Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Paní ministryně Maláčová, zachraňte člověka. Tady jednoho máte. Můžete mu pomoci hned. Pomůžete? Komentář Štěpána Chába

komentář 07.09.2021
Paní ministryně Maláčová, zachraňte člověka. Tady jednoho máte. Můžete mu pomoci hned. Pomůžete? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Jana Maláčová

Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Covid nám naplnil nemocnice, následně i náměstí. O všem víme, všechno registrujeme. Ale co takhle se podívat na zoubek vládním opatřením na záchranu podnikatelů. Konkrétně na program Antivirus. Na e-mail mi přišel dopis od účetního, který si celým tím kolotočem kompenzací prošel, protože o ně žádal pro firmy, jímž dělal účetnictví. Kolik ho taková práce stála? Nevyšel z boje s čistým štítem, ale s dluhem 330 tisíc. Kradl? Tuneloval? Snažil se nějak očůrat systém? Ale vůbec ne. Nikoho o nic nepřipravil, přesto dluží.

Koukněme na to. U zmíněného účetního (jeho identitu redakce zná, ale s ohledem na jeho živnost ji nebude zmiňovat) došlo k drobnému lidskému selhání. Lednové vyúčtování nutné k uznání v programu Antivirus, poslal o několik dní později. Otevřel datovou schránku, všechny potřebné dokumenty pro Úřad práce (ÚP) do ní nahrál a místo tlačítka odeslat stisknul tlačítko odhlásit. Stane se. Dokumenty nebyly odeslané. Na což přišel o několik dní později a okamžitě chybu napravil. Jsme lidé. Stane se.

ÚP účetnímu ovšem nezaslal vyrozumění o tom, že u jeho klienta došlo ke změně a tak účetní žil v přesvědčení, že je vše v pořádku. V tu dobu úřady reagovaly pomalu, protože byly zavalené novou agendou. Stejně jako účetní, kteří se museli během několika málo dní naučit naprosto nové postupy. Mezi novými postupy bylo i to, že dokumenty se musí zaslat úřadu do konce následujícího měsíce (v IV. článku, bod 7, Manuálu programu Antivirus).

Co je základem programu Antivirus? To je naprosto zásadní informace. Stát si zažádá u podnikatele o jakýsi druh půjčky, jejímž základem je – nevyhodíš zaměstnance, zaplatíš za něj odvody na sociálním i zdravotním pojištění, daně ze mzdy, my ti pak peníze vykompenzujeme tím, že ti je zašleme zpátky. Díky tomu mohli podnikatelé držet své zaměstnance v práci, i když jim stát zavřel provozovny. V opačném případě by zaměstnanci letěli na dlažbu. Pro podnikatele tak nevznikaly žádné výhody. Jen práce navíc pro účetní, kteří museli během několika málo dnů zvládnout masivní novou agendu sepsanou tradičním byrokratickým ptydepe.

Co se stalo v případu našeho účetního? Jen to krátké zpoždění. Podnikatel, jehož účetnictví spravoval, všechny povinné odvody zaslal a zaplatil, stát tedy nebyl okraden ani o haléř. Dostal vše. První měsíc hlásil podnikatel, že mu kompenzace nepřišly. Což účetní obratem řešil právě odesláním zapomenutých dokumentů. Očekával, že příslušný úřad se k tomu vyjádří. Ten ovšem zarytě mlčel a promlčel se až do druhého měsíce, kdy účetní nemohl kvůli mlčení úřadu zpracovat další vyúčtování podnikatele, ten tudíž přišel o další měsíc kompenzací. Telefonické hovory na ÚP vedly k jedinému – úředníci na druhé straně drátu tvrdili, že oznámení o ukončení kompenzací programu Antivirus zaslali. Což neudělali. Účetnímu v datové schránce neblikala nepřečtená zpráva z ÚP. Ta se dostavila právě až po telefonátu účetního.

Jenže s křížkem po funuse. Účetní měl na hrbu 330 tisíc korun dluhu. Peníze po něm chtěl zhrzený podnikatel. Polovinu účetní již z vlastních úspor splatil, byv si vědom svého pochybení. Ovšem s důraznými poznámkami přinejmenším o naprosté zhovadilosti nastaveného systému. Zbytek dluhu bude splácet další dva roky, protože žije se svou invalidní družkou a se svými dvaašedesáti roky na hrbu neočekává zářnou kariéru v korporátu. Prostě kopnutí do citlivých míst v citlivém období. Navíc vše úplně zbytečně tvrdě.

Dovolím si poukázat na tu zbytečnou tvrdost. Ano, účetní v tom fofru neustálých změn programu Antivirus (v inkriminovaném období se podmínky měnily hned dvakrát během necelých dvou měsíců) udělal jednu drobnou chybu. Měl by za ni mít nějaký drobný postih, aby se poučil. Dva tisíce správní pokuta? Proč ne. Jenže na hrbu mu přistálo zaplacení dluhu 330 tisíc (paradoxně se na tomto případu obohatil pouze stát, a to nelidským přístupem). Ovšem pozor, selhání došlo i ze strany úředníků ÚP. Oni neinformovali, nekomunikovali a pouze mlžili, že oznámení zaslali, ač jej nezaslali. Tím vznikl prostor pro neuznání kompenzací za další měsíc, ač podnikatel všechny odvody opět zaplatil a nikomu tak nevznikla škoda, nikdo nic neukradl, nevytuneloval.

Ale tvrdost zákona (jehož neznalost neomlouvá, jak sám pokorně uznal účetní) je absurdní. Naprosto absurdní. Jeden účetní je povinen vinou jednoho malého pochybení splácet dluh, který by se dal vyřešit jedním škrtnutím pera úředníka na příslušném úřadu. On se s ním bude štvát roky, jeho život bude roky pod bičem nesmyslného splácení nesmyslného dluhu. Podnikatel odvody zaplatil, stát je obdržel, vše je čisté jako lilie. Nikdo se nikde a na ničem neobohatil. Ale slepota a nelidský rozměr byrokratického stroje bez uzardění sežvýká člověka za to, že udělal malou chybu.

V principu je to celé špatně. Program Antivirus byl určen na pomoc zaměstnancům. A jelikož bylo všechno zmatečné (bože, copak si nepamatujeme ten chaos, který nám tu vinou covidu vzniknul a který se nutně musel přelévat na všechny, kteří v tom chaosu a s tím chaosem museli pracovat, tedy včetně účetních a i úředníků?), muselo nutně dojít k nějakým lidských chybám. Nejsme stroje. To, že musí jeden účetní, tedy fyzická osoba, zaplatit ze svého dvouměsíční kompenzace celému podniku, to je dle mého pohledu neskutečně drakonický trest. Arogantní a zpupný.

Milá paní ministryně Maláčová, úřady práce jsou ve vaší gesci, jste sociálně cítící, vidíte, alespoň podle svých veřejných prohlášení, lidský rozměr u mnoha problémů. Nahlédněte i na tento problém přes své sociální cítění. Přece není normální, abychom za chaos, který vinou covidových restrikcí ve společnosti vzniknul, trestali jednotlivé lidi, protože do toho chaosu vložili jednu svou malou, ale pro ně tragickou chybu. Vždyť je to tak nesmyslně kruté. Dejte tomu člověku správní pokutu za pochybení, dopustil se ho a ví o něm (přičemž špačkuje na úředníky, kteří se dopustili mnoha dalších návazných chyb, vinou kterých nebohý účetní přišel o kalhoty, a špačkuje naprosto oprávněně a velmi, velmi nešťastně už jen proto, že on za svou chybu krutě pyká, ale úředníci, kteří se dopustili návazných chyb, čekají předvánoční prémie a potestání u nich není na programu dne). Je ve vaší moci udělat v tom pořádek. A pokud to ve vaší moci je, je to vlastně vaší povinností. Kontakt na příslušného účetního redakce ministryni Maláčové ráda a ochotně předá. Jeho současné potrestání naplňuje sice literu zákona, ale je zcela mimo lidské chápání. Tím, jak je nelidské. Nikdo nikoho neokradl, přesto je tu jeden potrestaný. Nesmíme budovat svou společnost na principu – stát člověku vlkem. Nesmíme, protože pak budeme společnost bez důvěry. A to by byla tragická chyba.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb