Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předtucha ji zachránila. A pak padla do oka svému učiteli, jenže se jí vůbec nelíbil. Tajnosti slavných

03.09.2021
Předtucha ji zachránila. A pak padla do oka svému učiteli, jenže se jí vůbec nelíbil. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Zdenka Procházková se poprvé představila filmovému publiku ve dvaceti letech v dramatu Mrtvý mezi živými

FOTO Svoji velkou lásku si nakonec vzala, a to prý byla velká chyba. Skvělá Češka se stala královnou vídeňské divadelní scény a svět jí ležel u nohou. Jen doma jí házeli klacky pod nohy.

Jako studentka zažila slavné herecké hvězdy první republiky, s některými se přátelila, na jiné nemá právě nejlepší vzpomínky. Její devízou byl nejen půvab, ale především oduševnělý výraz ve tváři, kvalita mluveného slova a díky baletní průpravě i mimořádná pohybová kultura. Elegantní, kultivovaná dáma Zdenka Procházková ovládala němčinu stejně dobře jako svoji mateřštinu, doma byla stejně v Čechách jako v Rakousku, nikdy ale neemigrovala. V zahraničí působila pod křídly Pragokoncertu, takže pro stát představovala dlouholetý nezanedbatelný přísun deviz. Legendární Lídu Baarovou zažila v mládí a nikdy se netajila tím, že ji neměla ráda. Přesto si ji o sedm desetiletí později s chutí zahrála.

 

Zahradnice Helena Fejfarová a poštovní úředník Valta v dramatu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými

Zahradnice Helena Fejfarová a poštovní úředník Valta v dramatu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými; foto ČT

Spásná Předtucha

Narodila se 4. dubna 1926 v Praze do rodiny komerčního právníka. Její maminka byla vynikající klavíristka, i když o tom nikdo neměl ani ponětí, protože kvůli plaché povaze hrála, jen když byla sama doma. Dceřiny umělecké sklony ale odmalička podporovala, takže Zdenka také brzy hrála na klavír a téměř současně začala chodit do hodin baletu. S divadlem se poprvé setkala během studia na reálném gymnáziu na Lobkowitzově náměstí, kdy vystoupila v Uranii ve Svobodově Rozveselené rodině a ve Vinohradském divadle ve Vrchlického Soudu lásky. A rázem měla o své budoucnosti jasno. Přešla na Státní konzervatoř a před kamerou se měla poprvé objevit už za války ve filmové adaptaci románu Marie Pujmanové Předtucha. Ve skutečnosti ale šlo pouze o to, aby studenti konzervatoře, kterou mezitím nacisté uzavřeli, nemuseli být totálně nasazení. Film nakonec natočil až v roce 1947 Otakar Vávra, v hlavní roli s Natašou Tánskou.

 

Ve válečném dramatu režiséra Martina Friče z roku 1948 Návrat domů

Ve válečném dramatu režiséra Martina Friče z roku 1948 Návrat domů; foto ČT

Hvězda z Německa

Slavné prvorepublikové hvězdy znala osobně, jejími kamarádkami byly Ljuba Hermanová či Nataša Gollová, která tehdy osmnáctiletou adeptku herectví pozvala i na oslavu svých dvaatřicátých narozenin. Tehdy se setkala s Adinou Mandlovou i Lídou Baarovou, na niž neměla právě nejlepší vzpomínky. Byla prý sebestředná a povýšená. „Prostě přišla velká hvězda z Německa,“ zavzpomínala v rozhovoru pro deník Právo na první setkání. Zazlívala jí, že pomocí vlivných a bohatých mužů šplhala nahoru, hrála v německých propagandistických filmech a byla milenkou Josepha Goebbelse, jednoho z nejvýše postavených mužů Třetí říše.

 

Melita a Ezop (Josef Kemr) v roce 1959, v hře brazilského dramatika Guilherma Figueireda Liška a hrozny

Melita a Ezop (Josef Kemr) v roce 1959 v Divadle Komedie, v hře brazilského dramatika Guilherma Figueireda Liška a hrozny; foto Městská divadla pražská / Karel Drbohlav

Zamilovaný profesor

Jako dvacetiletá studentka padla Zdenka do oka svému třídnímu učiteli, nezapomenutelnému Karlu Högerovi. „Měla jsem to štěstí, že jsem se mu zalíbila, dal mi příležitost, abych s ním jezdila v malé roličce na zájezdy,“ připomněla počátky jejich vztahu. Nejprve se jí prý vůbec nelíbil a neimponovalo jí ani jeho herectví. K sblížení mezi nimi došlo až během natáčení dramatu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými, v němž dostala hlavní ženskou roli, a vzápětí si spolu zahráli i v povídkovém filmu Jiřího Krejčíka Týden v tichém domě. „Měli jsme tam scénu, kde se spolu líbáme. Nejdřív jsme si dávali jenom takové pusinky, ale pan režisér Zeman se ozval: ,Prosím vás, to má být milostná scéna, tak jednou doopravdy!´ A ten Höger mě chytil a…," prozradila klíčový okamžik, kdy se osudově zamilovala. Později se vzali a žili spolu šestnáct let.

 

S Karlem Högerem v slavném představení pražského Divadla ABC Drahý lhář

S Karlem Högerem v slavném představení pražského Divadla ABC Drahý lhář; foto Městská divadla pražská / Jaromír Svoboda

Referentka vyhrála

Studium dokončila po skončení války v Brně a první angažmá dostala v Opavě. Höger ji ale brzy uvedl do společnosti slavných hereckých osobností a měl prý na svou o sedmnáct let mladší ženu velký vliv. Jenže na populárního filmového milovníka si brousila zuby řada žen. Do oka dokonce dříve padl i Lídě Baarové, která si ho prosadila v roce 1941 za partnera do filmu Za tichých nocí, a platonicky do něj byla zamilovaná i její sestra Zorka Janů. Högerovými horkými favoritkami ale byly především Dana Medřická, Vlasta Matulová a Vlasta Fabianová a rád věnoval pozornost i fanynkám. K jeho skalním obdivovatelkám patřila i programová referentka Československého rozhlasu Eva Vachková, která ho zbožňovala už od dvanácti let. A právě kvůli ní se Höger nakonec se Zdenkou rozvedl. „Bylo to vážnější a silnější než kdykoliv předtím,“ uznala prý tehdy manželka, kterou opouštěl. „Rozvedli jsme se, ale nerozešli. Zůstali jsme přáteli až do jeho posledních dnů,“ přiznala v rozhovoru pro idnes.cz.

(Pokračování v pondělí 6. září)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská