Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajné manévry zemanovců kolem nepohodlného Šloufa! Máme výpovědi svědků, kteří byli přímo u toho

15.09.2013
Tajné manévry zemanovců kolem nepohodlného Šloufa! Máme výpovědi svědků, kteří byli přímo u toho

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Šlouf

Pražská organizace vybrala jako svého volebního lídra Miroslava Šloufa, schválila ho do čela kandidátky na mimořádné konferenci v noci ze středy na čtvrtek. Vedení SPOZ ho však vyškrtlo a nahradilo ministrem dopravy Zdeňkem Žákem. „Předsednictvo jednoznačně v poměru 13 hlasů ku dvěma řeklo, že si přeje pana Žáka,” komentoval volbu místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.„Jste šašci," vzkázal jim Miroslav Šlouf.

Šlouf ČTK ještě před tiskovou konferencí řekl, že se ke svému vyškrtnutí v současné době vyjadřovat nechce. „Samozřejmě, že se nějaký plán rodí," poznamenal s tím, že jej v současné době nechce konkretizovat, protože vyzrazený plán je k ničemu. „Jsou to šaškové," řekl na adresu předsednictva, které ho na čtvrtečním jednání vyškrtlo.

Podle Mynáře byla nominace Šloufa vtip

Jeden z lídrů krajských kandidátek zemanovců do předčasných voleb a prezidentův kancléř v jedné osobě Vratislav Mynář v pátek zlehčil nominaci lobbisty Miroslava Šloufa coby volebního lídra SPOZ v Praze. Počínání pražské stranické buňky označil po dlouhých hodinách mlčení ze strany pražské i republikové SPOZ takřka za vtip.

Jenže Šlouf žádný úsměv na tváři neměl. Rozhodně ne takový, jaký ho zdobil ještě ve čtvrtek, když ho jeho mateřská stranická buňka v Praze prezentovala právě jako svého lídra do předčasných voleb. „Byl jsem demokraticky zvolen,“ prohlásil pouze na řadu dotazů, zda se domnívá, že byla volba jeho osoby rozumná a strategicky výhodná.

Netrvalo ale dlouho a vše bylo jinak. Republikové vedení SPOZ pravděpodobně zareagovalo na vlnu negativních ohlasů z politické scény i od veřejnosti. Šloufa pak v noci na pátek téměř potají vyškrtlo a nahradilo méně kontroverzním ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem velmi blízkým spolupracovníkem Miloše Zemana.

Potvrzeno to bylo až v pátek po poledni s oficiálním zdůvodněním: pražská organizace nominovala Šloufa do čela kandidátky proto, že v době svého zasedání (v noci ze středy na čtvrtek pozn. red.) neměla písemný souhlas Žáka, aby mohla zapsat na kandidátku jeho jméno.

Zeman vyjádřil spokojenost

Mynář uvedl, že se o navržené kandidáty „zajímal jeho nadřízený prezident Miloš Zeman.“ Připomněl, že hlava státu je čestným předsedou SPOZ. Zopakoval také, že do kampaně  Zeman podle svých slov zasahovat nechce.  „Já jsem ho ve čtvrtek telefonicky seznámil, jak v kterém kraji bylo odsouhlaseno lídrovství. Vyjádřil spokojenost s tím, více jsme se o tom nebavili,“ uvedl Mynář.

Mynář se prý žádné „odvety“ ze strany Šloufa neobává. Pokud má někdo pocit, že mu bylo ukřivděno, měl by se obrátit na soud, ale předsednictvo rozhodlo v souladu se stanovami, podotkl lídr kandidátky ve Zlínském kraji Mynář.

Šloufovi žáci a jejich zrada

Lobbistu Miroslava Šloufa vyškrtli z pražské kandidátky Strany práv občanů Zemanovci místopředseda partaje, poradce prezidenta a ředitel Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý a hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle deníku MF DNES se tak Šloufovi žáci stali nyní jeho katy a drží moc v zemi ve svých rukou.

Martin Nejedlý jako by nahradil Miroslava Šloufa, dnes místo něj všude doprovází prezidenta Miloše Zemana poté, co se Zeman od Šloufa odstřihl. Podnikatel Nejedlý byl Šloufův žák. O svém učiteli, který mu otevíral cestu k velkým obchodům a  seznámil jej s důležitými lidmi, mluvil podle MF Dnes uctivě jako o panu inženýrovi a oceňoval jeho schopnosti.

Přes Šloufa se Nejedlý seznámil také se současným prezidentem, když společně dolaďovali Zemanův návrat do politiky a založili také stranu SPOZ. „Největšími sponzory strany jsme já a Martin," řekl tehdy Šlouf. Zkrátka bez Šloufa by Nejedlý nebyl tam, kde dnes je.

Něco se ale od té doby změnilo. Šlouf dnes už není ani Zemanův blízký přítel, ani jeho šéfporadce a nehraje ani žádnou důležitou roli v SPOZ. Nahradil ho jeho žák Martin Nejedlý. Vrcholem pak podle deníku bylo, když s Mynářem nechali Šloufa vyškrtnout z čela pražské kandidátky. „To je práce Martina Nejedlého. Pěkně jsem si ho vychoval," posteskl si lobbista.

Důležitý muž Nejedlý

Ačkoli sám Nejedlý se prý označuje za bezvýznamného chlapce z Kunovic, opak je pravdou. Jako Zemanův poradce je mu dnes ze všech lidí nejblíže. „Pan prezident si mě vybral jako svého osobního poradce. To znamená, že s ním konzultuji všechny záležitosti, které má pan prezident potřebu probrat. Zdůrazňuji, že agendu si určuje on sám. S panem prezidentem se vídám téměř denně," uvedl pro MF Dnes Nejedlý.

Na Hradě vytvořil Nejedlý tandem s kancléřem Vratislavem Mynářem, opět člověkem, kterého k Zemanovi přivedl Šlouf. Ale podnikatel má v této dvojici navrch. O tom svědčí i to, že do důležitých funkcí prezident dosadil lidi, které Nejedlý navrhl. Doporučil například současného ředitele zahraničního odboru Hynka Kmoníčka.

A důležité slovo má Nejedlý i coby místopředseda v SPOZ. Dokládá to čtvrteční rošáda na kandidátkách do sněmovny. Příkladem může být místopředsedkyně Dita Portová, která se Šloufa zastala a byla z čela odsunuta na prakticky nevolitelné místo plzeňské kandidátky. „Na přání Nejedlého byl odsouhlasen jiný lídr. Člověk, kterého nikdo nezná, není členem SPOZ. Dost mě to udivilo a přijde mi to neslušné vůči našim členům," řekla Portová.

Podle zdroje ze SPOZ se chování Nejedlého změnilo k horšímu, je prý opojen mocí. Nejedlý to ale odmítá. Všechno prý vždy dělal ve prospěch strany. Že pro ostrá slova nechodí daleko, pokud není po jeho, vyčítají Nejedlému ale i kolegové z byznysu.

Mocenské vztahy

A aby toho nebylo málo, Nejedlý je také silným zákulisním hráčem. Kromě SPOZ má vazby také na ODS. Za vše mohou mluvit jeho setkání. Sešel se například s kontroverzním politikem ODS Tomášem Hrdličkou nebo nedávno s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, stínovým ministrem vnitra Jeronýmem Tejcem a někdejším volebním manažerem sociální demokracie Jaroslavem Tvrdíkem. Za přítele označuje také lobbistu Marka Dalíka, který je obviněný v kauze nákupu pandurů. Vratislav Mynář a Martin Nejedlý teď drží moc v zemi, uzavírá MF Dnes.

Svědectví Františka Ringo Čecha

Hudebník, moderátor a příznivec prezidenta Zemana František Ringo Čech potvrdil Parlamentním listům.cz, že ho tento týden Miroslav Šlouf oslovil s nabídkou lídrovat kandidátku SPOZ v Praze. „Ringo" dále uvedl, že třebaže kritizuje Zemana za to, jak se postavil ke Šloufovi, i nadále prezidenta plně podporuje a nechápe, proč je hlava státu stále terčem nadávek a urážek.

Kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf prozradil MF Dnes nejen to, jak to bylo s jeho kandidaturou v čele pražské kandidátky Strany práv občanů – zemanovci, ale i to, že měl původně v čele pražských zemanovců stát František Ringo Čech.

„A pak přišli delegáti za mnou, že chtějí, abych kandidoval. Přiměřenou dobu jsem se bránil, až se delegáti naštvali a málem jsem byl inzultován," prozradil deníku se smíchem Šlouf. Na nabídku nakonec kývl. „Přemýšleli jsme ještě o jednom kandidátovi (František Ringo Čech), který však nabídku nepřijal,“ dodal k tomu Šlouf.

Na to exposlanec a hudebník F. R. Čech souhlasně pokyvuje hlavou. „Mirek Šlouf v té Mladé frontě říkal pravdu. Ten den odpoledne za mnou skutečně byl vyslanec pražské party – ale tomu já jsem s díky poděkoval. No a Mirek Šlouf mi potom volal a znovu mne přemlouval ke kandidatuře a já jsem mu znovu zopakoval, že zatím ne, že zatím nenadešel můj čas. To jsem ale ještě nevěděl, že bude kandidovat on sám,“ řekl Čech ParlamentnímListům.cz.

Byl to on, kdo přišel a chtěl dostat Zemana na Hrad!

„Víte, on má podobnou pověst jako ti Dalíkové, ale odsouzený nikdy nebyl. Dokonce se nedostal ani do styku s orgány činnými v trestním řízení. Ale zemanovci, ta strana, to je jeho dítě. Já si pamatuju, jak přišel za mnou před více jak rokem, svítily mu oči nadšením a říká: ´Ringo, chci udělat Miloše prezidentem.` Já jsem mu na to říkal: ´Mirku, ty ses zbláznil. Poslanci se nikdy nevzdají možnosti rozhodovat o takové věci, jakou je prezident.` Od té doby to považuji za politický zázrak,“ uvedl na konto Šloufa pro Parlamentní listy.cz F. R. Čech. „Když kandiduje znovu Bém a mává praporem poctivosti a pokroku, tak to je, panebože, přece horší než Šlouf!“ zvolal krátce poté na jeho obranu. Ale prý se trochu diví tomu, že Miloš Zeman takového člověka, jako je Šlouf, doslova „odstřihnul“ od Hradu.

Miloš Šloufovi vděčí za hodně

„Všichni ti Dalíkové a Šloufové jsou šikovní lidé, kteří umějí svoje postavení využít, ne zneužít, to je rozdíl. Miloš ale o ničem takovém snad ani nevěděl, on je poctivý politik. Mně třeba Miloš vyčítal, když mi moje dcera dělala asistentku v Parlamentu. Dělal mi zle, říkal, že to je rodinný podnik. Ale já jsem mu na to odpovídal tak, že přece nebudu před nějakým cizím bambulou schovávat klíče od trezoru a mluvit někde v rohu, když bychom se pak s takovým cizím asistentem pohádali, tak on by toho hned zneužil, pomluvil by mne a prodal Blesku," vyzdvihuje Čech důležitost diskrétnosti a důvěry v nejbližší okolí.

Zeman však tuto důležitost prý necítí a tudíž mu nečinilo problém Šloufa zavrhnout. „Lidská stránka věci je ta, že já bych to kolem Šloufa udělal jinak než Miloš, víc lidsky. To znamená, že bych ho odstavil od politického vlivu, ale jako přítele bych si ho nechal. Protože mu Miloš vděčí za moc,“ dodává exposlanec a hudebník.

Ošil se ale nad dotazem, zda jeho slova lze proto chápat tak, že si o Šloufovi nemyslí nic špatného. „Vím jen to, že ve vězení není a ani usvědčený nikdy nebyl z ničeho. Ono se povídá takových věcí o každém člověku... Ale já mám se Šloufem jen dobrou zkušenost,“ podotkl.

Kydají na něj špínu hlava nehlava

„Pro mne je tragické zjištění, že Miloš Zeman dosud neudělal nic špatně, přepíná svoje síly, ohrožuje svoje zdraví, je naprosto upřímný...  A přitom nadávky a urážky na něj jenom prší. Já tomu nerozumím. Jsme podivný národ! Češi jsou strašní. Já dnes nepochybuji ani o tom, jak se zamotal u těch klenotů, že nebyl nijak opilý. Viděl jsem jej totiž potom ve Vladislavském sále. On totiž velmi těžce chodí a poznáte krok opilce a poznáte člověka, který má potíže s rovnováhou a s nohou,“ uvedl Čech k dotazu ohledně působení Zemana na Hradě.

„Co já vím všechno na Klause! Vždyť jsem byl s ním v Parlamentu a tak vím, co modří ptáci dělali a když byl prezident, tak jsem ho také přijal. Radost jsem ale z toho neměl. Teď jsem si ovšem na Miloše přečetl něco tak urážlivého od jednoho doktora z liberecké nemocnice – je to nějaký psycholog, nebo parapsycholog – a on na něj nakydal takový výtrysk nenávisti, že mi je z toho špatně. Řezat Čechy hlava, nehlava,“ zdůraznil dále Čech.

Češi nezávidí snad jen vozíčkáři, co vyhořel

„Češi závidí všem všechno. Jejich lidská kvalita je tak strašná! Češi snesou jenom vozíčkáře, který je sirotek, vyhořel a nemá vůbec nic. Tomu se závist Čechů vyhne, tedy pokud nemá nějaký pěkný vozík. I ten by mu totiž mohl někdo ukrást,“ dodal F. R. Čech na obranu hlavy státu.

Co prozradil sám Miroslav Šlouf?

Proti mně byla málokdy vedena přátelská kampaň, říká v rozhovoru pro První  zprávy.cz Miroslav Šlouf. A přibližuje své vztahy s Milošem Zemanem.

Miroslav Šlouf se v rozhovoru nejdříve zasmál, neboť mu jeho přátelé sdělili, že svoji kandidaturou málem „způsobil revoluci“. Na dotaz, jak se tedy stalo, že se rozhodl kandidovat, vysvětlil, že nejdříve vedení strany tvrdilo, že přivedou na konferenci kandidáta na lídra pražské kandidátky. „Následně měl být ještě jeden kandidát. Ale ani jeden z nich na konferenci nepřišel, ani nic nenapsal. V ten moment to začalo být dramatické, protože jeden kolega z vedení prohlásil – tak si počkejte do pátku a my vám někoho vybereme. Tak to se delegáti naštvali a začali se srocovat okolo mne s tím, že budu lídrem. Nejdříve jsem jim řekl, dejte mi pokoj, já žádným lídrem nechci být. Nakonec mne ukecali a v tajných volbách v jedenáct v noci jsem byl zvolen lídrem pražské kandidátky SPOZ,“ poodhalil svoji kandidaturu Šlouf.

„Nu, proti mně byla málokdy vedena přátelská kampaň,“ poznamenal poté. „Všechno to vzniklo v momentě, když jsem začal pracovat s Milošem Zemanem,“ míní. Podle něj bylo pochopeno, že jeho schopnosti a znalosti v koordinaci se jeho organizačními schopnostmi mohou dovést Zemana poměrně daleko. Proto se stal předmětem mediálních útoků.

Čtvrté mocenské centrum

Zavzpomínal na padělek směnky, na níž měl namalovat 30 milionů korun a další ataky označil za legrační a některé za méně legrační. „Když vezmu, co je mi vyčítáno – kmotr Mrázek a odposlechy – tak když jsem o tom přečetl knihu, tak tam není nic, čeho bych se měl meritorně obávat,“ prohlásil. Navíc, podle něj, k tomu přispěl tehdejší redaktor MfD Jaroslav Kmenta, který s ním uskutečnil několik rozhovorů v jeho kanceláři ve středu Prahy. „Dělal rozhovory i s lidmi, kteří do mé kanceláře chodili. A zhruba po dvou měsících napsal rozhovor a k tomu sloupek. A v tom komentáři bylo mimo jiné uvedeno: tak jsem chodil do jeho kanceláře v centru města a viděl jsem tam bývalé ministry, současné ministry, viděl jsem tam obchodníky, umělce, sportovce a dospěl jsem k názoru, že vedle k Hradu, Parlamentu a vlády je čtvrté mocenské centrum v Praze ve Školské ulici,“ smál se Šlouf.

Sprosté slovo z lobbismu udělal Havel

Na poznámku, co říká označení lobbista, odpověděl už vážněji. „Měl jsem určitou přednost ve schopnosti lidi spojovat a problémy řešit. To se v jistém okamžiku začalo odborně označovat slovem lobbing. Sprosté slovo z tohoto termínu udělal pan prezident Havel a dodnes jsem nepochopil proč,“ řekl Šlouf. V rozhovoru začal tento termín obhajovat. Uvedl, že hodně cestoval do zahraničí a hovořil i s tamními lobbisty včetně těmi s Bruselu u Evropské unie. Například se seznámil s jedním lobbistou francouzské vlády, když se v EU řešila otázka dotací zemědělství. „A jak víme, Francouzi uspěli,“ poznamenal s tím, že následně četl knihu o tom, že jen při Bruselu je na plný úvazek 5.000 lobbistů, další lobbisty jako právníky, a odboráře ani nepočítaje. A to nemluvě o tom, že tisíce jsou jich v každé evropské metropoli.

Miroslav Šlouf je rovněž spojován s firmou Lukoil. K tomu uvedl, že před nějakou dobu spolupracoval s bývalým ministrem Václavem Valešem, který působil i koncem 60. let ministrem pro chemický průmysl a po listopadu místopředsedou vlády jak za Mariána Čalfy, tak za Václava Klause. „Když se prodával Unipetrol, tak mi radil, aby se nešlo jinou cestou, než najít velkého strategického partnera,“ uvedl Šlouf. Bez toho se firma prodá později pod cenou, protože je ve střední Evropě příliš velká konkurence tvrdil, Valeš. „Když tedy byla příležitost přivést Lukoil do Evropy, tak jsem tomu pomohl. Tehdy jsme to s Topolánkem vyjednali,“ doplnil s tím, že se přesněji jedná o americko-ruskou společnost. „Nyní nejsem vůbec s Lukoilem ve spojení,“ zdůraznil.

Čekal jsem, že Zeman na Hradě projeví zájem o spolupráci

V rozhovoru pro První zprávy.cz se rovněž vrátil ke svému odchodu z týmu Miloše Zemana, kde byl poradcem budoucího prezidenta a těsně před volbou hlavy státu z Hradu odešel. Podle Zemana nuceně. „Uvedu nepřímé srovnání. Když vás bude chtít někdo pošpinit u šéfredaktora, tak za ním bude chodit a bude vás pomlouvat. A to tak dlouho, až se šéf naštve a vyhodí jeho nebo vás,“ konstatoval. Zdůraznil, že opustil aktivně volební kampaň Miloše Zemana v době, kdy „začalo jít do tuha“. „ A opustil jsem ji proto, aby se nepsalo o Šloufovi, ale aby se psalo o Zemanovi,“ řekl.

Na dotaz, proč opustil i vedení pražské organizace SPOZ, odpověděl: „Opustil jsem vedení pražské SPOZ a tudíž i členství v předsednictvu strany, protože jsem chtěl mít volné ruce a předpokládal jsem, že až se dostane Zeman na Hrad, tak projeví nějaké přání nebo náznak, že chce se mnou spolupracovat. Nechtěl jsem být vázán žádnou politickou pozicí. Což se ovšem nestalo a stalo se, co se stalo,“ dodal.

Jiří Kouda, První zprávy.cz, Olga Böhmová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová