Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milovníka evropského formátu chtěli i filmaři MGM. Mimořádný krasavec měl ale úplně jiné sny. Tajnosti slavných

23.08.2021
Milovníka evropského formátu chtěli i filmaři MGM. Mimořádný krasavec měl ale úplně jiné sny. Tajnosti slavných

Foto: Filmexport

Popisek: Antonín Novotný v studentské komedii režiséra Miroslava Cikána z roku 1937 Příklady táhnou

FOTO / VIDEO První roli, která ho katapultovala na pozici představitelů zbožňovaných milovníků, dostal jen náhodou. A přestože mu davy fanynek ležely u nohou, nikdy nebral svoji filmovou kariéru vážně. Nakonec si splnil sen, a dokonce spolupracoval i s NASA.

Elegantní vzhled, příjemný hlas, zasněný, až melancholický pohled… která by odolala. Jeden ze zbožňovaných milovníků československého filmu třicátých let dostal první příležitost jen řízením osudu, a přestože si celkem zahrál v čtyřiadvaceti filmech, měl úplně jiné plány. Lákala ho věda a od studia ho neodradil ani válečný odklad, způsobený nacisty. Když se řekne Antonín Novotný, většině lidí se vybaví komunistický funkcionář a šestý československý prezident. Milovníci filmů pro pamětníky ale jeho jmenovce dobře znají.

 

S Věrou Gabrielovou ve svém prvním filmu Před maturitou

S Věrou Gabrielovou ve svém prvním filmu Před maturitou; foto ČT

Nenápadný doprovod

Narodil se 15. března 1913 v Táboře do rodiny obchodníka se střižním zbožím Františka Novotného, jeho o půldruhého roku mladší bratr Vladimír se později stal kameramanem a specialistou na animovaný film a trikové scény. Studovat začal na táborském gymnáziu, odmaturoval už ale v Praze, kam se rodina přestěhovala počátkem třicátých let. Svět filmu mu mnoho neříkal, okouzlen jím byl hlavně bratr Vladimír, kterého osmnáctiletý Antonín doprovodil v roce 1932 na konkurz do komparzu pro studentské drama Před maturitou, které společně natočili režisér Svatopluk Innemann a spisovatel Vladislav Vančura, který si jím odbyl režisérský debut. A nakonec dopadlo všechno úplně jinak. Zatímco Vladimír získal malou vedlejší roličku jednoho ze studentů, Antonín padl tvůrcům tak do oka, že ho obsadili rovnou jako představitele hlavního hrdiny Jana Šimona, který sní o útěku do světa. A jedno z nejvýznamnějších filmových dramat té doby ho katapultovalo mezi filmové hvězdy.

 

Vzdušné torpédo 48:

Rychlý start

Vzápětí ho Innemann znovu obsadil jako Jeníka v životopisném dramatu o legendárním písničkáři Karlu Hašlerovi Písničkář a Antonínova kariéra se rozjela nečekaným tempem, i když pro něj byla poněkud nudná. Uhlazený zjev, pohledná tvář a dvorné chování ho předurčily pro postavy milovníků, mladých hrdinů a sympatických ‘klaďasů‘, hrál po boku významných osobností, od Jaroslava Marvana, Otomara Korbeláře a Oldřicha Nového přes Theodora Pištěka, Věru Ferbasovou, Natašu Gollovou a Adinu Mandlovou po Jiřinu Šejbalovou, Růženu Naskovou či Hanu Vítovou. K jeho nejznámějším rolím patří vedle Jana Šimona z dramatu Před maturitou reportér Frank Ferber v Záhadě modrého pokoje, van Houden v krimikomedii Tři vejce do skla, septimán Jindra Benetka v legendární studentské komedii Škola základ života, nalezenec Franci v komedii s Vlastou Burianem a Jaroslavem Marvanem Ulice zpívá, student medicíny Karel v komedii podle divadelní hry Jana Snížka Příklady táhnou a úředník doktor Marek v komedii Katakomby.

 

Láska brány otevírá:

z hudební komedie Veselá bída

Nabídka z Hollywoodu

Když v roce 1937 hledala americká společnost Metro Goldwyn Mayer nové tváře pro své filmy v Evropě, padla volba právě na Antonína. Stáž, případně filmová kariéra, byla nabídkou, která se neodmítá, takže se ochotně vypravil za Velkou louži. Brzy ale zjistil, že prostředí slavných studií MGM není nic pro něj, vadilo mu prý především přehnané podřizování a vztahy mezi herci, o nichž se sotva dalo říci, že by byly přátelské. A tak přešel k společnosti Universal, ani tam to ale nebylo o moc lepší. Z vybrané skupiny nakonec zůstal v Americe sám a vydržel devět měsíců, během nichž poctivě dřel na své angličtině a hereckém projevu. I jeho vrozená disciplína a odhodlanost ale měly své hranice, takže se nakonec raději vrátil do poklidného Československa, kde na něj čekaly další hlavní role, rodina, pohoda a mnohem přátelštější kolegové. Z Hollywoodu si přivezl velkou sbírku fotografií s autogramy tehdejších hvězd. Doma bez problémů navázal na předchozí kariéru, kterou v roce 1941 nečekaně ukončil postavou básníka Františka Sojky v komedii Hotel Modrá hvězda. Celkem si zahrál v čtyřiadvaceti filmech, v sedmi z nich dokonce i zpíval.

 

Příklady táhnou:

Uznávaný chemik

Svoji hereckou dráhu totiž nikdy nebral moc vážně, zajímala ho především chemie, kterou začal studovat na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy ještě před uzavřením vysokých škol nacisty. Po skončení války získal na ČVUT titul inženýra chemie a krátce na něm působil jako odborný asistent. Brzy získal i doktorský titul a stal se uznávaným odborníkem. Zabýval se výzkumnou a vědeckou prací, zejména v oboru smaltů – silikátů. Stál u vzniku výzkumné smaltařské laboratoře v Komárově u Hořovic, kam se po roce 1948 přestěhoval, a krátce byl i jejím ředitelem. V roce 1954 byli komárovští smaltaři začleněni do Státního výzkumného ústavu ochrany materiálu v Praze. V roce 1957 přešel do podniku Strojírny-smaltovny Chotěboř jako odborný poradce pro silikáty, založil tam a vybudoval další laboratoř a zavedl smaltování, především pro chemický průmysl. Současně působil externě jako učitel chemie na tamní jedenáctiletce. A také absolvoval svoji první zahraniční odbornou stáž v tehdejším západním Německu.

 

Hotel Modrá hvězda:

Antonín Novotný ztvárnil básníka Františka Sojku

Poslední návrat

Od roku 1960 působil jako odborník v pražském družstvu Smalt a v roce 1968 vyjel jako expert na technologii smaltů na druhý studijní pobyt, do továrny a výzkumu v německém Coburgu. Po srpnových událostech se rozhodl pro emigraci a zůstal v továrním výzkumu v Coburgu. Časem své působení rozšířil i do Spojených států, kde spolupracoval s využitím vlastní technologie s NASA na smaltových izolačních destičkách, které jsou dodnes používány na raketoplánech jako ochrana před přehřátím při průletu atmosférou. Od roku 1981 se konečně mohl vracet domů, takže jezdil pravidelně a rád za synem na chalupu na Šumavě. Někdejší filmová hvězda a světově uznávaný odborník v oboru chemie Antonín Novotný zemřel 23. dubna 2005 v Coburgu, urna s ostatky pak byla podle jeho přání převezena do rodné vlasti a popel rozptýlen.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská