Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Být proti potratům je ideologický zločin. Na jaký Západ že se to právě teď chceme dostat, milé nebinární osoby z ODS? Komentář Štěpána Chába

komentář 09.09.2021
Být proti potratům je ideologický zločin. Na jaký Západ že se to právě teď chceme dostat, milé nebinární osoby z ODS? Komentář Štěpána Chába

Foto: ODS

Popisek: Petr Fiala, kormidelník ODS i koalice SPOLU

V USA zase vybuchla milá přemíra korektnosti, která si zahrává s odstraněním příčetnosti celé tamní společnosti. Texas zavedl drakonické podmínky pro legální potraty. Stanovil limit šesti týdnů těhotenství jako krajní termín, kdy lze podstoupit potrat. Za tímto termínem už s bude jednat o zločin a matka i zdravotník, který potrat provede, budou potrestáni. Tamní Nejvyšší soud zákon nezrušil. Věc je stále ve víru bojů a výsledek vidět zatím není. Ovšem už se kvůli němu odstřelují lidé za projevení jejich názoru.

První, kterého se odstřel korektností a masovou nenávistí dotkl, je John Gibson, ředitel společnosti Tripwire Interactive, která vyvíjí počítačové hry. „Jsem hrdý na verdikt Nejvyššího soudu, který potvrdil texaský zákon zakazující interrupci dětí, kterým již tepe srdce. Coby vývojář se k politice často nevyjadřuji, ale kvůli tolika hlasům znějících z druhé strany barikády cítím potřebu vystoupit jako vývojář podporující život,“ napsal Gibson na Twitter.

A strhla se lavina pobouření. Od společnosti Tripwire Interactive začali dávat ruce pryč křiklouni na sociálních sítích, ale i externí spolupracovníci společnosti. Ředitel společnosti John Gibson byl následně společností Tripwire Interactive ze svého místa vypeskován a dnes už se může vesele hlásit na úřadu práce. Je přece naprosto přes čáru nesouhlasit s potraty. Vyhozen za názor, navíc nikterak pobuřující a společensky ohrožující. Prostě jen vyjádřil názor, který nevyznávají křiklouni na sociálních sítích. Zajímavé.

A John Gibson není jediný, který byl společnosti potracen kvůli svému postoji k potratům. Stejný osud, i když s trochu vtipnou dohrou, dohnal i Joshe Dennyho. Denny před lety moderoval kuchařský pořad u společnosti Food Network. S prací sekl před třemi a půl roky a vydal se na dráhu stand-up komika. Ovšem po jeho tweetu, kde se postavil za obhájce tvrdého protipotratového zákona, se na něj sesula lavina opovržení. A tisíce lidí psalo společnosti Food Network, aby s Dennym rozvázala pracovní poměr. Jenže, jak někoho vyhodit, když u vás už tři a půl roku nepracuje? Hustone, máme sakra problém. A tak, aby společnost Food Network uspokojila rozlícený dav sociálních sítí, který volal po krvi, přislíbila, že alespoň vymaže z archivu všechny pořady, které Denny moderoval. Vymazán za názor. Nikterak pobuřující ani společensky nebezpečný. Prostě jen názor. Zajímavé.

Co je na tom tak zajímavého? Právě na takový Západ my směřujeme, přinejmenším slovy předsedy ODS Petra Fialy a jeho koalice SPOLU, která vehementně a bez výhrad (jak příznačné) tvrdí, že patříme na Západ a že koalice SPOLU zaručí, že na tom Západě skončíme. Ale na jakém Západě? Na Západě názorových čistek, kde začíná být společnost tak slabá, že neunese diskusi a vyslovení jiného názoru a jiný názor má tendence trestat? Na Západě, kde je společnost tak slabá, že fanatickému volání davu začínají podléhat vlády i soukromé společnosti? A kde se lidé s jinými názory začínají bát a svůj názor skrývají za hradbu povinného mlčení? V rámci ochrany vlastního žití, kariéry i rodiny.

Je fascinující, že podobnost s islámistickými fanatiky, jejichž zákoník právo ulice toleruje a často se jím i řídí, už není čistě náhodná, ale zcela očividná. Fanatismus jako fanatismus. Ten vždycky vede k nesvobodě. Fanatismus je přitom běžnou součástí společnosti, ale není přirozené a je nebezpečné, když se fanatismu začne přizpůsobovat jak stát, tak i chápání pravidel společnosti jako takové. To vede do pekla. Jak to, že ODS, která ideologicky vždy patřila pod politický směr Margaret Thatcherové, nevidí a nereflektuje to, že Západ už je někde ale úplně jinde? Jak to, že nekřičí – patříme na Západ, ale na ten, který samotný Západ před dvaceti lety odhodil a nahradil ho nastupujícím bláznovstvím, a právě ten odhozený Západ, ten začneme zastávat? Proč to nedělá? Protože je to Západ orbánovský. A ten je přece fujky. Troufám si tvrdit, že fujky začíná být ten současný Západ, ke kterému chce koalice SPOLU Českou republiku překormidlovat.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb