Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ponorky, houfnice a hvězdné lodě. Ministerstvo obrany zase nakupuje. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.09.2021
Ponorky, houfnice a hvězdné lodě. Ministerstvo obrany zase nakupuje. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Válka, živnost pro pro několik málo vyvolených

Včerejší den byl plný překvapení. Prý zdraží pečivo. Až o 30 %. K tomu stoupne cena másla. Elektřina si také nebere servítky a bude v cenách trhat rekordy ve šplhu vysokém. Benzín zdraží na sichr, protože Němci chtějí zvednout cenu za litr o 18 korun. A určitě nenechají svou českou kolonii, aby si tu němečtí revoltující obyvatelstvo nakupovalo za hubičku. A do toho přišla informace, že se nakoupily samohybné houfnice z Francie. A že nás to stálo o 40 % z ceny víc, než kolik se plánovalo.

Za samohybné houfnice, prehistorický přežitek doby válečné, které mají malý dostřel a jsou praktickým cílem pro cvičný odstřel, dáme v době současného ekonomického rozkvětu 8,52 miliardy korun. To není málo. Na hračky pro jenerály tak každý z nás, včetně kojenců, nebinárních osob nebo zapřísáhlých pacifistů dá z daní 850 korun jednorázově. Ale nemusíme se nikterak škaredit. Slováci, početně o polovinu menší tým v té skrumáži členských států unie, nakoupí obrněnce za 7,5 miliardy korun. Tam už dá každý, včetně kojenců, na hračky pro jenerály 1500 korun. To je v době nynější prosperity výborná zpráva a investice do budoucnosti, díky které se budeme mít jistě radši a lépe.

Přičemž jde, když si tedy jenerálové potřebují hrát, nakoupit samohybné houfnice přímo od českého výrobce. Nemusí se chodit s tučným výpalným do koloniální Francie a dělat jim tam pomyšlení. Mohly se peníze alespoň, když už, ponechat v republice a zahýbat tak prosperitou naší firmy. Ale ne, jeneralita si potřebuje udělat očko u napoleonků ze západní Evropy. Však, jak jsem se dočetl o válečném běsnění v Mali, jednou za čas nás francouzští napoleonci pochválí za to, že to zvládáme dobře s hybridním válčením (u toho mě napadá, že jsme skutečně velmistři v podřezávání si větve pod vlastní zadnicí, a to je výstavní hybridní válčení).

A tak by mě zajímalo, milí čeští jenerálové. Proč teď? Proč o 40 % dražší? Proč z Francie? Něco jim dlužíme? Měli jsme nůž na krku? A když už se nakoupí, budou se používat na obranu českých hranic, případně vnějších hranic Evropské unie, nebo to budou zase hračky pro americká a francouzská válečná dobrodružství, která se nás ale vůbec netýkají? A jak to bude, to už asi není otázka na naši jeneralitu, jak to bude s tím zdražovaným pečivem? Víte o tom, že když se zdraží pečivo, benzín, elektřina, máslo…, tak lidé přestanou nakupovat, začnou škudlit a kupovat horší kvalitu, menší kvantitu, a tím se celá ta ekonomická paráda, které říkáme státní rozpočet, ocitne v nezáviděníhodné pozici permanentního žebráka? O to jde? Pane premiére Babiši, tohle je dobré řešení všeho toho bordelu, který se na nás řítí i z vaší vůle a z vašeho řízení země? Nákup samohybných houfnic, které jsou o 40 % dražší, než se předpokládalo?

Abychom se, prosím pěkně, nedopracovali k nějakému nemilému mrzení v ulicích, kde už si ekonomicky naprosto vyflusaní lidé přijdou stěžovat. Žluté vesty sice ukázaly svou sílu jen ve Francii. Ale to vůbec neznamená, že by nemohly nastoupit, alespoň jejich hlavní myšlenka – neokrádejte tak strašně obyčejné lidi – i v českých ulicích českých měst a pod režií české únavy z vás všech, kteří potřebujete při zdražujícím se chlebu nějaké hračky pro jenerály. Ono to může prasknout. Jsme národ mírný, klidný, dřevo se nám na zádech dá štípat. Ale jednou za čas se vztyčíme a dáme někomu do huby. Já jen jestli ten čas pomalu nepřichází. Nebo tu Evropu někdo chce v rozvalu a chaosu? Ono to tak pomalu začíná vypadat.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb