Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

FOTO Dalajláma je v Praze! Jeho přednášku vyslechly stovky lidí. S kým se tu setká?

14.09.2013
FOTO Dalajláma je v Praze! Jeho přednášku vyslechly stovky lidí. S kým se tu setká?

Autor: archiv

Popisek: Jeho Svatosti dalajlama

Do Prahy přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na letišti dalajlámu přivítal pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 a jeho stranický šéf, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Česku se dalajláma zdrží čtyři dny, během nichž se zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000.

V České republice byl dalajláma už několikrát, vůbec poprvé začátkem roku 1990 na pozvání Václava Havla.

„Mír není jen tehdy, když se zrovna neválčí. Skutečný mír znamená víc, musí ho vytvářet lidé bez záště a zloby, lidé opravdu mírumilovní. Proto je tak těžké ho na tomto světě dosáhnout,“ řekl dalajláma při své úplně první návštěvě České republiky. 

Dalajláma vzpomínal na Havla

Stovky lidí zavítaly na dnešní přednášku tibetského duchovní vůdce dalajlamy do pražské Tipsport areny. Osobní přítel bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla si návštěvníky získal svou vřelostí a humorem. Na zesnulého Havla také v úvodu svého vystoupení několikrát zavzpomínal. Při přednášce věnované laskavosti a vzájemné úctě pak vyzdvihl roli kvalitních mezilidských vztahů.

Dalajlamův příchod na pódium sportovní haly doprovázel několikaminutový potlesk vstoje. Tibetský duchovní vůdce hovořil anglicky. Dlouhé úseky řeči přerušoval, aby překladatelka mohla jeho projev převést do češtiny. V době, kdy nemluvil, bavil publikum rozpustilými kousky. V jednu chvíli si například nasadil pokličku od cukřenky na hlavu. Často se smál během své řeči, což obecenstvo odměňovalo potleskem.

V přednášce hovořil o potřebě vzájemné tolerance a úcty, stejně jako o touze lidí po štěstí. Jeho projevu pozorně a většinou tiše naslouchali lidé všech generací. Když skončila první část přednášky, následovaly dotazy z publika.

Do Česka přijel dalajláma už podesáté. Program už má naplánovaný, s kým se v Praze potká, ale záleží jen na něm. 

Online videopřenos přednášky dalajlamy v pražské Tipsport aréně

Letošní konference Forum 2000 se uskuteční ve dnech 14. – 17. září v Praze a dalších městech. Český rozhlas je již tradičně mediálním partnerem a svým posluchačům zprostředkuje klíčové momenty konference. Navíc exkluzivně byl ke zhlédnutí na internetových stránkách stanice Český rozhlas Plus přímý přenos přednášky Jeho Svatosti dalajlamy.

Forum 2000 odstartovala v sobotu 14. září od 13:30 hodin veřejná přednáška Jeho Svatosti dalajlamy.  Přímý přenos z pražské Tipsport arény bylo možno sledovat v přímém přenosu na internetových stránkách stanice Český rozhlas Plus

Konference se účastní také nositelka Nobelovy ceny za mír, vůdkyně barmské opozice a poslankyně parlamentu Do Aun Schan Su Ťi, která do Česka přijede vůbec poprvé.

Setkání s Dagmar Havlovou a Ivanem Havlem

„Co my víme, měl by se setkat s Dagmar Havlovou a měl by se pak také setkat s Ivanem Havlem, který je stejně jako jeho svátost dalajláma členem mezinárodního poradního výboru Nadace Fórum 2000,“ upřesňuje Filip Šebek z nadace Fórum 2000. 

Dalajláma bude mít také několik přednášek v rámci mezinárodního Fóra 2000. Kde bude v Praze bydlet, se kvůli bezpečnosti tají. 

Fotografie z příletu vzácného hosta najdete ve fotogalerii.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace