Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomaleji by to nešlo, drahé soudy? Komentář Štěpána Chába

komentář 24.08.2021
Pomaleji by to nešlo, drahé soudy? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Věci veřejné

Popisek: Vít Bárta, tehdejší politik za Věci veřejné (na tehdejším snímku) a jedna z hlavních hvězd kauzy odposlechy

Trestní stíhání zahájeno v roce 2013, v polovině roku 2018 návrh na obžalobu. V polovině roku 2021 první stání soudu. Toliko ke kauze tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma (2002 - 2010) a lobbisty Romana Janouška stran ovlivňování politiky pražského magistrátu. Samotné kauze se věnovat nechci. Zaráží mě ta prodleva.

V roce 2013 zahájeno vyšetřování policie. Té trvalo celých dlouhých pět let, než se rozhoupala k návrhu obžaloby. Ta rychlost je obdivuhodná. Pět let nad jedním případem. Vím, že vyšetřování kauzy se nedá sekat jako housky na krámě a že nejde stihnout za odpoledne, vím zároveň, že televizní i filmové kriminálky tu brilantní efektivitu a dedukční schopnosti uniformovaných mužů a žen zákona velmi srdnatě přibarvují, ale pět let? Není to málo? Nemohlo se počkat až před příští volby do Sněmovny? Ubližovat chudákovi Petru Fialovi zrovna teď, to je nepatřičné.

Udivuje i rychlost soudu. V polovině roku 2018 dostal soud na stůl výsledky dlouholetého a jistě důkladného pátrání Policie ČR. Všechno předžvýkané, zanalyzované i s kontakty na obviněné. Co udělá soud? Dá to k ledu. I tady jsem si vědom televizní a filmové fabulace, která se nám snaží soudy vykreslit jako křišťálově čisté stroje na efektivní spravedlnost bez poskvrny (JUDr. Lněnička nechť promine), ale tři roky pauza? Není to málo? Jistě, spis ke kauze je jistě obsáhlý, jeden si u něho musí dělat poznámky na okraj. Ale tři roky? Za tu dobu si Mazánek i Kolibřík (tak si v odposleších Bém s Janouškem říkali) udělali nespočet selfíček na všech Mount Everestech světa (ať už těch geografických, nebo těch mnoha dalších v byznysové sféře).

Mlýny, nejen ty boží, melou pomalu, ale jistě. Ale osm let od zahájení vyšetřování do prvního stání soudu? Ten se s největší pravděpodobností potáhne dalších několik let? Přičemž pozor, telefonáty, kde se Bém s Janouškem častují jmény jako Mazánek, Kolibřík nebo Kotě (bože, to je neskutečně infantilní) a jednají o pražské kase, BIS zaznamenala už v roce 2007. V roce 2014 Pavel Bém, ve vlastních očích ten, který kauzou utrpěl, ohodnotil poškození svého jména v řádu miliard. Ale byl, alespoň v tu dobu, na poměry skromný, a chtěl, aby byl tehdejší politik Věcí veřejných Vít Bárta, který se snažil odposlechy politicky zobchodovat, potrestán veřejně prospěšnými pracemi, a Jaroslav Kmenta, tehdejší novinář MF Dnes, který ze svých utajených zdrojů odposlechy publikoval, aby si už v žádném médiu neškrtnul. Skromnost politikům z ODS vždycky moc a moc slušela.

Némlich to samé zažíváme s kauzou Čapí hnízdo. Mohl bych příslušné úřadovny napříč státními strukturami poprosit o trochu rychlejší práci? Kauzou už se čeří vody dlouhých šest let. Je to dlouhé, je to dlouhé, je to dlouhé. A je to dlouhé v neprospěch celé společnosti. Pokud je premiér Babiš nevinen, nechť je zproštěn obvinění a společnost může řešit politiku, nikoliv hloupou kauzu, pokud je Babiš vinen, tak už má dlít v teplácích a ne se promenovat ve Strakovce jako pán světa. (Ne)efektivita a (ne)schopnost státních institucí, v tomto případě soudu, policie a státního zastupitelství jde za hranici únosnosti. Nevolám po Urválkově řešení, kdy během pauzy na oběd bylo hotovo a lidé šli na šibenici, volám po spravedlnosti, která neleží léta v šuplíku, protože příslušným osobám, které to mají na starost, se do věci nechce. Nebo mají politickou motivaci, aby se jim do toho nechtělo. To už jak to kdo vidí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb