prohánějícího nůžky za účelem konečného řešení osobního zušlechtění, by spíš hledal v příboji Sázavy - tam, kde leží Pikovická rýžoviště zlata. (Neplést se zlatem zabaveným po nájezdu party kovbojů na Uřad vlády s jeho hausfrau Nagyovou, kde piráti zcela výjimečně nesekundovali). Co se pak týká vzpomenutého šerifa, nad pořádkem v Nenačovicích bdí ostřílený a snad již do sytosti vystřílený místní starosta Sochr starší se svým pomocníkem, zastupitelem Sochrem mladším. A bude klid, jak přísahali.

„Když tu náhle co se děje, divný šelest houštím spěje. Plch, skunk, vše utíká po stráni od Medníka.“ Načež logicky: „Krčmář zhasne, kovbojové ztichnou, pirát zděšen (Myrka ještě víc) tvář si (šéfovými dredy) zakryje (a Michálek už ani ekonomicky nepípne), rudé squaw (v alternaci Richterová, Langšádlová, Pekarová, Adamová a spol.) se chvějí, a pak vzdychnou: „Blíží se k nám postrach prérie!“

A kdo to je? Toť právě klíčová otázka

Pokusme se nyní vyluštit nejen zakonspirovaný text, ale i odtajnit existenci této obavy budící persóny: „Mary, babička Mary (Šlachta, ten borec Šlachta), dva kolťáky za pasem, nad hlavou točí lasem. Žádné zuby, z jelenice sukně (nové kecky, po poliších bunda), ale zato tvrdé bicepsy. Mary má vždy slivovici v putně, Toma Mixe strčí do kapsy“ (Šlachta má vždy zatykače v brašně a Koudelku strčí do basy).

A potom k tomu konečně došlo: „Klika cvakla, v krčmě (zatím ne sněmovní) dveře letí a Mary (Robert) vchází do dveří. Pintu ginu, lumpové prokletí, bezzubou dásní zaláteří. Vypiju to jen vestoje, jdu do volebního boje. Zřím zas (už dlouho nebyl, je totiž až z Boskovic od Blanska, to je na kombajnu pěkná štrapác) město drahý, jedu volit do Prahy.“

Další děj už je díky odkonspirovanému textu (tak připomínajícímu podobný pozapomenutý pánů Voskovce a Wericha) všeobecně známý. Mužný Robert se sice cestou do volebního boje za kovboje (důkaz: selfie na kombajnu) dostal do matičky bez problémů, jenže tam mu „Nastal hrozný čas, neb každá strana hned tvrdila, že jí náleží babiččin hlas“ (ano, ten cenný Šlachtův povolební koaliční). A sice takto: „Malá stejně jako velká strana psala, že bude mít o hlas víc, že ta druhá strana je nahraná, oni že maj´ hlas z Nenačovic.“

A to je vše. Jak to dopadne? Čert ví, ale bude to pěkná řežba. Piráti už brousí nože a významně na protivníky pohlížejíce ždímají zkrvavené šerpy (pruh ozdobné látky, oděvní doplněk, též etnikum v himálajských oblastech), ale kolt (už ten náš, dříve americký) v rukou šerifů platí víc. Něco sice na základě názorů reprezentativního vzorku asi šedesáti respondentů z Prahy 2 tušíme, ale zatím nesmíme ani naznačovat. Soudruh soudce nejvyšší ústavní, na rozdíl od pana knížete, totiž nespí.

 

Jiří Macků

Vložil: Jiří Macků